Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nazofarenks
İrfan hocam merhaba. Şubat ayından beri burun ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Tek taraflı burun tıkanıklığım ve geniz akıntım mevcut. Şubat ayında Sinüs Bt çektirdim, ve tam bir kbb muayenesi oldum. Sadece sinüzit çıktı. Sonra sıkıntılarım azaldı. Şimdi kulak ağrısıyla beraber tekrar başladı. Dün tekrar doktora gittim, doktor Sinüs grafisi ve kulak basınç testi istedi, normal geldi sonuçları., burun içine normal rinoskop ile baktı ve bu şekilde nazofarenksi görebildiğini normal olduğunu söyledi. Nazal endoskopi gerek görmedi,yapmadı. Sinüs grafisinde nazofarenkste herhangi bir tümör olsa gözükür müydü diye sordum ve gözükeceğini söyledi.
2 kez kbb muayenesi + sinüs bt + sinüs grafi var elimde. Nazofarenkste bir sorun olsa bunlarda çıkarmıydı ? Tekrar gidip nazal endoskopi istememe lüzum var mı ?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Geniz bakılmış. Normal denmiş. Niye kaygılısınız?
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam tekrar merhaba.
1 saat evvel nazal endoskopi yaptırdım, doktor nazofarenks iltihabı dedi bu nedir?
ÖM
Genizde enfeksiyon demek.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam merhabalar,10 yıl önce nazofarenks kanseri geçirdim,tedavim olumlu sonuçlandı.Burun tıkanıklığı nedeniyle doktoea gittim.Ilaçlı MR sonucum şu şekilde;
Yöntem: Aksiyal ve koronal planda T1A ve T2A kesitler alındıktan sonra intravenöz kontrast madde
sonrasında T1A kesitler tekrarlanmıştır. Tetkik esnasında 7 CC Gadobutrol kullanıldı.
Bulgular: Solda yumuşak damak superior kesimde lateral farengeal reseste, yumuşak damak-sert damak
bileşkesi düzeyine uzanıp, postkontrast serilerde kontrast tutulumu gösteren, superior kesimde rosenmüller
fossaya uzanan, difüzyon ağırlıklı görüntülerde difüzyon kısıtlılığı gösteren yumuşak doku kitlesi izlenmektedir.
Biyopsi önerilir. Ayrıca sağda rosenmüller fossada postkontrast serilerde kontrastlanma mevcuttur.
Submandibular düzeyde en büyüğü solda 10x4,5 mm boyutlu birkaç adet lenf nodu izlendi. Solda düzey 5 de
9x5 mm boyutlu ve solda düzey 2A da 12x4 mm boyutlu lenf nodları mevcuttur. Sol retrofarengeal yerleşimli
3,5 mm kısa eksen boyuta sahip lenf nodu gözlendi. Hipofarenks ve larengeal yapılar doğal görünümdedir.
Vokal kordlar, epiglot olağandır. Boyun kas ve yağ planları normaldir.
Değerlendirebilirseniz çok müteşekkir olurum,biyopsi için randevu aldım,ama bekleme süreci ben ve ailem için çok zor.Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Filmde görülen bölgeden biyopsi yapılacak anladığım. 10 yıl uzun bir süre. Nüks veya yeni bir problemi çıkmamasını umut etmek iyi olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Teşekkür ederim hocam,inşallah nüks değildir,nefes almakta zorlanıyorum,olur da nüks olursa tavsiye edebileceğiniz bir hastane var mı,ya da tedavide yeni bir yöntem?
Şimdilik sonucu bekleyin.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi