Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Östaki disfonksiyonu mu? Değil mi?
Yaşım 22. Yaklaşık 5 sene önce derslerde hocanın konuşmasıyla senkron şekilde “pıst” sesleri gelirdi. Hoca konuşurken ses dalgaları kulak zarımı itiyor, sonra kulak zarının geri gelirkenki sesini duyuyordum. Ancak bu çok nadiren olup 5-10 dakika sürüp giderdi. Bende o yüzden çok ilgilenmedim.
Geçen sene 18 kere max 20 metre olmak üzere dalış yaptım. Dalışta kulak eşitleme veya ağrı sızı tarzında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Dalışa bi süre ara verdikten sonra bir gün kafede arkadaşlarımla otururken, kafenin sesli ortamında özellikle sol kulağımda basınç oluşmaya başladı. Sessiz ortama geçtim ve basıncın kesildiğini farkettim. Öbürkü gün aynı sorunu yaşayınca doktora gittim. Doktorum “burnunun sağ tarafında kemik eğriliği var, düzgün nefes alamadığın için kulak zarın esnemiş, ameliyat olman gerekiyor burnundan.” Dedi. Ardından bana alerji ilacı ve burun spreyi verdi. Cahilliğimden kaynaklanıyor olacak ki alerji ilacı için ne alaka diye düşünüp kullanmadım. Kortizonlu Burun spreyini bi süre kullandım (otrivine tarzı bir burun spreyi değildi, floxinaseydi sanırım adı).
Bu arada kulağıma kafam çok takıldı. Sağ kulağımda bir sıkıntı yokken sol kulağımda ses duyduğumda basınç oluşuyordu, bazen tiz sesleri cızırtılı duyuyor, özellikle tabak çanak sesleri kulağımı rahatsız ediyor. Derken bi süre sonra benim kulağımdaki belirtiler çok çok azaldı artık sıkıntı yaratmıyordu. Derken 1 ay sonra şikayetler tekrar başladı ve Tekrar başka doktorlara gittim, kulaklarıma, burnuma baktılar, 2 side burnundaki kemik eğriliği ciddi değil, ameliyata gerek yok dedi. Biri “muhtemelen östaki disfonksiyonu” dedi 1 ay boyunca alerji ilacı kullan dedi (kullandım bir yararı olmadı), diğer doktor kulağıma bakıp “östakin gayet güzel çalışıyor” dedi ve benim içime kurt düşürdü.
İşitme basınç testi yapıldı; işitme gayet sağlıklı, sol kulak basıncında ufak miktar azalma var denildi.

Sorularıma gelecek olursam;
1- Sağ çenemi oynattığımda sağ kulağımdan “pıst” diye ses gelip kulağıma hava girişi olduğunu hissedebiliyorum ama sol kulağımda bu gerçekleşmiyor. Bu östaki disfonksiyonu olduğuna cevap olabilir mi?
2- bu sıkıntılarımın dönem dönem azalıp artması bunu tetikleyen bir şey olduğu anlamına gelir mi? Yoksa normal midir bu durum?
3- sigara kullanımı östaki disfonksiyonunu çok tetikler mi?
Teşekkür ederim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Problemleriniz östaki fonksiyon bozukluğuna benziyor. Birçok sebep olabilir. Tek tek ele alınmalı. Çene oynamasındaki ses ile dış kulak yolunun etkilenmesinden olmaktadır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
Semptomların belirli zaman aralıklarında azalıp artması bunu tetikleyen bir şeyin olduğuna işaret midir? Çünkü bazen sesli ortamda hiçbir sıkıntı yaşamazken bazen dışarda duramayacak kadar sorun yaratıyor.
ÖM
Bence tetikleyen bir durum var.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi