Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta kulak iltihabı sonrası başlayan kulak uğultusu
Merhaba Hocam,

Bizlere vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim.

Yaklasik 1.5 ay once gecirdigim bir grip sonrasinda sag kulagimda bir agri oldu ve ertesi gun agri azalidi ancak dolgunluk hissi devam etti. 2 hafta gecmesini bekledim ancak dolgunluk hissi gecmedi ve hafif bir cinlama basladi. Bu surecte cocuklar icin kullanilan İli.. pediatrik damla kullandigimda kulagimda bir rahatlama hissetim. Ancak cinlama gecmedi ve son 5 gundur bunun uzerine bir de ugultu eklendi.

Hocam, tahminimce ve sizlere gelen sorulari okudugumda ozatki tikanikligi yasadim ve su anda gecmis durumda. Sizin dediginiz gibi bu cinlama ve ugultularin 6 hafta icinde gecmesini bekleyebilir miyim? Bu konuda sizden gorus almak istedim. Cevap verebilirseniz cok memnun olurum.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Evet dokunun düzelmesi vakit alır. Bazen üç aya kadar östaki düzelmeyebiliyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba Hocam,

Tesekkur ederim cevabiniz icin. Uzamis orta kulak iltihabi durumlarinda (bende 2 hafta kadar surdu) kulak cinlamasi ve ugultu olusmasi hastalarinizda karsilastiginiz bir durum mudur? Ben de once cinlama vardi. Ona uzulurken bir de ugultu cikti karsima. ugultu kalin bir motor sesi iken (buzdolabi gibi) cinlama yuksek tiz bir ses... Bu konuda beklemekten baska yapilabilecek bir sey yok anladigim kadari ile.

Iyi calismalar,
ÖM
Evet. Karşılaşıyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba Hocam,

Cinlama ve ugultunun birlikte gorulmesi mantikli midir? Once cinlama basladi. sonra ugultu oldu. her ikisinin de iyilesme ile birlikte ortadan kalkmasini beklemek mantikli midir? Ostaki tikandiginda orta kulakta biriken sivi hafifi dolgunluk hissi yapmisti. bu sivi ostaki acilinca genize mi akiyor yoksa orada vucut tarafindan emilerek mi yok oluyor? olusan nebde nasil kayboluyor? Biriken sivi nedeni ile ic kulak zarar gorebilir mi mesela? Olayin sonunda cinlama ve ugultu kalmayacaktir degil mi hocam. sizin tecrubenizde genel olarak 6 hafta (ortalama) sonrasinda her sey eskisi gibi olmakta midir? bu 6 hafta olayin basindan itibaren gecn sure midir yoksa kulakta rahatlama elde ettikten sonra (ostaki islevini yapmaya basladiktan sonra) gecen sure midir?
ostaki tikanikligi surecinin nasil ilerledigi hakkinda imkaniniz olur da genel bir bilgi paylasabilirseniz cok sevinirim.
Simdiden degerli vaktiniz icin tesekkur eder, iyi calismalar dilerim.
ÖM
Merhaba Hocam,

Aklima baska bir soru takildi: Kullanilan burun damlalari (Ili..in pediatrik turu, serum fizyolojik) ostaki tupunden orta kulaga gecebilir mi? Gecerse orta kulakta sorun olusturur mu?
ÖM
Merhaba Hocam,

Tekrardan soruyorum ancak yaklasik 2 haftadir ugultu gecmedi. Uzayan orta kulak iltihabi sonrasinda ortaya cikmisti. 6 hafta sonra gecmesini beklemek mantikli midir? Yoksa kalici midir? Hem ugultu hem de cinlamainin birlikte gorulmesi mantikli midir hocam. Meniere baslangici olma durumu olabilir mi?

Ugultu dusuk frekanslarda olan cinlama anladigim kadari ile. Dusuk frekanslardaki cinlamanin zamanla gecebilecegini okudum sanki bir kac mesajda. boyle bir cikarim mumkun mudur?
Umarim cevaplarsiniz. Iyi calismalar dilerim.
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi