Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çene Hareketlerine Göre Çınlama Düzeyi Artması
Brick 
Merhabalar, 22 yaşındayım, 1.5 senedir kulak çınlaması şikayeti çekiyorum, birçok KBB hekimine gittim, işitme testleri, denge basınç testleri hepsi normal çıktı. Çınlamayı duymaya başladıktan sonraki gün hasta olmuştum, sebebin kbb ile alakalı olduğunu düşünüyordum ama tüm testler normal çıktı. Sürekli geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı şikayetim var, doktorlar kulağında basınç hissi, duyma kaybı olmadığı için onla bir alakası olmadığını söyledi. Bu arada burun tıkanıklığından olabileceğini düşünüp 1 ay otrivine kullanıp çınlama düzeyinde bi değişiklik olmayınca geri bıraktım.

Çenemde açıp kapatırken ses yapması, büyük açıp kapatırken sağ tarafta kayma sorunları var. Çınlama başlamadan 4-5 ay önce çenemde kitlenmeler, ağrılar oluyordu. Sonra kendiliğinden geçti, şuan hiç ağrı yok. Çınlamam çene hareketlerime göre değişiyor. Alt çenemi öne doğru uzattığımda, (sadece sol) çene kasıma bastırdığımda, dişlerimi sıktığımda çınlamanın düzeyi artıyor. Son 1.5-2 aya kadar çınlamayı pek takmıyordum. Sadece geceleri biraz rahatsız ediyordu ona da alışmıştım. Ama son aylarda çınlamam çok arttı, artık gün içinde de duymaya başladım. Önceleri sadece camı açsam bile dışarıdan gelen sesler çınlamamı maskeliyordu. Şuan ise balkona çıktığımda bile çınlamayı duyuyorum. 4 ay önce diş teli tedavisine başladım, ve yanında da diş teli lastikleri kullanıyorum. Her ay bi öncekinden daha kuvvetli lastikler takıyorum. Bu lastiklerin çeneye baskı yapabileceğini ama kulak çınlamasını ilk defa duyduğunu dedi ortodontist.

Çınlamamın çene hareketlerine göre artması, kulak çınlamasının TME kaynaklı olabileceğini gösterir mi ? Yine de tekrar bir KBB hekimine görünmeli miyim ? Ne gibi öneriler verebilirsiniz ?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çene eklemi problemleri çınlama sebebi olabilir. Ayrıca çene hareketi ile zar gerginliği değiştiği için ses de değişir. Bu normal.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi