Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dil- Ağız Boğaz yanması
İyi günler, 31 yaşındayım.2016 yilinda yapılan tetkiklerde reflü olduğum söylenmişti ve ilaçlar ile bu durumu kısmende olsa atlatmistim ancak yediklerime dikkat etmemem neticesinde yaklaşık 12 gün önceçok ciddi göğüs yanması ve ağzıma mide suyu gelmeye başladı.Oyle şiddetliydi ki uykudan uyanmama sebep oluyordu.Sonrasinda dil kökünde uyuşma ve dilimin sağ kenarında yanma ve al çene bölgemde baskılı bir ağrı hissi başladı. Bu şikayetler ile Ozel bir hastaneye KBB uzmanina göründüm.Kamera ile burun içime ve boğazımin icine baktı.dilimi kontrol etti.Reflun cok net görünüyor dedi ayrıca burnun kemik eğriliği var,burundan iyi nefes alamiyorsun dedi.Ozwllikle sağ bademcigim oldukça şiş dedi. Daha sonrasında troidid şüphesi ile ultrason istedi ve sonuçlarına pırıl pırıl dedi. Reflü için pantpas bogaz icin ise maximus oral sprey verdi.Dilimdeki yanmayi ise reflüye bağladı.ancak reçete verdiği kağıtta troidid,nazal septum deviasyonu ve g.reflu yazıyor.
Yaklasik 1 haftadir bu ilaçları kullandım, reflüm yavaş yavaş düzene giriyor,dilde uyusma da cok seyreklesti ancak dilimdeki yanma boğaz bölgesine ve ağız icime taşınma ya basladi.saglik ocağına gittim kan tahlili verdim vitamin düşüklüğü şüphesi ile b12 degerim normal sinirin cok altinda 99 çıktı.Doktor benoxol 12 hap verdi.Bu yanmalar beni cok rahatsız ediyor.Sanki aci biber yemişim gibi bir yanma.agiz içime ışık ile bakinca damak bölgem kızarık ve kırmızı kılcal damar ile dolmuş görünüyor.sis olan bademcigin olduğu bölgede yutkunurken batm hissi de oluyor.Yanma 2 gün düzeliyor,tam geçti diyorum tekrar başlıyor.Bu yanmanin sebebi nedir? Uzun oldu ancak kusura bakmayın.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Reflü için ilacı devam etmenizde fayda var. Ben ağız spreyi kullanmıyorum. B vitamini takviyesine de mutlaka devam edin. İyileşme bir süreçtir. Aniden olmaz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Dun size yazdiktan sonra tum agiz bolgemfe inanilmaz bir yanma basladi.Bu yanma agiza aci biber surmus gibi bir yanmaydi.İlk defa bu kadar siddetli oldu. Acim azalsin diye mentollu seker attim agzima ancak acilik disinda hicbir tat alamadim.Nedeni ne olabilir hocam?
Ayrica vitamin tabletlerinin emiliminin iyi olmadigini ,igne ile baslanmasi gerektigink okudum bir yerde dogru mudur?
ÖM
Vitamin için bunu veren hekimle görüşün. Tabii hemen normal seviyeye gelmez. Reflüde diyet de çok önemli, sadece ilaç eksik olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam hem cevaplarınız hem de böyle bir forum açarak bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
ÖM
Rica ederim. Acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam tekrar rahatsız ediyorum ancak, dilimdeki yanma bir türlü geçmiyor. Dilimin sağ ön tarafı sanki derisi yuzulmuscesine yanıyor.aynada dilime baktigimda herhangi bir sisme ,lezyon vs yok.Zaten dediğim gibi daha öncesinde kbb ye muayene olmuştum,dilimi incelemişti,birsey yok demisti.
Hocam bu yanmanin nedeni ne olabilir?dilimin sağ köşesi yanıyor.cok nadir olmakla beraber bazen agizim başka alanlarına da yayılıyor.Ancak sabit kaldığı tek yer dilin sağ yan tarafi.
Doktor refluden dedi ama reflumde düzelme olmasina rağmen iyilesme yok, 8 gundur vitamin ilacimida icmeme rağmen banamisin demiyor.
Dil yanması neden olur hocam ,bu şikayetle gelen hastalarımız oldu mu? Sağ bademcigim uzunca bir süredir oldukca şiş, ayrıca içinde sarı taşlar görüyorum.Bu dilde yanma yapar mi?Şimdiden tesekkur ederim.
ÖM
Ben vitamin, kaygı, stres gibi problemlerin üzerinde durulmasını öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Cevabınız için teşekkür ederim hocam, hayatımın son 3 yılı yoğun stres altında geçiyor. Zaten yapı olarak da kaygılı ve takıntılı biriyim.Üzerine bu dil yanması da eklenince daha da kaygilaniyorum. Hocam inanın son 10 gündür uykum kesik kesik.Saat başı uyanıyorum sonrasında tekrar uykuya dalamiyorum.Kötü bir hastalığın habercisi gibi düşünüyorum sürekli.Cumlelerinizden böyle bir belirtinin korkulacak bir sey olmadığını anlıyorum hocam, doğru mudur?
Ayrıca dermatolojiye de randevu aldım ,belki candida vs vardır diye.
ÖM
Kaygı savunma sistemini düşürür ve mukozada problemler çıkabilir. Yanma, aft vb.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi