Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boyunda Geçmeyen Lap
Merhaba doktor bey. Nisandan beri geçmeyen lap şikayetlerim vardı. Mayısta us çekildim ve önemsiz olduğu söylendi sonucum bende yok. Haziran, eylül, ekimde us çekildim.

Haziran us: "Her iki submandibuler ve parotis glandı normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Her iki tiroid lobu ve istmus normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Bilateral tiroid lobu ve istmus kanlanması tabidir. Sağ tiroid lobunda 15x17 mm ebatlı solid komponenti bulunan kistik nodül izlendi. Bilateral komşu servikal alanlarda büyüğü sağda 15x7 mm ebatlı ekojen yaglı hilusu secilebilen oval şekilli öncelikle reaktif olduğu düşünülen birkaç adet lenf nodu izlendi."

Bu usden sonra tiroit iiab yapıldı ve sonuç benign geldi. Ayrıca tam kan hemogram sedim gibi kan testlerim de normaldi.

Eylül ve Ekimdeki us sonuçlarım;
Eylül: "Her iki submandibuler ve parotis glandı normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Her iki tiroid lobu ve istmus normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Bilateral tiroid lobu ve istmus kanlanması tabidir. Sağ tiroid lobunda 15x13 mm ebatlı solid komponenti bulunan kistik nodül izlendi. Bilateral komşu servikal alanlarda büyüğü sağda 11x8 mm ve solda 13x4 mm ebatlı ekojen yaglı hilusu secilebilen oval şekilli öncelikle reaktif olduğu düşünülen birkaç adet lenf nodu izlendi."

Ekim: "Her iki submandibuler ve parotis glandı normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Her iki tiroid lobu ve istmus normal boyut ve normal homojen parankim yapısındadır. Bilateral tiroid lobu ve istmus kanlanması tabidir. Sağ tiroid lobunda 23x13 mm ebatlı solid komponenti bulunan kistik nodül izlendi. Bilateral komşu servikal alanlarda büyüğü solda 18x6 mm ebatlı ekojen yaglı hilusu secilebilen oval şekilli öncelikle reaktif olduğu düşünülen birkaç adet lenf nodu izlendi."

Daha önce tiroit nodül iiab sonucu benign gelmişti. Bu arada tam kan hemogram, sedim, toxplazma, brucella, herpes, ebv ebna, varicella zoster gibi değerlerime de bakıldı ve hepsi normal aralıkta geldi. Merak ettiğim ben her iki Supraklaviküler bölgede de lap olduğunu hissediyorum, bu bölgede lap olsa us de beli olur muydu, doktorun gözünden kaçmış olabilir mi? US sonucu yazılırken bu 3usde de aynı cümleler kullanıldı, eylüldeki usde boyuna baya geniş bakıldı. MR çektirmeli miyim? Bu verilere göre sizin yorumunuz nedir? Laplar beni korkutmalı mı?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kesin yorumu ancak muayene eden hekim yapabilir. Aynı yerde ve aynı kişinin yaptığı tetkikler arasında fark varsa daha anlamlı. Farklı yerlerde ufak farklar olabilir. Siz takip eden hekiminize devam edin.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Aynı hastanedeydim ama sürekli aynı doktor çekmedi us. Hep aynı doktora da muayene olmadım. Son 2 us muayeneyi edip us isteyen hekim aynı, o da iiab dedi galiba lap için. Ama laplara iiab önerilmiyor diye biliyorum. Ben supraklaviküler bölgede de lap olduğunu hissediyorum, bunu da bayadır hissediyorum ama bugün supraklaviküler bölgedeki lapların önemli olduğunu malignitesinin yüksek olduğuyla ilgili makaleler okudum ve şüpheye düştüm, önceki uslerde o bölgeye bakıldı mı bilmiyorum, bakılsaydı raporda olurdu heralde, bu durumu netleştirmek için tekrar us mi yoksa mr mı çekilmeliyim? Nisandan beri bu şekilde 7ay oldu hala laplar için net bir şey belli değil diye hissediyorum, bu durumu yakınlarımla da paylaşmadım.
ÖM
İnternette araştırma kaygı verir maalesef. Kendinize teşhis koymayın. Vücudumuzda binlerce lenf bezi var ve birçok sebeple büyütebilirler. İiab lenf bezinde uygun sonuç vermez.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Evet doktor bey haklısınız. Bu laplaro büyüten sebep hala belli değil diye hissediyorum, tiroitteki nodüle paralel büyümüş olabilir mi? 3 us sonucunu gönderdim, tüm kan değerlerim, hemogram ve viral enfeksiyon değerlerim normal. Şüpheye düştüğüm nokta boyun us çekilirken supraklaviküler bölgeye bakılıp bakılmadığı, bakılsa raporlarda olur muydu? Tekrar us veya mr çekilmeli miyim?
ÖM
Bunlara sadece muayene eden hekim yorum yapabilir maalesef.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba doktor bey. Başka bir hastanede tekrar us çektirdim. Us çeken radyolog uzmandı. Lapların görünümlerinde sıkıntı olmadığını, gerçekten önemsiz olduğunu söyledi, özellikle supraklaviküler bölgeyi sordum o tarafta da olduğunu ama yine tekrar gerçekten bu laplar önemsiz diye belirtti, asıl önemli olan tiroitteki kistik nodül dedi ki iiab sonucu o nodül benign gelmişti. Us raporu da şöyle: Parotis ve submandibuler glandlar normal boyut ve ekojenitede izlendi. Tiroid gland boyutları fizyolojik, ekojenitesi homojen-hiperekojendir. Sağ tiroid lobunda solid komponenti de bulunan 18mm çaplı kistik nodül izlenmiştir. Boyun her iki tarafında da patolojik boyutlarda lenf nodu, kistik veya solid lezyon saptanmadı.

Nedeni ne olursa olsun Supraklaviküler bölgede bi lap araştırılmalı mıdır?
ÖM
Radyolog meslektaşım önemli görmemiş.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi