Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta kulak iltihabi için Sipropgut damla damlatmak
Hocam merhaba iyi calışmalar. Delik kulağa gliserin damlatmaktan dolayı orta kulak iltihabı -basınçtan dolayı ve isitme azlıgindan dolayı doktora tekrar gittim. Kulakta orta kulak iltihabı ve enfeksiyon olusmus dedi doktor ve siprogut damla verdi. sol kulaga günde 4 kez 4 er damla toplam gunde 16 damla damlatilacak ve 5 gun sonraya tekrar muayeneye gel dedi. Hocam kulak zarı delik kulaga damlatmak ve günlük damla kullanim miktari uygunmu? Damlattiktan sonra 4-5 dk kulak yukarida yatiyorum. Daha sonra 5 dk sonra terse dönüyorum kulaktakı kulak damlasi kulaktan disarı akiyor bu sekilde kullanim doğrumu? kulak damlasi kullanirken kulagim zaman zaman iyi duyuyor, bazende kapaniyor hic duymuyorum boyle ara ara bir zaman kulak aciliyor, bir zaman sonra kulak tikaniyor duymuyorum kulak damlasi kullanirken normal mi? Damlatma sıkliğini gunde 3 kez 4 damlaya düşürsem sakıncasi olurmu?Birde ağzı kapatip burunu elle sıkip orta kulağa hava vermenin herhangi zarari olurmu kulak zarına? Orta kulak tedavisi ne kadar sürede gecer işitme azlıği gecicimidir yapılan tedavi uygunmudur? Tedaviden sonra kulağı soğuktan korumalimiyim tedavi sürerken açık havada bulunmanin zarari olurmu evde istirahat şeklindemi tedavi olmalı ?İlginiz ve cevaplariniz icin cok tesekkur ederim hocam.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Anladığım kadarı ile yapılan tedavinin sakıncası yok. Bundan sonra kendinizi çok dinlemeyin. Doku düzelmesi zaman alır ve değişik şikayetler yapabilir. Doktorunuz sizi yönlendirecektir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İrfan hocam, orta kulak ilaçları ,cipro antibiyotik-siprogout damla ile birlikte cinomarin deniz suyu spreyini birlikte kulanabilirmiyim.deniz suyu spreyinin zarari olur mu?deniz suyu Speriyini günde 3 kez 2 puskurtme kullaniyorum cevabiniz için simdiden tesekkür ederim..
ÖM
Deniz suyu türü spreyleri ben kullanmıyorum. Sinüzit ve orta kulak enfeksiyonuna yol açan çok kişi oluyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam merhaba sağ orta kulaktan daha once ameliyat olmuştum. Ameliyat raporu ektedir.  Raporda kemikciklerin sklerotik olduğu görüldü yaziyor. Bu ne demek düzelme durumu oluyormu isitmede iletim tipi kayıp var 42 db de duyuyor. Kulak zari perfore idi zarda tamir edildi ama tutmamis tekrar zar ameliyati olsam tutarmı küçük deliklerde kulak yolundan girilerek yapıliyor diye biliyorum ama. Bide hocam sol orta kulakta iltihap varken veya iltihap gectikten sonra sinomarin deniz suyu burun spreyini kullanmamin kulak iltihabı ve oztaki borusu iyilesmesine herhangi bir olumsuz etkisi olurmu ,veya kullanmamin iyilesme sürecine faydasi olurmu? Cevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.Iyi calismalar hocam..
ÖM
Sklerotik demek kemiklerin ve mukozanın birbirime kireçlenme ile yapışması demek. Tüm kulak içi böyle ise ameliyat işitmeyi düzeltmez maalesef. Ben buruna tuzlu su sıkmanın sinüzit ve orta kulak problemi yaptığını görüyorum hep. Önermem.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Ameliyat raporu
Ameliyat öncesi tanı:Sağkronik otit,timpanoskleroz
Amaliyat sonrasi tani:Sağ timpanomastoidektomi
Itga altinda steril saha izolasyonu sonrasi sağ retroauricular Wilde insizyonu uygulandı.Cilt-ciltaltı ve periost geçildi.Temporal kas fasyasindan greft alınarak kurumaya bırakıldı.Gujun yardimiyla elevasyona anteriora doğru devam edildi ve henle spinine ulaşildı DKY posterior duvarı linea temporalis ve DKY posterior duvarından indirilen dik çizgi esas alınarak Mc Evan üçgeni olusturuldu ve buradan turlanmaya başlandi.Yaklaşık 1 cm de antruma ulaşıldi.Buradan aditusa doğru turlanmaya başlandı.Aditusta kalker plaklarina rastlandi.Bunlar temizlendi.attiğe ulaşilarak küret yardımıyla girildi.Attikteki mevcut britler temizlendi.Timpanomeatal fleb eleve edjlerek timpan zar görüldü, ön kadranda perforasyon izlendi ve 12-06 hizasından anulus eleve edilerek ve corda timlani korunarak orta kulağa girildi.Buradada kemikçiklerin sklerotik olduğu görüldü.Kurumaya bırakilan greft underley olarak serildi.Ve üstüne 3 silikon folyo ve spongostanlarla desteklendi.Mastoid loja bir adet dren konuldu.Insizyon yeri sütüre edildikten sonra pansumani takiben operasyona son verildi.
Bt sonuç:kulak kemikcikleri ve orta kulak kavitesi normaldir.sağ mastoit pnömatizasyonda azalma,antrumda ve kulak kemikcikleri etrafinda sivi dansitesi;otitis media .
Bileteral yüksek yerleşimli jugjler bulbus
Hocam ameliyat raporu sonucuna gore bu kulağa isitmeyi arttirma adina daha ne yapilabilir. Kemikcierin sklerotik olması nasil tedavi edilebilirmi?kemikcikler sağlam durumda imiş ama sklerotik durumdalar..
Ameliyatta tamir edilen delik zar tutmamis tekrar perfore durumda..Tekrar zar ameliyati olsam tutarmi bide zar ameliyati kulak kanalindan yapilabilirmi? Odiyo safses ortalaması:Hava 42 db kemik 15 db ,konusmayi alma eşiği 40 db
Zar amelyati sonunda zar tutarsa isitmede ne kadar bir duzelme olur db olarak acaba?
Bana ne önerirsiniz hocam kulağı sudan koruyup busekilde devam ediyimmi. İsitme degerleri yaklasik yaklasik 25 yildir ayni sekilde artis veya azalis yok gibi.. delik kulak zarli kulakları daha iyi nasil korunabilir .cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim iyi calismalar hocam..
ÖM
Muayene etmeden sadece fikir verebilirim. İşitmenizde artırım işitme cihazı ile olabilir. Zar ameliyatı işitmeyi artırmak için değil sudan korumaya gerek kalmasın diye yapılabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi