Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
akustik travma kişisel deneyim
AKUSTİK TRAVMA VE KİŞİSEL DENEYİM

Bu yazıyı belki birilerine faydalı olurum diye yazdım biraz uzun....
Yaklaşık bir yıl önce silahlarlardan hiç hoşlanmama ve sevmememe rağmen arkadaş ısrarına dayanamayıp atışa gittim.Hiç kimse kulak koruyucu takmadı.Ben kulaklarımızı korumamız gerekmiyomu diye sordugumda açık alan bir şey olmaz dediler. Yanımdaki arkadaşın benim 1-2 metre yanımda tek el tabanca atışından sonra sol kulagımda hissetitiğim şey kocaman bir tınnnnnnn sesi oldu.İlk başta panik yapmadım.Geçer dedim evet gittim uyudum uyandıgımda ses hala çok yüksek ve devam ediyordu. Kendime korkma dedim yarına geçer yarın olmuştu ve hala geçmemişti. Bütün bünyemi büyük bir korku sardı. Bu sesle nasıl yaşanırdı.Hemen kbb ye gittim odyogram yaptırdım. Yüksek frekanslarda işitme kaybı vardı.
Allahım inanmıyorum napcaktım. Hem işitme kaybım vardı hem yüksek sesli bir çınlamam. Dünyam başıma yıkılmıştı devamlı o sesi duymak aşırı rahatsız ediyodu.Kbb steroid başladı ve o korkunç cümleleri kurdu geçmeye bilir.Bir anda herşey nekadarda kötü bir hal almıştı .Halbuki basit bir eglenceye gidilcek (ki ben isteyerek gitmemiştim )bir kaç el silah atılıp dönülcekti.
Bundan sonra yaptıgım ilk şey bulabildigim herşeyi okumak araştırmak oldu.Akustik travma sonrası yapılan yabancı çalışmaları makaleleri okudum.Baktımki yapılan çalışmaların bazıları birbiriyle çatışıyor .Birinin kabul ettigini digeri reddediyor. Çogu çalışmada anlamlı bir sonuç yok . Tıbbın bu konuda çaresiz kaldıgını gördüm.Aklıma şu meşhur atasözü geldi bana tabibi degil eşşekten düşeni getirin beni eşşekten düşer anlar.Bu derdi yaşamış insanları bulup sormam lazımdı ne olmuşlardı çınlamaları işitme kayıpları geçmişmiydi yoksa dahamı kötü olmuşlardı.Forum sitelerini okumaya başladım hiç okumasaydım dedigim zamanlar oldu iyi niyetli gerçekten yardımcı olmaya çalışan çok az insan gördüm. Bir çogunun gerçekten foruma diger insanlara negatif enerji yaymak için geldigini düşünüyorum.
Şuan nasılım? çınlamam var ama ilk travma geçirdigim güne oranla %70 soldu.Hiperakuzis (sese duyarlılık ) %80 kayboldu.Dahada düzelecegini düşünüyorum
Her kişi farklı olmakla beraber benim iyileşmek işin uyguladıgım yöntemler listesini yazıyorum
1-Eger A tipi birkişilik yapınız varsa bu durum sizde ciddi anksiyete yarattıysa psikiatriye gidip bir antidepresan başlanabilir.Çünkü daha fazla stres daha fazla çınlama daha fazla çınlama daha fazla stres kısır döngüsünü bir şekilde kırmak gerekiyor.Bu konuda antidepresanlar yardımcı olarabilir.(bende FAYDALI oldu)
2-Betaserc ve vastarel bende faydalı olmadı .
3-Lahana suyu (İnternetten okuyup kaynatıp kaynatıp 1 hafta içtim agzımda bıraktıgı kötü tatdan başka bir işe yaramadı)
4-curcimin (zerdecalda bulunur) kurkimin ile ilgili çalışmalar yapıldıgını okudum ve kullandım bende işe yaramadı (belki bir miktar plasebo)
5- magnezyum ve b12 vitamini bende olumlu bir etki yaratmadı.
5-Sistemik steroid ve orta kulaga yapılan steroidler: bu konuda şunu belirteyim eger travmaya maruz kaldıgınız ilk hafta içinde uygulanabilirse faydalı olabilecegini düşünüyorum.Ben uyguladım.( steroidler anti ödem dir ve kbb görüşü alınarak uygulanması gereken ilaçlardır.)
6-Kulaklarınızı yüksek sesten koruyun, peki yüksek ses nedir ?cevabı o dönemde sizi rahatsız eden her ses yüksek sesdir. peki nasıl koruycaz? ben tek kullanımlık köpük kulaklıkları devamlı yanımda taşıdım ve yüksek sesli hissettigim ortamlarda kulagımı tıkadım.Bunun bir denge halinde yapılması gerekli evde takmayın yoksa kulak aşırı duyarlı hale gelir. Sadece etrafdaki sesler rahatsız ettiginde taktım.Konsere ,sinemaya,klübe gitmedim.
7-kısık sesle dahi kulaklıkla müzik dinlemedim
8-Forum okumak güzel yanlız hissettirmiyor ama forumlardaki negatif yazıalrı okumamaya yada önemsememeye çalıştım.
9-zamanın iyileştirici etkisine inanmam gerektini düşündüm.
ÖM
Merhaba,
Kişisel deneyiminizi samimiyetle paylaştığınız için teşekkür ederim. Deneyiminize katılıyorum. Kulak korumak çok ihmal ediliyor. Özellikle askerde.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi