Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bademcik ameliyatı olmalımıyım?
Doktor bey benim 5 aydır boğazımdan şikayetim var. Doktorlar hep çok önemli bir şey yok dedi yada antibiyotik vitamin sprey gargara tarzı ilaçlar verdi. Ama hala boğazımdaki acı geçmedi. Ben hasta olmadan önce bademciklerim pürüzsüz düz yapıda ve böyle delikli gözenekli beyaz ya da kanamalı noktalar olmazdı. Hastalıkla beraber lenf bezleri de oluştu çenemin altında ikisi fındık büyüklüğünde ikisi de daha ufak olmak üzere toplam dörttane şiş bezim var. Sık boğaz iltihabı geçirdiğimden sürekli kontrol ederim.
Doktorlar o kanamaların çokta önemli olmadığını söylüyor hep ama sürekli istisnasız 5 aydır farklı bölgelerde böyle ufak ufak yaralar oluyor. Ben bademciklerimi aldırmak istiyorum acaba aldırınca bu acılar geçer mi? Sizce doktorlarda gerekli görüp alır mı ? Senede en aşağı üç kez boğaz iltihabı geçirdiğimi nazara alırsak eğer bu da kış mevsiminde tabi.

3tnImU.png
vuA4pJ.png
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Erişkin bir kişinin saf bademcik enfeksiyonu nadirdir. Gerçekten akut tonsilit sık oluyorsa bademcik alınabilir tabii. Buna muayene eden hekim karar verecektir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Peki bu kanama ve gözenekli dokular normal mi dediğim gibi öncedende ağzımın için kontrol ederdim gayet düz bir haldeydi bademciklerim böyle kanama tarzı şeyler olmazdı ki zaten ben bu acıların şiddetiyle ne zaman o ufak kanama gibi şeylerden oluştu anlayabiliyorum ama gittiğim uzmanlar bir şeyin yok diyor. Gerçekten acı çekiyorum. Varsa bir tahminiz yardım edin lütfen doktor bey zira çok doktor gezdim. Psikolojik olmadığına eminim acı eşiğim yüksektir
ÖM
Daha önceki durumunu bilmek zor. Burada kriptler var, magma da var gibi. Bademcikler sonuçta lenf dokusudur ve enfeksiyon ile şekil değişikliği olur. Kalıcı mı vb takipte ortaya çıkar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi