Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 gündür mevcut kulak çınlaması
Selamlar Hocam. Müzisyenim, malum sürekli iş bulunuyor elimde ve gerek kulaklıkla gerek stüdyo ortamında yıllardır yüksek sese maruz kalıyorum. Yaklaşık 20-22 gün evvel 7-8 saat boyunca kulaklıkla yüksek sese maruz kaldım fakat işim bittiğinde herhangi bir çınlama hissetmedim. Ertesi gün arkadaşlarımla bir dağ turu yaptık, yaklaşık 1000 rakıma çıkmışızdır diye tahmin ediyorum, 3-4 saat bir gezinin ardından sahil mesafesinde olan evime döndüm ve odama girdiğim anda sol kulağımda bir anda çınlama oluştu, rutin bir şekilde geçmesini bekledim fakat şiddeti azaldığı halde geçmedi. Daha sonra malum çağımızın hatası tüm forumlarda dolaştıktan sonra bu çınlamanın asla geçmeyeceği hissiyatına kapıldım ve zaten çok takıntılı ve evhamlı bir insan olarak 20 gündür çınlama ile ölüp diriliyorum. Zaman zaman çok azaldığını, bazen tamamen kesildiğini fark ediyorum ama tekrar tekrar başlıyor. Akustik travma olma ihtimali ve düzelme şansı nedir hocam, akustik travma yüksek sese maruz kaldıktan 1 gün sonra da çınlama şeklinde kendini hissettirir mi, yorumunuzu bitkinlikle bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Eklemeyi unutmuşum. Kbb uzmanına 2 kez göründüm. İlki kan değerlerimde oldukça düşük olan b12 sebepli benexol ve bir kas gevşetici verdi, 15 gün kullanmam için. ve işitme testi yaptırdı. İşitme testini normal olarak değerlendirdi. İlaçları kullandım fakat herhangi bir anlamlı değişiklik göremedim çınlamada. 2. kez göründüğüm ise hiç ilgilenmedi, kulaklarıma baktı ve kulakla alakalı değil çınlama dahiliyeye git gibi manasız ve etik bulmadığım bir harekette bulundu. Son ek olarak; sırt üstü yattığımda ve başımın sağ kısmı yastığa daha baskılı şekilde pozisyon alarak yattığımda çınlamanın epey azaldığını fark ediyorum, ayağa kalktığımda artıyor. Bazen bütün tiz sesler beni aşırı rahatsız ediyor bazen bu duyarlılık tamamen kayboluyor.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik veya barotavma olabilir. Ayrıca onlarca başka sebep de var tabii. Kaygı da bunların arasında. Çınlama nasıl bir ses? Tiz, kalın veya nabız gibi mi?
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkürler hocam. çoğu zaman tiz bir ses. Bazen şekil değiştirdiğini fark ediyorum, piknik tüpü gaz çıkarma sesine dönüştüğü oluyor. Yıllardır geceleri kafamın içinde uğultular duyan bir insanım fakat hiçbir zaman rahatsız etmedi beni o uğultular. Bazen bu sesle birbirine karıştığını da fark ediyorum. Kulak çınlamam geçtiği halde ben onu duymaya devam mı ediyorum acaba ikilemine de düştüğüm oluyor. Söylediğim gibi çoğu zaman tiz bir ses şeklinde
Bu tür bir sesin kaygı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Artar veya başka şikayet de eklenirse tekrar Kbb muayenesi olursunuz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tamam hocam çok teşekkür ederim
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi