Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKUSTİK TRAVMA VE ÇINLAMA
Asker ve polis hastalığı olarak bilinen, bendeki gibi arkadaş ısrarına dayanamayıp hayatında bir defa silah atışına gidip silahtan çıkan yüksek desibel sesin iç kulakta yarattıgı tahribata bağlı olarak gelişen kişiyi genelde sessiz ortamlarda rahatsız eden yorgunluk ,alkol alımı ,çay ve kahve gibi uyarıcı içecekler alındıgında sesli yada sessiz ortam fark etmeden rahatsız eden sesler bütününe tinnitus denir.Şimdi bu noktada akustik travma geçiren arkadaşlarında yorumlarını almak istiyorum benim 8 ay oldu akustik travma geçireli ilk zamanlara göre daha iyiyim ama hala tatmin edici bir noktada degil çınlamam akustik travma geçirip çınlaması tamamen kaybolan varmı? Uzun dönemde geçmese bile rahatsızlık vericiliği ne boyutta? Çınlama tedavisi için önerebileceginiz gerçekten bunu aldım fayda etti dediginiz bir ilaç, bitkisel bir karşım oldumu? Akustik travma geçiren arkadaşların uzun dönem hayat kalitelerinde düşme oldumu ? Katkı ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Herkesin tecrübesini dinlemek önemli olsa da genelleme yapılamaz maalesef.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Sayın İrfan hocam sizin bu konudaki tecrübeleriniz nelerdir.Genel olarak akustik travmalı hastalardaki çınlama problemi kalıcımıdır.Bugüne kadarki hasta populasyonunuzu degerlendirdiğinizde öngörünüz nedir.Çeşitli form sitelerinde yazan 10 senedir çekiyorum, 5 senedir çekiyorum ,20 senedir çekiyorum,hayatım bitti giibi moral ve motivasyonu dibe çeken yorumlarla karşılaşınca haliyle insan depresyona giriyor.İyileşme süreci üzerinde pozitif katkısı olan önerileriniz varmıdır.Şimdiden teşekkür ederim
ÖM
Dediğim gibi her travma ve iyileşme aynı olmuyor. Yüksek sesten uzak durmak ve kaygıyı azaltmak önerim olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi