Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TANI KOYAMADIM Alt frekanslarda ani duyma kaybı(sub bass)
Merhaba

Yaklaşık iki hafta önce kulaklık ile ekolayzerdan bass şiddeti artırılmış bir şekilde müzik dinledikten sonra kulağımda ani bir basınç hissettim ve hemen kulaklığı çıkardım. Hemen sonrasında sub bass denilen alt frekansları duymamaya başladım (100 hertz in alt kısmı)

Birkaç gün sonra özel bir hastaneye gittim ve durumumu belirttim. Odyometri testi yapıldı ancak herhangi bir işitme kaybı çıkmadı. Odyometri testi frekans aralığı 250 ile 8khz arasını kapsadığından benim duymamda zorluk çektiğim aralık ölçülemediği için tanı koyulamadı gibi geldi. Doktorum östaki disfonksiyonuna bağlı olabileceğini söyledi ve bir adet burun spreyi verdi. Bir hafta kullandıktan sonra değişen birşey olmamakla birlikte kulağımda basınç da hissetmeye başladım.

Sonra devlet hastanesine de gidip şikayetimi belirttim, burada da odyometre testi yapıldı ancak yine birşey çıkmadı ek olarak tympanometri testi de yapıldı sonuçlarda kayıp görülmedi.

3 gün önce de özel bir doktora gittim ve burada da östaki tıkanıklığı teşhisi konuldu. 1 tane antibiyotik, 2 alerji hapı ve 2 adet burun spreyi verildi. Hala kullanmaktayım

Muayene esnasında bakıldı kulak zarlarımda bir problem yok kulak yollarım da temiz Benim aklıma araştırmalarım sonucu akustik travma geliyor ancak onların sonuçlarına baktığım zaman Kulak zarı yırtılması ve buna bağlı olarak kokleada oluşan hasar oluşması sonucu işitme kaybı olarak görüyorum.

Benim durumum tam olarak nedir? Yüksek olmayan, ancak bass yoğunluklu sese maruz kalmam sonucu 20- 120 Hertz arası sese karşı hassasiyetim oluşuyor, kulak zarlarımda problem yok, sesleri oldukça iyi duyabiliyorum ancak bir eksiklik hissediyorum. Ek olarak özellikle geceleri kulakta basınç oluşuyor

Dinlediğim müziklerde ve çevreden gelen seslerden sesi eksik duyabildiğimi hissedebiliyorum ve bu eksiklik belirttiğim alt frekansta oluyor.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travma bu. Yüksek sesten uzak durarak dokuların toparlamasını beklemek gerekir diye düşünüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(04-07-2019, Saat:10:25 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Akustik travma bu. Yüksek sesten uzak durarak dokuların toparlamasını beklemek gerekir diye düşünüyorum.

Hocam teşekkür ederim. yarın mezuniyetim var ve katılmak istiyorum.Çok yüksek şiddetli ses olacak Bu durumumun engel oluşturacağını biliyorum ancak kulak tıkaçlarıyla mezuniyete katılsam bir problem olur mu?

Ayrıca akustik travmalara bağlı olarak dokuların geri iyileşme süreci ortalama olarak ne kadardır? 2 haftadır bu şekilde devam ediyor.
ÖM
Bence kulağı bir şekilde koruyun. Düzelme uzun sürebilir. Ben ilk altı haftayı önemsiyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba
Öncelikle teşekkür ediyorum.

Bir süredir sol kulağında geceleri yattıktan eoey sonra vuzıltı gibi ritmik hep aynı tonda birkaç saniye süren bir ses oiuyor. Baş dönmesi yüzünden yıllatdır sol tarafıma yatıyorum. Sabaha karşı bu sesle uyanıyorum bir haftadır. Komıldayınca yada kalkınca hemen hemen geçiyor. Hep aynı ses. Gündüz ayaktayken birşey yok. Baş ağrısı vs birşey uok. Sadece aynı tondaki seS. Martı sesi gibi sanki ya da arı. Gündüz hiç yok. Genelde sabaha doğru ve en fazla birkaç saniyede geçiyor ve hep sol kulakta.
ÖM
Merhaba v
Geçmiş olsun.
Hiç muayene oldunuz mu? Birçok sebep olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Aletle kulağıma baktı ve tertemiz dedi.
ÖM
Boyun diş çene stres gibi birçok sebep anlık çınlama yapabilir. Ayrıca etraf dönüyorsa baş dönmesi de araştırılmalı.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Çok teşekkür ederim.
Tansiyon ya da damar sorunu gibi şeyler olabilir diye korktum. Fakat anlık olması sadece yatarken be sabaha doğru olup bir baş hareketiyle geçmesi ilginç geldi.
ÖM
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi