Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alerji ve Sinüzit
Hocam merhaba,

Uzun yıllardır alerji sorunum var, sürekli burun ve geniz akıntım var. Fixdual, foster, flixonase gibi ilaçları sürekli kullanıyorum.

Bunun yanında çok hasta oluyorum. Genelde sinüzit oluyorum. Yılda bir kaç kutu antibiyotik içmem gerekiyor. Bazen antibiyotikle bile sinüzitim geçmiyor. Sarı- Yeşil akıntı Zamanla azalıyor kendi kendine.

Kendimi iyi hissettiğim günlerde fixdual içmezsem ertesi gün çok baş ağrısı ve akıntı oluyor. birkaç gün içmezsem öksürük de başlıyor. Bu sebeple sürekli ilaç kullanıyorum.

Göğüs ve alerji doktorum sinüs için bt istedi, Bt sonucunda ameliyat öneren doktor da oldu, önermeyen doktor da oldu.
Kararsız kaldım.

Burun etlerinin küçültülmesi, Burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi ve sinüslerin yollarının açılması amaçlı ameliyat denildi.

Sizce bu tür durumlarda ameliyat olmanın bir faydası olur mu?
Kısa sürede tekrar aynı sorunları yaşamaya başlar mıyım?

Raporda yazanlar şu şekilde; (türkçe karakterler çıkmamış)

MULT� DETEKT�R / SP�RAL KORONAL PARANAZAL S�N�S B�LG�SAYARLI TOPMOGRAF� �NCELEMES�

Endikasyon: Kronik �ks�r�k

Sa� sfenoid yar�m� ve bilateral frontal sin�s havalanmalar� do�ald�r.
Sol frontal sin�s hipoplazik g�r�n�mdedir.
Sfenoid sol yar�m�n�n tamamen havalanma kayb�na yol a�an, etmoid sin�slerde b�y�k k�sm�n�n havalanma kayb�na yol a�an yumu�ak doku dansiteleri mevcuttur.
Bilateral maksiller sin�ste sa�da 9 mm, solda 7 mm kal�nl��a ula�an yer yer lobulasyon g�steren mukozal kal�nla�malar mevcuttur.

Nazal septumda a��kl��� sola bakan hafif deviasyon mevcuttur.

Bilateral nazal konkalar normal de�erlendirilmi�tir.

Bilateral OMK lar oblitere g�r�n�mdedir.
m
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sadece bt sonucu fikir vermez. Bt’nin hangi aşamada çekildiği yani hastayken mi, normal zamanda mı çok değişir. Kesin karar hastanın muayenesi, filmin orijinalinin görülmesi ve hikaye ile karar verilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi