Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
östaki kanal kapakçığı ve deviasyon problemi
Merhaba İrfan Bey.

Öncelikle bu güzel forum hizmetiniz için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir çok problemleri burada hasta deneyimleri ile görüp çoğu şeyin cevabını aldığımı ve bu güzel hizmetin devam etmesini dilerim.

Rütin kbb muayenesine gitmiştim. Timpanometri ve diğer odyo testler yapıldı. Timpanogram Tip A işitsel testlerde normal çıktı.

Muayene eden doktor sol kulak zarında çok hafif bir çökme var ama ciddi bir durum değil muhtemel östaki kapakçığın tam görev görmüyor dedi. daha öncesinde defalarca muayene olmuşumdur bunu diyen olmadı. Doktor da zaten bu hemen olan birşey değil uzun yıllar içinde olmuştur dedi. tabi ben duruma çok takıldım. Birkaç doktor gezdim.

Bir hekim, görünen hiçbir durum yok gayet iyi dedi. Sol ve sağ östaki kanal çapları birbirinden farklı olabilir her insanda normal bir durum dedi. Hatta vücudumuzu ikiye bölsek sol ve sağ tarafından mutlaka birbirinden farklılıkları vardır dedi. biraz şaşırmadım değil.

Diğer bir hekim, çökme ve küçük bir atrofi gördüm ama önemsiz dedi. Ben mi biraz kafamda büyüttüm bilmiyorum.

Bu muayenelerden önce geçen yıl bir disfonksiyon yaşadım kulakta hışırtı oluştu sıvı birikmiş ama kısa sürede geçti normale döndü bende olayın üzerinde durmadım. hatta doktora gittim oda bir durum yok görünen dedi. (Acaba bu problem sonrasımı çökme oldu o geldi aklıma)

Kulağımı bazı durumlarda eşitlemek için östaki borusunu, dilimi damağıma kastırarak kendim açabiliyorum. Sonraları şunu fark ettim ki nefes aldığımda sağ taraftan nefesi net duyuyorum sol taraf tan daha dar bir alanda nefesimi duyuyorum. sanki birinden hava 4/4 diğerinden 3/4 geçiyor hissi verdi.

Bu arada sol burunda hafif deviasyonum var ama hiç tıkanma gibi problem yaratmadı. bazı hekimler bu hafif deviasyonun havalanmayı bozuğu için zamanla bu disfonksiyonu yapabileceğini söyledi ama diğer bir hekimde deviasyonumun ciddi açıda olmadığını ameliyat olursam yersiz olacağını, bunun sebep olmayacağını bu kapakçığın doğuştan böyle olduğunu söyledi kafam iyice karıştı.

Eşitleme yapınca her zaman önce sağ sonra sol açılıyor tam senkron değil milisaniye aralık gibi hocam çıt çıt sağ sol şeklinde oluyor. sağ tarafı bağımsız kontrol edebiliyorum solu açmak istersem önce sağ sonra sol açılıyor. Bu sizce nomal bir durummu her insanda senkron çalışmayabilir mi? Eğer bir disfonksiyon geliştiyse VALSALVA yada TOYNBEE egzersizleri kapakçık kasları üzerinde işe yarar mı? Bunları diyaframa yük bindirmeden dili damağa kastırarak rahat yapabiliyorum. sol tarafın açılması geriden geliyor tabi bu arada milisaniye farklada. yutkunursam seri olduğu için aynı anda açıyor gibi ama aradaki farkı hissedebiliyorum. Bazen ikisinden de aynı çıt sesi duyuyoru, bazen sağdan daha iyi bir ses gelirken soldan ses gelmiyormuş gibi oluyor. Belkide dedikleri gibi sol iyi çalışmıyor olabilir. Bu bende bunu uyandırdı.

Şu aşamada daralma kaynaklıysa tüboplasti için değerlendirilmeli miyim? Sorun sizce kapakçıklar ile ilgiliyse ne yapılabilir?

Öte yandan hiç bir zaman basınç şikayetim olmadı bunun varlığını bile hekimler söyleyene kadar bilmiyordum. Belkide ben büyütüyorum dediğim gibi.

Takıldığım nokta;

Bu ilerler ve ileride problem olur mu diye düşünüyorum. Ya da deviasyon kaynaklıysa ameliyat sonrası havalanma normale dönerse düzelme olur mu bu kapakçıkta.
Zar tekrar normal pozisyonuna gelir mi? Korkum zarın ileride daha fazla çökmesi ve atrofi retraksiyon vb daha ciddi sorunlar gelişmesi.

Biraz detaylı anlattım. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tecrübe ve bilginize dayanarak yorumunuzu okumak isterim hocam.

iyi günler dilerim.
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sizde problem yaratmıyorsa niçin aklınıza söylenenleri çok takıyırsunuz? Bunun sonu gelmez. Birçok hekim de normal demiş zaten.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(23-02-2019, Saat:10:07 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sizde problem yaratmıyorsa niçin aklınıza söylenenleri çok takıyırsunuz? Bunun sonu gelmez. Birçok hekim de normal demiş zaten.

Aslında doktorlara sorup,cevap alamadıklarımızı sizden öğreniyoruz hocam. Açıklama yapmıyorlar birşey yok diyorlar vs ama bu forum da gayet tatmin edici açıklamalar. Okuduğum görüşler de bu yönde. Ben uçucu,personelim normalde olsa takılmam dediğiniz gibi şuan için etkileyen bir durum yok ama bu beni ilerde etkilermi çökme vs durumu ne gibi önlemler tavsiye olunur ister istemez aklıma takılıyor. Mesleki anlamda beni ileride çok etkileyecek bir durum olmaması açısından sordum.

Özetle buna önlem şunlar araştırılmalı yada şuna bakılmalı diyen yok hocam. Ya da ben yanlış düşünüyorum.

Teşekkür ederim.
İleride de problem olacağını düşünmüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi