Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nazofarenks
Merhaba iyi günler benim boğazımda bir darlık oluyordu ve nefes alamıyordum. Aynı zamanda bir beyin tomografisine girdiğimde ilk olarak şu sonuçla karşılaştım

Nazofarenks posterior duvarda diffüz simetrik hava sutununu daraltan yumuşak doku artımı izlenmiştir (Lenfoid hiperplazi)

Akabinde kontraslı bir nazofarenks MR'ına girdim ve sonuç şu

*Nazofarenks posterior duvarı normalden hafif kalın izlendi (7,5 mm). *Nazofarenks posterior duvarı sağ paramedian alanda 6 mm çapında, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens olarak izlenen lezyon alanı mevcuttur (Thornwaldt kisti lehine düşünüldü). Kesitler dahiline giren farinks, hipofarinks ve larinks oluşumları bunlara komşu yumuşak dokular, kas yapılar normal sınırlardadır. Her iki paratis bezi, her iki submandibular bez simetrik ve normal olarak gözlenmektedir. Cilt altı yağ dokusu, cilde ait yumuşak dokular ve diğer kas yapılar simetrik ve normaldir. *Her iki submandibuler lojda büyüğü solda 9,5 mm çapta olmak üzere birkaç adet ovoid konfigürasyonlu lenf nodu izlendi. Kesitler dahiline giren maksillar sinüsler ve ethmoid selüller normal sınırlardadır.

Doktorum sadece kronik bir faranjitimin olduğunu söyledi. Yaklaşık 3 aydır boğazımda aynı hissiyatı yaşıyorum (geniz mi boğaz mı tam bilemiyorum ama nefes almakta zorlanıyorum)

Acaba sizlerin görüşü nedir ? Şimdiden teşekkür ederim
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Takdir edersiniz sadece tetkik sonucu ile tam karar verilemez. Muayene ve hikaye ile birleştirmek gerekir. Hekiminize güvenmenizi öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi