Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulakta sıvı birikmesi ve önerilen tedaviler
Merhaba İrfan bey,

kızım 5.5 yaşında. Bünye olarak 7-8 yaş kıyafetleri giyecek boy ve kiloda ancak bu kafa gelişiminde ne kadar önemlidir bilemiyorum. Bunu yazıyorum çünkü östaki borusunun yaş ile birlikte açısının değiştiğini okumuştum.

3 Ekim tarihinde kulak ağrısı şikayeti ile acil'e götürdük. Çocuk doktoru orta kulak iltihabı sebebiyle antibiyotik, sudafed, tonimer vb... bir kaç ilaç verdi.

Antibiyotik'in bitmesine müteakip tekrar ağrı sebebiyle yine acil'e gittik. Kulakta sıvı olduğu gerekçesiyle yine antibiyotik ve dekonjestan ilaç verildi.

Sonra tekrar kendi doktoruna gittik gün içinde. O da 3 tane iğne yazdı ve KBB doktoruna gözüksün dedi. 3 gün kullandıktan sonra KBB'ye gittik hemen ameliyat dedi. Tüp + Geniz Eti ve Bademcik. Eğer yapılmazsa işitme kaybı olur dedi.

İnternetten araştırdığımda bu gibi durumlarda 3 ay beklendiğini öğrendim. Bu sebeple başka bir doktora daha götürdük. Bu doktor iltihap olmadığını, bu sebeple antibiyotik yazmanın gereksiz olduğunu söyledi. Yine dekonjestan tarzı bir kaç ilaç yazıldı. Ameliyat için ise Tüp ve Geniz eti gerekli dedi.

Sonrasında biz yine ilaçları kullandık tabi. Bu arada bir de Devlet hastanesine götürdük. Orada da Geniz etinin büyük olduğu ve tüp + geniz etinin alınmasının gerekli olduğu söylendi. Ayrıca antihistaminik yazdı.

Bu arada bu süreç boyunca biz burundan balon şişirme ve sık sakız çiğneme ile de düzelme sağlamaya çalıştık.

En son olarak 20 gün kadar önce çocuğu okuldan aldık ve şu sıralar ameliyat olmadan önce hastalanmasın diye çoğunlukla evde oturuyor.

Ancak bu problemlerin daha çok okulda ortaya çıktığını okudum. Dün fısıltı şeklindeki konuşmalarımızı ile duyabiliyordu. Ufak bir kayıp olduğu aşikar, annesinin duyduğu tondan bir tık yukarda duyabiliyor ama geçtiğimiz döneme göre kesinlikle bir iyileşme olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca antihistaminik ve dekonjestan'ların problemi geçirmek yerine daha çok soruna yol açabildiği, bu konuda yapılan araştırmaların bu ilaçların bu durumda faydalı olduğuna dair bir bulgu sunmadığını da okudum.

Bunun yanında antibiyotiklerin vücudun savunma sistemini etkilediğini. Bu sebeple de lenf bezlerinin şişmesinin normal olduğunu da okudum.

Tabii ki internette okuduğumuz her şeye inanmamamız gerekiyor ancak size sormak istediğim şey; çocuğun öğrenmesini etkilemiyor ise, kulak zarında da hasara yol (çökme olur diyorlar) açmıyorsa 3 ay mı beklenir, yoksa daha uzun süre de beklenebilir mi?

Ayrıca, sadece tüp takılması yeterli olmaz mı? Geniz eti ve bademcik ileride küçülecek zaten. Ayrıca 5.5 yaşında vücudun savunma sisteminin bir parçasını almak çokta mantıklı gelmiyor (zorunlu değilse). Yani anladığım kadarıyla geniz eti östaki borusunun çıkışını kapattığı için alınması tercih ediliyor. Tüp takılarak hava akımı sağlanıyor. Tek başına tüp bu işi görmez mi? Zaten östaki borusu sadece yutkunma anında açılmıyor mu? Niye illa geniz eti ve bademcik işin içine katılıyor.

Bu arada horlama probleminin sadece bir kaç gece ve ilaçları kullandığımız dönemde hastalık sırasında olduğunu da iletmeliyim. Yani normalde horlama sorunumuz hiç yok. Daha önce de olmadı. Ayrıca internette hep nasonex kullanımından bahsediliyor ama bize hiç böyle bir öneride bulunulmadı geniz eti için. Biz bunu kullansak etin östaki borusu yolunu kapamasını bir nebze de olsa önleyebilir miyiz? En azından bu ihtimal dahilinde midir? Ona göre doktorumuza söyleyelim, uygun görürse kullanalım.

Bir sorum da burundan balon şişirme ile alakalı. Bunu geniz akıntısı olduğu durumlarda kullanmamamız gerekiyor değil mi? Kış dönemli olduğu için çocuk çoğunlukla hasta. Bu durumda da bu gibi tedavileri kullanamıyoruz. Sizin tavsiye edeceğiniz bir şey olabilir mi? Ear popper cihazı araştırdım 350-500 TL civarı arasında bir yerlerde sanırım. Bu cihazı kullanabileceğimiz, muayenehanesinde bu cihaz olan bir hekim var mı?

Özetle sorularım;
1- Bekleme süresi 3 aydan uzun olabilir mi?
2- Geniz eti ve bademcik alınması ne kadar zorunlu?
3- Nasonex kullanımının bizim durumumuzda faydası olması ihtimali var mı?
4- Balon şişirme'ye alternatif öneriniz olabilir mi?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulak zarına tüp işitme azlığı 40dB üzeri olursa veya sık orta kulak iltihabı olursa yapılır. Tüp takılacaksa 3 yaştan büyük çocuklarda mutlaka geniz eti ameliyatı öneriliyor. Bu durumda üç ay beklemek genel bir durum, çocuğun muayenesi ve şikayetleri beraber değerlendirilir. Kalıcı işitme azlığı son derece nadirdir.
Bademcik sürekli horlama veya başka şikayetlerde alınabilir. Bunların bu yaşta alınması gerekiyorsa bir ters etkisi olmaz merak etmeyiniz.
Bu tür spreyler sadece alerjik bünyelerde etkilidir.
Ben balon üfleme veya cihazla hava verme önerisini ameliyatı kabul etmeyen seçili hastalarda deniyorum. Enfeksiyon dönemide zaten kullanılmazlar.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Yanıt için teşekkürler.

İşitme testi yapıldı ancak bu esnada çocuk durumu çokta iyi kavrayamadı. Düğmeye ne zaman basıp ne zaman çekeceği iyi aktarılmadan test yapılmış. Eşim yanındaydı ve aynı anda 2 kişi almıyorlardı. O yüzden ben neler yaşandı net bilemiyorum ancak eşimin anlattığına göre konuşmaması veya hareket etmemesi yönünde falan da uyarı yapılmamış. Oysa ki okuduğuma göre timpanogram testi sırasında konuşmak, yutkunmak ve hareket etmek sonuçları etkileyebiliyormuş.

Bu durumda odyometri ve timpanogram testlerini tekrar yaptırıp, 40dB'den az işitme kaybı var (dediğim gibi bu hafta sonu fısıltılarımızı bile duydu) ve kulak zarında çökme de yok ise 3 aydan uzun süre beklemek mümkündür diyebilir miyiz? Çünkü okuduğum bir yorumda iki kulakta sorun var ise 3 ay, tek kulakta sorun var ise 6 ay beklendiği söyleniyordu. Buradaki fark fiziksel olarak kulağın etkilenmesinden ziyade çocuğun sosyal hayatının etkilenmesi ile alakalı hissi uyandırdı bu yorum. Eğer durum böyle ise şu aşamada işitme azlığı hayatını çok etkilemiyor ise özellikle boğaz hastalıklarının yoğun olduğu şu kış dönemini mümkün olduğunca korumalı geçirip, gözetim altında tutarak (aylık düzenli kontroller ve işitme testleri eşliğinde) ne kadar süre daha beklenebilir?

Benzer bir soruyu tekrar etmiş oldum ve muayene etmeden karar da veremeyeceğinizi biliyorum ancak 3 ay katı bir kural mı, duruma göre esnetilebilir bir şey mi onu öğrenmek istiyorum. Çünkü yabancı bir sitede "This is because 9 out of 10 cases of glue ear resolve within a year" gibi bir yazı okudum. Bu durumda 1 yıla kadar bekleniyor olması lazım ki böyle bir sonuç çıksın.
ÖM
Hayat kalitesi önemli. Bu yaşta işitme testi tam net yapılamayabilir. Zarın görüntüsü hekime duyma hakkında bilgi verecektir. Dediğim gibi kalıcı bir şey çok nadir, süre değişken. Beklerken hasta olursa olay tekrarlıyor çünkü.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
benim dün gece kulağımda ağrı oldu geçer diye sorun etmedim ama bugün ağrım çok oldu kulağımın yuvarlak bölümünde grimsi değişik bir şey vardı temizlemeye çalıştım her o grimsi şeye kulak çubuğunu değdirsem ağrı oluyor
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Dış kulak yolu veya başka problem olabilir. KBB uzmanına muayene olmanızı öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi