KBB Forum
Hpv ve boğaz - Baskı Önizleme

+- KBB Forum (https://kbb-forum.com)
+-- Forum: KBB Forumları (https://kbb-forum.com/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Boğaz (https://kbb-forum.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Konu Başlığı: Hpv ve boğaz (/showthread.php?tid=1247)Hpv ve boğaz - advincanes - 23-05-2015

Bu hpv virüsünün bulaşmış olduğu hastalar varsa blgi paylaşımı yapabilir miyiz lütfen? Siğil tarzı şeyler çıkıyor ağızda. Doktorumuzdanda bilgi alabilirsem çok sevinirim.


RE: Hpv ve boğaz - Dr. İrfan - 23-05-2015

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Hpv virüsü mukozada papillom türü yapılar oluşturur. Genelde cerrahi yöntemle çıkarılmaları gerekir.


RE: Hpv ve boğaz - advincanes - 26-05-2015

Değerli yorumunuza çok teşekkürler hocam...
Sormak istediğim bir şey var. HPV virüsü var mı yok mu nasıl anlaşılır? Ne yapılması gerekiyor? 3 ay içerisinde 5 KBB uzmanının yolunu arşınladım fakat hiçbirinden sağlıklı cevaplar ve bilgilendirmeler alamadım. Çünkü daha önce genital siğil şüphesiyle dermatoloğa gittiğimde gerçekten siğillerin var falan vs. deyince kendimce bir araştırma yaptım ve bu HPV virüsünün bir şekilde ağız içine de bulaşabileceği bilgisine ulaştım. Genital bölgedeki siğillerden kurtuldum nihayet. Bu HPV'nin yüzlerce çeşidi varmış ve birkaç çeşidi maalesef tehlikeli ve kanser yapıcı türdenmiş. Her neyse benim bademciklerim sürekli şişiyor ve iltihaplanıyor. Yüzeyi ay krateri gibi yani Smile Bu iltihapları aspire edin diye yakarışlarım bile oldu kısaca Smile Fakat en son devlet hastanesine gittiğimde doktorum beni rahatlattı azda olsa. Fakat ben yinede bendeki durumun 5 doktorumunda söylediği gibi sadece farenjit oluğunu düşünmüyorum. Çünkü Hpv konusu çatısında araştırdığım bilgiler doğrultusunda siğil tarzı oluşumlar mevcut. Dil bitiminin kenarında, dil altında vs. Aman ölümden korkum yok ama araştırmacı bir ruhum var Smile Ha birde soğuktan bademcikler iltihaplanır mı acaba? Çünkü ben hep üşüttüğümde oluyor bu iltihaplanma Sad


RE: Hpv ve boğaz - Dr. İrfan - 26-05-2015

Bademcik enfeksiyonları ve yapısının farklı olması papillomlardan ayrı bir konu. Sık bademcik enfeksiyonu oluyorsanız veya bademcik taşı varsa bunların tedavisi ayrıdır. Papillom olup olmadığı muayene ile anlaşılır.


Cvp: Hpv ve boğaz - xmen34 - 05-11-2017

Bende aynı durumdayım ve sorunum 3-4 yıldır boğazımda bir takılma hissi olması ve son 1 hafta önce genital bölgemde çıkanları doktor tarafından müdahale edildi ama aklıma bu sefer boğazımda olan takılma geldi bir kaç kbb doktoruna göründüğümde ufak bir parça var geniz etinin parçası demişti korkulacak bir durum yok dedi kontrastlı mr da çekilmiştim ama ben genital siğillerim olduğunu yeni öğrendim ve gayri ihtiyarı bir şeyler yaptım yutkunurken takılma hissi bu olaydan önce yoktu bu olaydan 6-7 ay sonra başıma geldi ve şu an üzerinden 3 yıl geçti sağ bademciğim soldakine göre asimetrik üzerinden zaman geçmiş olması beni son derece korkutuyor boğazda siğil kontraslı mr da ve muayenelerde doktorlar tarafından farkedilemez mi. Kendimde bu hastalığın olduğunu bilmediğim için doktorlara kontroller sırasında böyle bir şeyden bahsetmedim şu an çok endişeliyim.


Cvp: Hpv ve boğaz - Dr. İrfan - 05-11-2017

Merhaba,
Geçmiş olsun.
Papillomlar çıplak gözle görülebilir. Tetkik gerekmez.


Cvp: Hpv ve boğaz - xmen34 - 05-11-2017

yani doktora belirtmesem dahi bu anlaşılabilir bir şey dediğim gibi böyle bir hastalığa yakalandığımdan haberim dahi yoktu yeni öğrenince beni büyük bir endişe sardı üzerinden geçen süre kısa bir zaman değil. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için


Cvp: Hpv ve boğaz - Dr. İrfan - 05-11-2017

Rica ederim.