KBB Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Ağız bakımı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
İyi akşamlar hocam, benim sorunum; geceleri dişimi fırçalıyorum, bazen alkolsüz bir ağız bakım ürünüyle gargara yapıyorum, tahminen 20 dakika çinkolu sakın çiğniyorum, dilimi fırçalıyorum + pamukla da temizliyorum ve son olarak da dişlerim için diş ipi kullanıp uyuyorum ama sabah uyandığımda ağır bir ağız kokusu ile uyanıyorum. Ve dilimi sabah kalktıktan sonra ve akşam uyumadan önce diş fırçasının önü ve arkası ile fırçalıyorum, gün boyunca bolca su tüketiyorum ama buna rağmen dil pası oluşuyor bu normal bir şey mi ? Aynı zamanda bu ağız kokusu gün boyu da devam ediyor. Yemek yedikten kısa bir süre sonra boğazımda takılma, yanma ve gerginlik hissediyorum. Belki mideden şüphelenebilirsiniz ama midemde bir sorun, kolonoskopi dışında her şeyi yaptırdım ve tüm organlarım temiz çıktı. Profesör KBB doktorlarına göründüm, tomografi çekildi ve temiz çıktı, bademciklerimi aldırdım ama koku hala devam ediyor. Her doktor farklı farklı şeyler söyledi. Bir tanesi alerjik geniz akıntısı var o koku yapabilir demişti, gerçekten de geniz akıntım var ama alerjik geniz akıntısı koku yapar mı ki hocam ? Şimdiden teşekkür ederim umarım sorularımı yanıtlarsınız...
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu kadar titizliğinize rağmen kökü olması enteresan. Midenizde problem bulunmamasına rağmen, acaba reflü ilaçlarını bir süre denediniz mi?
Saygılarımla.
Daha endoskopi yapılmadan önce dahiliye uzmanı ülserden şüphelenip lansor ilacı vermişdi. yaklaşık 3-4 ay bundan önce 2 haftalığına onu kullanmıştım. 2 hafta önce de KBB doktoru Mukovit-C ve Antiasit bir ilaç önermişti onları kullandım ama hiç etkisi olmadığı için 1 haftadır kullanmıyorum.
Bu durumda muayene edip daha detaylı bakmadan bir hastalık aklıma gelmiyor.
Tüm kontrolleri yaptırdım, sadece alerjik geniz akıntısı var. Bir kaç uzman doktorun kronik farenjit teşhisine rağmen profesör doktor farenjit rahatsızlığımın olmadığını söyledi. Bu 2 hastalık böyle bir ağız kokusuna neden olur mu ?
Hayır, diş kaplamanız var mı, gevşeyip altında atık birikiyor olabilir mi?
Diş kaplamam yok, dişlerim gayet sağlıklı, bakımını da yeni yaptırdım. Bu kokuyu dilimin arka kısmında hissediyorum (alınmış olan bademciklerim civarında). Ama o bölgeyi diş fırçasıyla temizlesem bile 10-15 dakika sonra yeniden koku oluşuyor. Hatta bu koku dişlerime de etki ediyor, dişimi fırçalıyorum, diş ipi kullanıyorum ama bir kaç dakika sonra dişlerimin arasında yine koku oluşuyor ama bu kokunun dişlerimden kaynaklanmadığına eminim. Hiç sigara kullanmadım, alkol kullanmıyorum, cips bile yemiyorum, zaten cips ve acı gıdalar yediğimde de boğuluyor gibi oluyorum.
Dil kökünüzü KBB uzmanına tekrar göstermeniz iyi olabilir.
Hocam gösterdim ama doktor pek umursamaz şekilde davrandı. Hiçbir şeyin yok, boş ver geçer dedi, resmen çıldırdım. Böyle sorumsuz doktorları niye çalıştırdıklarını anlamıyorum. Olayı şöyle anlatayım hocam; bi aynanın karşısına geçtim, çenemi açtım ve susuz bir şekilde gargara yapar gibi ağzımdan nefes vermeye çalıştım, küçük dilimin hemen arkasından yapışkan balgama benzer bir şey çıktığını gördüm ve bu niyeyse hiç tükenmiyor. Tükürdüğümde de gri ile sarımsı bir renk olduğunu gördüm. Bu farenjitin belirtisi midir ?

Ve tahminen 1.5 yıldır bu böyle. Sürekli boğazım ağrıyor, yutkunmada güçlük çekiyorum. Sabahları uyanınca çok daha fazla boğazım ağrıyor. Yemek yediğim, su içtiğim anlarda bir ağrı hissetmiyorum ama yemek yedikten, su içtikten bir kaç dakika sonra yine boğazım yanmaya ve ağrımaya başlıyor.
Refü ve sinüzit olmadığına emin misiniz?
Sayfalar: 1 2