KBB Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: akustik travma iyileşme süreci
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Hocam merhaba,

Yaklaşık 2 ay önce 1 saat yüksek sese maruz kaldım, ilk duyduğumda kulağımı rahatsız eden ancak sonra alıştığım bir sesti. Önemsemedim ancak sonrasında kulak içi dolgunluk kuruluk gibi bir his vardı.
1 ay sonra doktora gittiğimde işitme testi yapıldı, 4-6-8 Khz frekanslarda düşüş görüldü, 2.ayda yapılan testte de biraz daha iyileşme var (4khz'de 20db ve 6Khz'de 25 db kayıp görünüyor). Sonrasında kulaklarda basınç ve ağrı da oluştu ancak doktor bir bulgu görmedi orta kulakta, strese ve kaygıya bağlı olabilir dedi, zira biraz daha iyi şu an.
Mesleki olarak gürültüye maruz olmadığımdan akustik travma'dan süphelendik, şu an Tebokan special ve betaflavonoid kullanıyorum, 2 ay kullanalım dedi doktor.

Benim sormak istediğim sorular:
1- olaydan 2 ay geçti, bundan sonra bir steroid tedavisi vs iyileşmeyi hızlandırır mı ?
2- çenemi sıktığımda kulağımda anlık çınlama oluşuyor, normal midir ?
3- başta farketmediğim ama sonra odaklanınca oluşan, sessiz ortamlarda farkettiğim bir çınlamam mevcut, bu tarz durumlardan sonra iyileşme süreci kaç aya kadar sürebiliyor ?

Teşekkür ederim
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ben akustik travmada sadece yüksek sesten uzak durmayı öneriyorum. Kanıtlanmış bir net tedavisi yok maalesef. Sadece süreci takip etmek gerek. Herkeste farklı. Kendinizi dinlemeyin.
teşekkürler hocam

bir de çeneyi sıkınca kulağımda oluşan çınlama normal midir yoksa diş çene bozukluğu kaynaklı mıdır bilgi verebilirseniz çok sevinirim
Zar gerginliği değiştiği içindir.
Merhaba Hocam,

Bu bir problem değil diş çene doktoruna görünmemize gerek yok diye anlıyorum, teyit eder misiniz ?

İşitme testini 8000 hz'e kadar yaptılar, sağ sol kulak arasında maksimum 5db fark görünüyor, ancak internette baktığımda 16000 hz'e kadar olan aralıklarda kulaklar arasında daha belirgin bir fark var. Televizyon izlerken de üst frakansları daha iyi olan kulağım sesleri daha net duyuyor gibi hissediyorum.
8K-16K arası frekanslar bizim günlük hayatımızda işitmemize etki edecek aralıklar mıdır ? bunların da odyoloji testinde bakılmasını talep etmeli miyiz ?

teşekkürler
Çene problemi de değil. Bu çenesini sıkan herkeste olur.
Cevaplarınız için teşekkürler hocam

İşitme testi için görüşünüz nedir ?
Takibe gerek yok bence.