Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Burun İç Üst Kısmında Tıkanıklık
Merhaba hocam, benim şikayetlerim yaklaşık 1.5 yıl önce genzimde yapışkan ve beyaz bir sıvı birikmesiyle başladı. Zaman içinde burnumda tıkanıklık devam etti ve kulaklarımda da tıkanıklık başladı. Özellikle sol kulağımda, yüksek basınçtayken hiç geçmeyen ancak ağrısız bir tıkanıklık baş gösterdi. Burnumdaki tıkanıklık da hiç geçmedi. Daha sonra sağ kulağımda da aynı şikayetler başladı. Zaman içinde dönem dönem çınlamalar yaşadım. Ancak hiç geçmeyen bir belirti burnumdan ve genzimden çıkarmakta zorlandığım aşırı yapışkan beyaz renksiz şeffaf salgı... Döküm sektöründe makine mühendisi olarak çalışıyorum ve tozlu ortama maruz kalıyorum, her ne kadar maske taksam da demir tozu mutlaka bünyeme giriyor. Aşağıda diğer şikayetlerimi ve kullandığım ilaç ve gittiğim hastaneleri yazacağım, sabırla okumanızı rica ederim. Ne olur bir yol gösterin hocam, psikolojim aşırı bozuk. Evimiz yüksek rakımlı bir yerde, eve gelmek istemiyorum inanın...

1 – BURNUMLA İLGİLİ ŞİKÂYETLER
*Burnumun iç üst kısmında sürekli tıkanıklık ve şişlik hissi.
*Nefes almada zaman zaman yaşanan güçlük.
*Burnumun hiç akmaması.
*Sümkürmeye çalıştığımda burnumdan gelen, jöle veya uhu şeklini almış renksiz şeffaf ve yapışkan salgı.
*Genzime yapışan salgı... Öksürdüğüm zaman boğazımda biriken salgı dışarı çıkıyor.
*Koku alma duyusunun azalması.
*Nezle veya grip olduğumda burundan gelen akıntı arttı, sürekli şeffaf beyaz ve köpük şeklindeydi. Normal burun akıntısı değildi.
2 – KULAKLARIMLA İLGİLİ ŞİKÂYETLER
*Her iki kulağımda da dolgunluk hissi.
*Esnerken ve ağzımı açıp kapattığımda rüzgâr sesi, uğultu sesi.
*Her yutkunduğumda gelen çıtırtı sesi.
*Yüksek bir sese maruz kaldığımda özellikle sol kulağımda cızırtı ve yırtılma sesi, sağ kulağımda da son zamanlarda başladı.
*Örneğin telefonda konuşurken, ıslık çaldığımda, yanımdan bir araç geçtiğinde, kulağımda rüzgâr sesi oluşması.
*Her iki kulağımda da zaman zaman çınlama sesi.
*Zaman zaman baş dönmesi.
*Evimiz yüksek rakımlı bir bölgede. Kulak tıkanıklığım eve gittiğimde daha da artıyor, çekilmez bir çile halini alıyor.
Bu belirtilerin psikolojik etkileri; motivasyon düşmesi, hayata olumsuz bakış, aklımın sürekli bu hastalıkta olması.
Gittiğim hastaneler ve verilen ilaçlar…
Gittiğim hastaneler:
Sincan Devlet Hastanesi, Atatürk Hastanesi, Numune Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Hastanesi, Kent KBB
Uygulanan tedaviler:
1 – Bugüne kadar kullandığım ilaçlar;
*Cirrus , Levmont , Crebros , Fixdual , Lordes , Hitrizin , Enfexia , Zimaks , Nac , Zespira , Disprosan
*Allergodil , Rinoclenil , Nazoster , Nazorex , Otrivine , Avamys
Bu ilaçlardan bir tek ENFEXIA adlı antibiyotik burnumda hafif bir rahatlama sağladı ancak tıkanıklık geçmedi. Daha sonra başka antibiyotikler de kullandım ancak fayda etmedi.
2 – İki kere sinüs tomografisi çekildi, ikisinde de “konka bülloza” ve “maksiler sinüzit” olduğu görüldü. ( RAPOR VE CD YANIMDA ) Son rapora göre AVAMYS adlı sprey verildi, kullandım ama iyileşme görülmedi.
3 – Üç kere işitme testi yapıldı. Üçünde de işitme kaybı olmadığı görüldü.
4 – Alerji testi yapıldı, alerji görülmedi.

ÇALIŞTIĞIM SEKTÖR : Döküm sektöründe 4 yıldır makine mühendisiyim. 3-4 kez demir tozuna maruz kaldım, zaman zaman döküm tozuna da maruz kalıyorum. Ancak şikayetlerim 1.5 yıl önce başladı. Bu hastalığımın demir tozu ile bir alakası olabilir mi ?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Takdir edersiniz ki sadece yorum yapıyorum. Anlattıklarınıza konka bulloza ve yanak altındaki sinüsün (maksiller) tıkanması yol açabilir. Ameliyat olmanızı öneren doktor olmadı mı?
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tomografi çektirdikten sonraki süreçte gittiğim her doktora bu sonuçları gösterdim ama ameliyatlık bir durum görünmüyor dediler. Hocam burnumdan beyaz yapışkan şeffaf bir sıvı gelmesi bi yerde bi tıkanıklığın var olduğunu gösteriyor değil mi ? Yeniden başka bir hastaneye gideceğim.

Ayrıca, orta kulaklarıma da mikroplar gitmiş olabilir mi ? Yüksek basınçta hiç açılmıyor, normal basınçta da yutkundukça çıt çıt sesi geliyor.
ÖM
Maalesef sizi muayene etmeden ve filmin orijinalini görmeden ek bir yorum yapamıyorum. O zaman şikayetinizin geçmediğini muayene olduğunuz KBB uzmanlarına anlatıp başka ne yapılacağını sormanız gerekiyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkür ederim hocam...
ÖM
Rica ederim, acil şifalar.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

İrfan Hocam, maksiler sinüzit ameliyatı nasıl oluyor ? Kolay geçer mi ? Ameliyat olduktan sonra orta kulaklarımdaki problem de kendiliğinden geçebilir mi ? Kaç günde taburcu olabilirim ? Cevaplarsanız sevinirim hocam...
ÖM
Maksiller sinüs ameliyatları diğer sinüslere göre biraz daha kolaydır. Ben ilk gün çoğunlukla taburcu ediyorum. Ameliyat sonrası da kısa sürede toparlanma olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Ilker nalbant bey sizin yasadiginiz problemlerin ayni bende de mevcuttur bir cok ilac kullanmama ragmen hic bir sekilde gecmek bilmiyor ben bundan 1yil once ameliyat oldum sinuzit ve burundaki et sebebi ile bu sorunum basladi doktora gidiyorum hic birsey olmadigini psikoljik bi durum oldugunu soyluyuyor sayin irfan hocamdan bu konuyla ilgili yardim rica ediyorum
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ameliyata rağmen şikayetler devam ediyorsa iyi bir KBB muayenesi yapılarak ve gerekiyorsa film çekilerek karar verilmeli.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi