Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ani boyun hareketi ile başlayan kulak çınlaması
Öncelikle cevabınız için teşekkürler hocam şunu belirtmek istiyorum sağlık güvencem yok ve maddi durumumda pek iyi sayılmaz , o yüzden size şöyle bir soru sorsam umarım küstahlık olarak görmessiniz . Sizce ilk olarak hangi problem üstüne gitmeliyim ( Hocam birde şunu söylemeyi unuttum kulağımda ki ses biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii diye geliyor ve özellikle sağ kulağımda daha belirgin esneyince çınlamanın tonunda 5 10 saniye kadar değişme oluyor ve sonra eski tonuna geri dönüyor )
ÖM
Endişeden biraz uzak durun, boyun hareketleri egzersiz yapın. Diş üzerine ilk düşün bu durumda.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
teşekkür ederim hocam
ÖM
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba hocam,

Bu konuda özellikle belirtilen boyun ve çene hareketleri ile azalıp çoğalan sadece SOL kulakta bir çınlama 3-4 senedir bende mevcut. Sağ kulakta hiçbirşey yok. İlk başlarda çok üzerine düştüm epey bir derdime çağre aradım. Ancak maalesef bulamadığım için oluruna bıraktım ve çınlamaya alıştım. Benim durumum kısaca;

Bir apandisit ameliyatından sonra, ev ortamında otururken sadece SOL kulakta başlayan, su sesi gibi bir çınlama ile başladı. Sonraları bu ses epeyce bir arttı ve tamamen yerleşti. kortizon, basınç tedavisi, mr vs herşey yaptırmıştım ozaman. Hafif boyun düzleşmesi ve sol sırtta fibromiyalji var denmişti. Epey ilaçta kullanmıştım. Ancak faydasını göremedim.

Şimdiki durumum ise çınlama;

Çınlama 4 senedir SOL kulağımda 7/24 devam ediyor. Sağda halen sorun yok. Boyun ve çene hareketleri ile artıyor. Uykuda hiç anlamıyorum çınlamayı ancak günlük yaşantımda hep benimle. Çınlamanın şekli su sesi ve nabız atışı karışık bir ses(ateş böceği sesine yakın). Bu aralar kulak arkamdaki enseme yakın yerde hafif ağrılar ve fibromiyalji noktasının ağrıları ile beraber kulak çınlamam daha bir arttı. Yeniden tetkikler yapmam gerektirecek sanırsam. Bu bilgiler ışığında yaptırmam gerekn bütün tetkikleri benimle paylaşabilirmisiniz acaba? Bu tetkikler ile beraber size gelmeyi düşünüyorum.

Çok teşekkürler.

İyi Çalışmalar.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Boyun bölgesine fizik tedavi denenebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hızlı cevap için çok teşekkürler hocam. Ben SOL boyun bölgesinde kulağa yakın bölgedeki damarlardan da şüpheleniyorum. Bu şüphemi ekarte edebilmek adına hangi isimli usg yaptırmam gerekir acaba? Ayrıca birde çene filmi çektirmek istiyorum. Bizim duruma uygun çene filmi çeşidi nedir?

Teşekkürler.

(30-03-2016, Saat:12:29 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Boyun bölgesine fizik tedavi denenebilir.
ÖM
Şu ana kadar çok tetkik yaptırdım dediniz. Yaptırmadı iseniz BT anjio için hekiminize danışabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhabalar Bir gece yarısı sol kulağımda bir çınlama farkettim. Bu ses kalın ve ince olarak düzensiz bir şekilde çınlama. Çınlama hiç geçmeyince Evde alternatif yöntemle kulağıma yağ damlattım. Yağı damlatınca ses tamamen yok oluyordu. Yağ çıkınca kulaktan ses tekrar geliyordu. Bu böyle olmayacak diyerek doktora gittim noroloji ve kbb Beyin Tomografisi işitme testi timpanometri test ve kbb muayenesinde kan tahlilinde hiç bi problem çıkmadı. Sadece d vit. Düşüktü Bazen yastığa kulağımı sert baskı yapınca ses azalıyor ama tekrar geri geliyor hocam. Çınlamadan 6 gün sonra sol kulağıma ek olarak sağ kulağımda da bir basınç hissi ve tek tonda bir çınlama olmaya başladı. Ertes gün sol kulağımdaki çınlama %60 oranında azaldı. Yerini titrek belirsiz bir çınlama aldı. İlaçlarımı düzenli kullanıyorum. Strese baplı çınlama geçer mi? Sizce bu durumun sebebi nedir geçmeyecek diye korkuyorum. Sesin azalması iyiye işaret midir? Psikolojik olarak çok kötü durumdayım. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. Kronik olarak boyun ağrılarım var bununla bir ilgisi olabilir mi? Ek olarak sorunu bulabilmem adına kulak mrı beyin ve boyun mr ı gibi başka nasıl bir yol izleyebilirim? Vakit atırdığınız ve cevapladığınız için teşekkürler
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çınlamanızın tam sebebi bulunamamış anladığım kadarı ile. Birçok sebep olabilir ve maalesef bazen de sebep bulunamaz. Stres tek başına çınlama sebebidir. Damlanın çınlamayı kesmesi enteresan. Birçok tetkik normal çıkmış, stresinizi azaltmanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi