Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ani boyun hareketi ile başlayan kulak çınlaması
Tekrar merhaba,

Fizik tedavi gun asiri oluyorum. Fizik tedavi yapilan gunlerde uyuyana kadar siddetli cinlama oluyor ertesi gun cok daha ciliz bir cinlama oluyor. Siddetini kaybettigi gunler hep umutlaniyorum gecti gececek diye. Sonraki gun siddetleniyor tekrar umutsuzluga kapiliyorum.

Cinlamanin siddeti her gun degisiyor bir gun dusuk bir gun fazla.

Bu durum iyileseceginin belirtisi midir yoksa psikolojik midir sizce?
ÖM
Her ikisi de olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Peki fizik tedaviden ne kadar sure sonra iyilesme beklenir yani ne zaman bu tedaviden umudu kesmeliyim. Bir de bu sonuc vermezse diger ihtimaller ne olabilir ona gore care arayisimi ilerleteyim
ÖM
Kullanılan tekniği bilemiyorum, iki hafta spazmn geçmesi veya azalması için fikir verecektir diye düşünüyorum sadece.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
boyun ve omuz kas gruplarına akımlı vakum veriliyor, daha sonra elektrotlar takıldıktan sonra sıcak uygulaması yapılıyor. bir de ultrason (doku altına sıcak uygulaması sanırım). en son da egzersizler...

benim sağ kulak çınlıyor. sağ taraftaki kulak kemiğine ve kafa kemiğine yapışan kaslarda spazm ve sertleşme var aynı zamanda pastoral duruş bozukluğu da mevcut aynı sebepten dolayı. mesela kafamı sola çevirdiğimde sağ taraftaki kası gerdiğimde çınlama sesi de artıyor.

3 gün sonra tam iki hafta bitecek henüz sorunlu kas grupları kendini onarmış değil. ama bir gün iyiyim bir gün eski halimdeyim, iyi olduğum günler her zamankinden daha iyiyim hatta bazen geçecek sanıyorum sonraki gün yine eski halimde oluyorum bu sefer de moralim bozuluyor.
ÖM
neredeyse iki hafta geçti ama bir kaç gün dışında düzelme hissetmedim.

bir de bilgi amaçlı sormak isterim; sinir hasarı nedeniyle oluşan çınlamalarda da boyun kasılmaları ile çınlamanın şiddeti değişir mi yani boyun kaynaklı çınlama ile sinir kaynaklı çınlamayı nasıl ayırt edebiliriz?
ÖM
Doktor Bey,
İyi ki böyle bir site kurmuşsunuz. Ben 56 yaşındayım. Spor yapan, yoga yapan ve halen masa başı bilgisayar karşısında çalışan birisiyim. Benim kulak tıslamam biraz da basınçla artan ve sanki genizden ya da boyun arkasından gelen kemiklerin sesi gibi. Önce çok güvendiğim dahiliyecim baktı. tüm kan testleri ve check-up gibi bir şey yapıldı. Herşey yolunda göründü. Betaserc ve benexol verdi. KBB ye görününce boyun mr ı, odyoloji testi ve kulak MR ı istedi. Hepsi yapıldı. Aküstik norinom çıkmadı. Kulak MR ında hafif venöz anjiom var diye bu sefer beyin cerrahına gönderdiler. Beyin cerrahı, eski bir profesör olduğundan, geleneksel yolalrla kontrole dip, bunun gayet normal oladuğunu hayatıma eskisi gibi devam etmemi önerdi. KBB hocasının verdiği nöotropil i içmememi istedi. Bu arada KBB hocası, bu ilaçla birlikte cam-rinex diye vir vitamin, e vitamini ve de cypralex almamı söyledi. Bu arada, boyun fizik tedavisine 21 gün boyunca gittim, düzleşme için. Boynum ve sırtımda bir ağrım yok. Yorulunca oluyor, o zman da bir kas gevşetici alıyorum.
Psikiyatriste gittim. Hala da gidiyorum. Zaten panik ve kaygı bozukluğu olan birine yapılacak en büyük kötülük yapılmış deyip, dahiliyecim bana 6 ay doktorlardan uzak durmamı söyledi. Ama kulak sesi ağır yoga hareketi ya da can sıkıntısında hala ve kesintisiz olarak devam ediyor. Yutkununca uğultu geçiyor, tıslama kalıyor, bazen o da azalıyor, hafifliyor. Hayata tekrar odaklanmak istiyorum. Uzun olduğu için özür dilerim. Yardımcı olabilir misiniz?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Birçok araştırma yapılmış ancak hastalık adı yok anladığım kadarı ile. Çınlama veya uğultu probleminiz basınç artıran hareketlerde ve ateş ile artıyor diyorsunuz. Belki stresten biraz uzak durup sesi önemsememek faydalı olabilir. Bazı uğultular zamanla da kayboluyor çünkü.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam merhaba benim sorum arada kaynadiSmile biliyorum cok soruyorum ama icinde bulundugum durumu anlamaya calisiyorum. Tekrar tesekkur ediyorum ilginiz icin.
ÖM
Hayır şiddet değişmez, farklı bir çınlama beklerim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi