Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ani boyun hareketi ile başlayan kulak çınlaması
hocam merhaba,
öncelikle böyle bi paylaşımortamı kurduğunuz için çok teşekkür ederim.

benim hikayem özetle şu şekilde.
2 ay önce bir akşam tv izlerken kafamı arkaya doğru yaslayıp (gerinip) aniden tekrar düzelttim bu hareket sonucu anlık baş dönmesi oldu ve geçti sonrasında sağ kulağımda çınlama başladı ve hala çınlıyor.

yalnız bu olay olmadan önce bir kaç gün aşırı tatlı tüketimim oldu. (ev baklavası yedim). bilmiyorum etkisi var mıdır.

çınlamam 2 gün geçmeyince hemen bir kbb doktoruna gittim. bana kristallerin yerinden oynamış olabileceğini çınlamanın da aynı sebepten olabileceğini söyledi. sonra işitme testi istedi. işitme tesit sonucuna göre her iki kulakta simetrik olarak iştme kaybı saptandı -28 -30 (yüksek frekanslarda işitme kaybı) ancak doktorun dediğine göre bu kalıtsal olabilir çünkü herhangi bir sese maruz kalmamıştım.

daha sonra nöroloji doktoruna gittim beni muayene etti bişeyin yok dedi ve vastarek betaserc ilaclarını verdi. (iki aydır kullanıyorum faydasını görmedim)

daha sonra beyin cerrahına gittim ilaçlı beyin ve boyun mr ı istedi ama bir şey çıkmadı.

en son tekrar başka bir kbb uzmanına gittim o da bana iç kulaktaki kristallerin oynamış olmaıs sebebiyle çınlamanın olabileceğini söyledi. düşük dozda kortizonilacı verdi 10 kullan belki faydası olur dedi bir de gingo biloba ekstresi içeren besin takviyesi verdi. besin takviyeisni hala kullanıyorum yine bir fayda görmedim.

hocam yani anlayacağınız tatmin edici bir cevap alamadım.

bu arada benim uzun zamandan beri boynum çok tutulurdu kasılırdı. boynum ve başım sık sık ağrırdı. doktorla bunları paylaştığımda boyun kaynaklı olabilecğeini düşünmüyorum dedi.

bu arada çene kemiği ile alakalı olanlar da varmış sizce bir çene filmi çektirmeli miyim.

çınlamam çok tiz tesli bazen cırcır böceği gibi. bazen sol kulağımda çınlama değil de uğultu oluyor. ama sağ kulağımdaki ti zçınlamayı günün her saniyesi duyuyorum dışarda ve güürltülü bir ortamda olsam da.

bir de şunu ekleyeyim evdeyken uyurken yatağımdayken ve sabah yeni kalktığım zamanlarda bazen sağ kulağımdaki ince sesi duymuyorum. ama uyandıktan bir saat sonra başlıyor ve uyuyana kadar sürüyor. ama çok şükür uyumamda bir prblem yok.

sizce tedavi için hanig yolları izlemeliyim?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bence ilk fırsatta fizik tedavi uzmanına baş vurarak boyun fizik tedavisi gerekli mi sorunuz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba

Fizik tedavi uzmanindan randevu aldim hafta sonu gidecegim. Hocam bu arada yutkunurken hep sag kulagimda hisirti var hic gitmiyor sol.kulagimda bir ses yok. Bu arada cinlamam esnerken cenemi kastigimda boynumubkastigimda anlik artiyor. Tonu ayni sadece kastigim anda siddeti yukseliyir sonra eski haline donuyor.
ÖM
Anlıyorum, sağ boyunda ve/veya çene ekleminizde problem olma ihtimali yüksek.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
merhaba,

bugün fizik tedavi uzmanına göründüm. eliyle bir takım muayeneler yaptı. kulak çınlama hikayemi anlattım. doktor şunları söyledi; "önemli bir şey olduğunu sanmıyorum, boyun düzleşmesi başlangıcındasın ancak şu an için bir tedaviye gerek yok şu an boyun kas ve damarları için mr yada doopler çekmemize gerek yok. kulağıdaki problem pozisyonel vertigo olanilir ya da meniere olabilir. eğer böyleyse çınlamanın geçme ihtimali yüksek ama ilerde tekrarlayabilir" ama gittiğim hiçbir kkb doktoru bana vertigo ya da meniere olma ihtimalin var demedi 3 ay sonra görüşelim dediler.

ama ben durup dururken baş dönmesi yaşamıyorum bir de çene ekleminden acaba olabilir mi diye sorduğumda, çene eklemi ağrısı şikayetin yoksa ondan kaynaklı olduğunu da düşünmüyorum dedi. bana sabah ve akşam boyun egzersizleri verdi.

ne dersiniz, çene için de bir doktora görüneyim mi ya da başka bir fiizk tedavi uzmanına. bunun sebebini bulmadan içim rahat etmeyecek Smile
ÖM
Meniere veya pozisyonel vertigoya uygun değil şikayetleriniz. Boyun egzersizlerini düzenli yapıp boyun kaslarınızı gevşeyin ve şikayetlerin durumuna bakın derim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Ilginize cok tesekkur ederim, bir sure bana verilen egzersizlere devam edecegim gelismeleri paylasirim
ÖM
Evet, haber almak isterim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Bu arada cene eklemi icin gorunmeli miym ya da kan tahlili yaptirmali miyim tavsiye eder misiniz.

Bu sabah bas agrisi ve ense kokunde bir agri ile uyandim. Uykusuz kaldigin icin ve biraz usuttugum bazi zamanlar boyle oluyor. Kulaktaki cinlama da cok rahatsiz ediciydi artmis gibiydi bu sebeple, gun boyu boyle surdu.

Bir de dikkatimi ceken sey su ictigim zamanlar her yutkunusumda iki kulagimdan da ayni tiz tonlu cinlamanin ses artiyor sonra yine eskisi gibi sag kulagimda eski siddeti ile devam ediyor .

Affiniza sığınarak dikkatimi ceken herseyi paylasiyorum, vaktinizi aliyorsam ne olur kusuruma bakmayin.
ÖM
Lütfen paylaşın, biz de sizlerden öğreniyoruz bazen. Hikayeler çok önemli. Ben çene eklemi için beklemenizi öneririm. Kan tetkiklerine gelince sizi mutlaka hekim yönlendirmeli. Kendi kendinize hem yanlış olur hem de gereksiz endişe yaşarsınız.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi