Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dengesizlik ve Sersemlik Hissi
İrfan bey merhaba yaklaşık 8 aydır dizziness lightheadness durumlarını sürekli yaşıyorum baş dönmesi mide bulantısı işitme kaybı yok çınlama yok..Sporcuyum şekerim tansiyonum yok ,beynimde gözümde ve kalbimde hiç bi sorun yok yapılan işlemlerle bunlar ekarte edildi. Son 2,5 aydır şikayetlerim bitti gibi...sallanma, puslu görme neredeyse bitti gibi ..Hafif bi çakırkeyiflik var kafamda çokta rahatsız etmiyor hareket hissi gibi ..ilk gittigim doktor dizziness olmussun aylarca sürebilir bekliceksin dedi 2015 temmuzdu ve bildigimiz o hapları yazdı egzersiz verdi hikayemi dinledikten sonra....Sonra ben dizzinessın bi teşhis olmadığını ögrendim.Doktorumun yanına tekrar gittim 1 ay önce mart 2016 iyileşme zamanlarımda gittim yani hastalıgım baslayalı 7 ay olmuştu.Ben v.nörit miyim diye sordum..Degilsin menierede degilsin v.nöritte degilsin nedeni bilinmeyen ani başlayan iç kulak denge rahatsızlıkları olur biz bunlara dizziness deriz ve bu rahatsızlıklar zamanla geçer dedi..Böyle birşey olabilir mi hocam dizziness denilen ve nedeni bilinmeyen geçici iç kulak rahatsızlıgı...Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bunun kulakla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Sporcularda terleme ve elektrolit kaybı buna yol açabiliyor. Şikayetin zamanlaması ne zaman geçtiği iyi incelenmeli.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İrfan bey devamlı olan bi sersemlik yerin kayma hissini aralıksız aylarca yasadım elektrolit kaybı bu kadar uzun süre ve aralıksız denge kaybı yapar mı ..Bol su içen ve protein,karbonhidrat ,vitamin ve yağ oranına dikkat ederek beslenen biriyim.Panik atak ve anksiyete aklımdan bile geçmedi çarpıntı yada stress konusunda hayatımda sorun yasamadım..Rahatsızlıgım aniden gece 3 te basladı uyandığımda sağa sola sallanıyordum yada yerle birlikte kayıyordum.Şikayetlerim ilk 3 ay cekilmezdi.Bayılacakmış gibi olma,bastıgım yeri hissetmeme,puslu görme...3 aydan sonra hafiflemeye basladı 6-7 aydan sonra baya rahatladım...B SERC ilacını kullandım ve baya düzeldim..
ÖM
Belki hafif bir vestibüler nörinit olabilir. Onda da zaten zaman dışında yapılacak bir şey yok.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
teşekkur ederim İrfan bey cevap konusunda çok hızlısınız.
ÖM
Rica ederim, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(29-08-2013, Saat:01:47 AM)dizzy86 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Sayın İrfan Bey Hocam,

Benim problemim sağa sola kayma, bastığın yerin kayması ve sallanma hissi, etrafımda nesneler dönmediğinden ya da ben dönmediğimden buna ben baş dönmesi diyemiyorum. Tamamen subjektif bir olay hissettiğim. Her an yere düşecekmiş hissi ve bayılacakmışım hissi ve korkusu ile yaşıyorum. Dışarıdan gözlemleyenler gayet dengede durduğumu söylüyorlar. Fakat bu öyle bir hiski ben içeride olan bir dengesizliği dengelemeye çalışıyorken yoruluyor ve geriliyorum. Belki de tam anlatamıyorum. Bu his bende 2 sene evvel hafif düzeyde başladı, odaklanmadığım zamanlarda hissetmiyordum. Bu yıl Nisan ayında çok şiddetli bir çarpıntı yaşadım ve o çarpıntı ben de panik atak rahatsızlığının başlangıcı oldu. Dengesizlik ve çarpıntı hissinin birleşmesi ile birlikte günlerim çekilmez bir şekilde devam ediyor. 3 farklı KBB uzmanı ile görüştüm, dinamik postugrafi ve işitme testi yapıldı. İşitme kaybım yok ve denge testi sonucunda da herhangi bir anomali çıkmadı. Dix Halpike testi sonrası hehangi bir nistagmus görüntülenemedi ve BPPV olmadığım söylendi. ENG kayıtlı kalorik test yaptırmadım. Açıkçası kulağa bitermal su verilmesi sonucu daha kötü hissedeceğimi düşündüğümden yaptırmadım ve okuduğum bu test sonrası bazı hastalarda kulakta problem gelişebiliyormuş. Bu doğru mudur? Ayrıca Kalp EKG ve ultrasonu sonucunda sinüs taşikardisi haricinde bir bulgu yok. Kan değerlerimde D vitamini eksikliği olduğu söylendi çıkan değer: 21 ng/ml (ref. değer 30 ng/ml ve üzeri olmalı).

Ayrıca yaptırmam gereken testler var mıdır hocam? Ayrıca fobik postural vertigo hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hocam ne durumdasın hala bulunamadi bende nedeni seninle ayni durumdayım. Umarım ulaşırım sana
ÖM
Merhaba Sayın İrfan Bey Hocam,

Benim problemim sağa sola kayma, bastığın yerin kayması ve sallanma hissi, etrafımda nesneler dönmediğinden ya da ben dönmediğimden buna ben baş dönmesi diyemiyorum. Tamamen subjektif bir olay hissettiğim. Her an yere düşecekmiş hissi ve bayılacakmışım hissi ve korkusu ile yaşıyorum. Dışarıdan gözlemleyenler gayet dengede durduğumu söylüyorlar. Fakat bu öyle bir hiski ben içeride olan bir dengesizliği dengelemeye çalışıyorken yoruluyor ve geriliyorum. Belki de tam anlatamıyorum. Bu his bende 2 sene evvel hafif düzeyde başladı, odaklanmadığım zamanlarda hissetmiyordum. Bu yıl Nisan ayında çok şiddetli bir çarpıntı yaşadım ve o çarpıntı ben de panik atak rahatsızlığının başlangıcı oldu. Dengesizlik ve çarpıntı hissinin birleşmesi ile birlikte günlerim çekilmez bir şekilde devam ediyor. 3 farklı KBB uzmanı ile görüştüm, dinamik postugrafi ve işitme testi yapıldı. İşitme kaybım yok ve denge testi sonucunda da herhangi bir anomali çıkmadı. Dix Halpike testi sonrası hehangi bir nistagmus görüntülenemedi ve BPPV olmadığım söylendi. ENG kayıtlı kalorik test yaptırmadım. Açıkçası kulağa bitermal su verilmesi sonucu daha kötü hissedeceğimi düşündüğümden yaptırmadım ve okuduğum bu test sonrası bazı hastalarda kulakta problem gelişebiliyormuş. Bu doğru mudur? Ayrıca Kalp EKG ve ultrasonu sonucunda sinüs taşikardisi haricinde bir bulgu yok. Kan değerlerimde D vitamini eksikliği olduğu söylendi çıkan değer: 14 tek farkım bu. Çözümü nedir bulundu mu
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bütün anlattıklarınızdan çıkardığım panik atak probleminizin ön planda olduğu. Bunun tedavisi gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam bisey sormak istiyorum bende de bas donmesi var oturdugum yerden kalkarken basim donuyo sendeliyorum ve sol kulagimda cinlama gibi bi ugultu oluyo sizce neden olabilir
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi