Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dengesizlik ve Sersemlik Hissi
Merhaba Sayın İrfan Bey Hocam,

Benim problemim sağa sola kayma, bastığın yerin kayması ve sallanma hissi, etrafımda nesneler dönmediğinden ya da ben dönmediğimden buna ben baş dönmesi diyemiyorum. Tamamen subjektif bir olay hissettiğim. Her an yere düşecekmiş hissi ve bayılacakmışım hissi ve korkusu ile yaşıyorum. Dışarıdan gözlemleyenler gayet dengede durduğumu söylüyorlar. Fakat bu öyle bir hiski ben içeride olan bir dengesizliği dengelemeye çalışıyorken yoruluyor ve geriliyorum. Belki de tam anlatamıyorum. Bu his bende 2 sene evvel hafif düzeyde başladı, odaklanmadığım zamanlarda hissetmiyordum. Bu yıl Nisan ayında çok şiddetli bir çarpıntı yaşadım ve o çarpıntı ben de panik atak rahatsızlığının başlangıcı oldu. Dengesizlik ve çarpıntı hissinin birleşmesi ile birlikte günlerim çekilmez bir şekilde devam ediyor. 3 farklı KBB uzmanı ile görüştüm, dinamik postugrafi ve işitme testi yapıldı. İşitme kaybım yok ve denge testi sonucunda da herhangi bir anomali çıkmadı. Dix Halpike testi sonrası hehangi bir nistagmus görüntülenemedi ve BPPV olmadığım söylendi. ENG kayıtlı kalorik test yaptırmadım. Açıkçası kulağa bitermal su verilmesi sonucu daha kötü hissedeceğimi düşündüğümden yaptırmadım ve okuduğum bu test sonrası bazı hastalarda kulakta problem gelişebiliyormuş. Bu doğru mudur? Ayrıca Kalp EKG ve ultrasonu sonucunda sinüs taşikardisi haricinde bir bulgu yok. Kan değerlerimde D vitamini eksikliği olduğu söylendi çıkan değer: 21 ng/ml (ref. değer 30 ng/ml ve üzeri olmalı).

Ayrıca yaptırmam gereken testler var mıdır hocam? Ayrıca fobik postural vertigo hakkında bilgi verebilir misiniz?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Dengesizliğin birçok sebebi olabilir. Bağırsak problemleri, göz bozuklukları, sistemik problemler v.b. Bunların araştırılması ve detaylı hikaye gerekir. Sizin detaylı bilgi vermeniz önemlidir. Neler artırıyor, neler azaltıyor, tetikleyen faktör var mı, bulantı veya başka şikayetler eşlik ediyor mu gibi.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam,

Sağ kulağımda etraftaki özellikle yüksek seslerin hemen ardından taklit etme gibi bir durum var, taklit etme kelimesini şöyle açıklayabilirim, örneğin birisi ellerini birbirine sertçe vurdu, bu sesi duymamın ardından sağ kulağım bu sesin sonrasında bir kere olmak üzere bir ritim tutuyor. Kaba bir tabir olacak ama fışşık diye bir ses, yutkununca kulağımızda duyduğumuz cinsten bir ses değil. Derinin deriye sürtünmesine benzer bir ses diyebilirim hocam. Ayrıca burun deliklerimden sadece birini kapatıp nefesimi burnumdan verdiğimde sağ kulağıma doğru bir basınç ya da sıkışma oluyor. Kulaklarımı kontrol eden KBB uzmanları kulaklarımın doğal olduğunu yazmışlar rapora hocam, kulaklar hakkında daha detaylı bakılması gerekmiyor mudur sizce? Ayrıca bu kulağımdaki ses sonrası hareket sebepleri neden olabilir hocam?

Benim bu dengesizliğimden sonra kalabalık gürültülü yerlere girememe gibi bir fobim oluştu, kısacası bu dengesizlik hissi panik atağa çevirdi. Anksiyete kaynaklı bir durum bu dengesizlik, sağa sola kayma gibi bir his ya da bastığında yerin düz olmadığını hissetme gibi bir his yapar mı? Ben bu işin sadece psikolojik olduğuna inanmadığımdan, daha doğrusu panik atağın bu hissiyattan sonra gelmesinden sonra bu işin altındaki fizyolojik nedenden şüphelenmeye başladım. Bitermal kalorik test yaptırmalı mıyım hocam? Ekstra bir detay verebilir mi?
ÖM
Bilateral kalorik test faydalı olabilir bir de KBB uzmanının yüksek ses verip göz hareketlerinize bakmasında fayda var. İsterseniz kalorik test yapılırken bu denenebilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İRFAN BEY ÇAPADA YAKINIMA KONULAN TEŞHİS RHS FASYAL PARALİZİ TÜRÜNDEN 31.08.2013 GÜNÜ BELİRTİLERLE BAŞLADI 3-4 GÜN SONRA TEDAVİYE BAŞLANDI YÜZ FELCİ VE BAŞ DÖNMESİ MEVCUT İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR NE YAPMALIYIM NERELERE GÖTÜRMELİYİM ACİL YARDIM GEREKİYOR
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
KBB uzmanı ilgilenecek ve tedavisini düzenleyecektir. Emg ve isterse diğer tetkikler takibe göre planlanabilir.
Saygılarımla.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Irfan bey merhabalar. Ben yaklasik 8 senedir yurtdisinda kaliyordum, bu vertigo sorunlarim yuzunden turkiyeye dondum diyebilirim. Hatta ilk viyanada yasadigim endiseyi size sormustum, ve beni yonlendirmistiniz, cok tesekkur ederim,
Yalniz yaklasik 1.5 senedir istanbulda en iyi bilinen iki hastahane ve doktorlarinin tedavilerine ragmen 2 ayda bir kristal oynamasi tekrar ediyor, ayrica tam bas donmesi olmadigi durumlarda dengesizlik hissi ve ozellikle altyazili film ve digital oyunlar sonrasi basla yan atak ve dengesizlik hissi hemen beraberinde de diyare sorunu oluyor, dun aksam da aynen tvde alt yazili bir film sonrasi ve biras evde isler yapti. Suanda denge sorunum var, ayni zamanda bas bolgesi alt noktasina ara ara agri girip cikma hissi oluyor, ozellikle gazete veya bilgisayar kullaniminda. 2 sene once beyin mr cekildi, isitme testlerim yapildi. Asiri buyuk vertigolar gitti ama denge ve hafif bas donmesi sorunlarim , bunlar da film seyretme, lodos ve stres sonrasi oluyor. Tam olarak nasil bu girdaptan kurtulabilcem bilemiyorum, sosyal hayata geri donme ye calisiyorum ama biran yine sikayetlerim geri donuyo, yardimci olabilirmisiniz?
Size acil olarak gelebilirim muayeneye de
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Pozisyonel vertigoda manevra ile başarılı sonuç elde etmek yüksek bir oran. Bazı görsel durumların sizi tetiklemesi nörolojik, migren türü bir duruma da işaret edebilir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

HOCAM MERHABA EŞİMDE YAKLAŞIK 10 AYDIR GEÇMEYEN BAŞ SERSEMLİĞİ VAR KULAĞIMDA GÜMLEMELER OLUYOR DİYOR BU SERSEMLİK KULAKTANMI KAYNAKLANIYORDUR NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulak denge organıdır olabilir tabii. KBB uzmanının muayenesi gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi