Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Guatr ve Tiroid ameliyatı sonrası komplikasyon
Hocam Merhaba,

İsminizi yakın bir Hukuk Müşaviri arkadaşımdan aldım.
İşin açıkçası konu hakkında sizden randevu alarak muayneye gelecektik. Forumunuzu görünce bir kaç şey sormak istedim.

Annem 06.04.2013 tarihinde Gizli Guatr ve Tiroid ameliyatı oldu. Tiroid ve guatr temizlendi. Ameliyat sonrası komplikasyon olutuğu bildirildi ve ses kaybının olmadığı ancak gırtlak ödemi olduğunu bildirdiler.

Bu sebeple kendisini 7 gün hastenede tedavi altına alındı. Oksijen takfiyesi ve DECORT yüklemesi yapıldı. 2 hafta sonra kontrole gittiğimizde Endokrin Cerrahı, KBB servisine yönlendirdi. Kendisine yapılan endoskopi neticesinde gırtlakda ödem olduğu ses tellerinde açılma olduğu ve zaman ihtiyaç olduğu belirtildi. Ancak 2 aylık geçen süre zarfında annem efor sarf ettiğinde hırıltılı nefes alıp vermektedir. Uykusunda ciddi ses çıkarmaları, öksürükle uyanmalar, ağız kuruluğu balgam, gıcık ve ses gelip gitmesi yaşamaktadır. Sabit oturduğunda hırıltılı nefes problemimiz yok. Her türlü katıyı alabiliyor. Çay(bitki çayı) ve türevi sıvılar tüketiyor ancak su aldığında nefes borusuna kaçıyor. İşin açıkçası annemin uyurken boğulmasından korkuyorum. Bununla ilgili hiç bir ilaç verilmedi ve zamana bırakıldı.
Özetleyebildiğim bu kadar. Tabii ki hastayı görmeden birşey diyemeyeceğinizi tahmin ediyorum.
*Sadece bu tarz komplikasyonlarda takfiye ilaç alınması gerekmez mi? *Hasta bu tarz şikayetlerini zamana bırakması doğru mudur?
*Komplikasyondan sonra sadece 15 günlük ilaç kullanımı yeterli mi?
*Bu arada ilaçlı akciğer tomogrofisi çekildi ve temiz çıktı.

Yardımlarınızı rica ediyorum.
Saygılarımla,
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Maalesef tiroid ameliyatlarında ses tellerine giden sinirler geçici veya kalıcı hasar görebiliyor. Genelde böyle bir durum yoksa nefes borusunda ödem pek görmedim. Doğrusu muayene etmeyi ve niye bu kadar şikayet var anlamayı isterim.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam Merhaba. Bende 9 martta guatr ameliyatı oldum.ameliyat sonrası solunum sıkıntısı nedeni ile yoğun bakımda kaldim bana anlatılan solunum sıkıntısının cigerlerle alakası olmadığı yönünde. Ses tellerine ödem o kadar büyük ki nefes almamı zorlaştırıyor. Sesim son derece kısık ve nefes alıp verirken ciddi hırıltı var.hirilti 3 4 metre öteden bile duyuluyor.bilundugum yerde KBB uzmanına gittim ses tellerin sucuk gibi olm dedi.bir tane kortizon iğne verdi.baskada birsey vermedi.bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.bu nefes yüzünden uyumaya korkuyorum korkmadan bile hırıltılı nin sesinden uuuyamiyorum
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Burada ses teli felci var mı, sadece ödem mi, veya ödemden ayırt edilemiyor mu bilemiyorum. Şu an için acil olan ödemin geçmesi ve nefes almanızın rahatlaması. İlaçları kullanmanızı öneririm ancak.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam merhabalar. Babam 04.07.2018 de guatr ameliyatı oldu. Çift taraflı troidler alındı .Doktorların çok başarılı geçtiğini söylediler. Ameliyattan sonra babamı uyandırıp birkaç sorusormuşlar. Babam bu soruların birkaçına doğru cevap verdikten sonra bir anda ciddi solunum sıkıntısı yaşamaya başlamış. Doktorlar hemen tekrar uyutup solunum cihazına bağlayarak yoğun bakıma aldılar. Doktorlar ameliyat sırasında lokal kortlarının hemen üstünde büyük bir ödem oluştugunu bu sebeple nefes alamadığını söylediler. Yine doktorların söylediğine göre ameliyat sırasında ses tellerini ve ses tellerine giden sinirleri tekrar tekrar kontrol ettik o bölgede bir sıkıntı yok diyorlar. 6. Gün yoğun bakımda kaldıktan sonra solunum cihazından ayırmak için ödem geçene kadar treakestomirar verdiler.treakestomi yapılırken doktor tekrar bakmış sinir bütünlüğü bozulmamış ses tellerinde bir sıkıntı yok diyor. Ayrıca ameliyatimizi yapan doktor böyle bir durumla ilk defa karşılaştığını her defasında bize söylüyor. Daha sonraki kontrollerde kamerayla ödemin durumuna bakılırken biz de yanindaydik lokal kortlarının üzerinde büyük bir şişlik var. Bu ödem o kadar büyük ki ses telleri hiç görüntülenemiyor. 15 gün olmasına rağmen hala hastanede yatıyoruz ödemin inmesi konusunda herhangi bir gelişme yok.. dediğim gibi doktorlarımız böyle bir durumla daha önce karsilasmadiklarini söylüyorlar. Sizin bu konuda bir tecrübeniz yada önerebileceginiz bir şey var mı. Şimdiden çok teşekkür ederim .
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Takdir edersiniz muayene etmeden kesin yorum yapmam mümkün değil. Sadece ses tellerinin üzerinde hava geçişini tıkayacak kadar ödem olması beklenen bir durum değil. Umarım ilk fırsatta sebebi bulunup düzelir. Acil şifalar dilerim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi