Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akut otitis media ve eardoc
5 yaşında bir çocuğum var.3 yaşında geniz eti alındı.Bu yıl kreşe başladı ve ayda 2 hatta3 e varan enfeksiyonlar neticesinde kulak tıkanıklığı horlama vs.. sebeplerden doktorlar tüp öneriyorlar.Hatta geniz etinide alalım diyenler var.Ama tüpün mutlak çare olduğuda garanti değil.Bizde en azından bu yazı atlatalım dedik.
İnternette araştırırken eardoc diye bir cihaza rasladım.Titreşim ile daralan östaki borusunu açtığını ve sıvının tahliye olmasını sağladığını iddia ediyor.İnternette oldukça iddialı ve ikna edici videolarıda var.Amerikada satışına izin veriliyor.Bu cihazın yararı olabilirmi yada en azından zararı olurmu?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu tür bir tedavinin bilimsel çalışmasına rastlamadım. Çocuğunuz nezle olduğunda kulağına iltihap ilerleyebilir. Bunu sizin tetiklememeniz için her türlü tuzlu su ile burnunu yıkamamanızı, fazla sümkürtmemenizi ve nezle iken uzun buharlı banyo yaptırmamanızı öneririm. Bunların sık orta kulak enfeksiyonuna yol açtığına vakıf oluyorum.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(14-04-2013, Saat:04:31 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu tür bir tedavinin bilimsel çalışmasına rastlamadım. Çocuğunuz nezle olduğunda kulağına iltihap ilerleyebilir. Bunu sizin tetiklememeniz için her türlü tuzlu su ile burnunu yıkamamanızı, fazla sümkürtmemenizi ve nezle iken uzun buharlı banyo yaptırmamanızı öneririm. Bunların sık orta kulak enfeksiyonuna yol açtığına vakıf oluyorum.
Saygılarımla.

Cevabınız için çok teşekkürler hocam.
Tuzlu su olarak sinüs rinse'i hasta olmadığı zamanalarda koruyucu ve temizleyici olarak kullansak sıkıntı olurmu.?
Ocak ayından bu yana 1 kez ağrı şikayeti görüldü.Onun dışında üst solunum yolu enfeksiyonuna göre artan ve azalan işitme azlığı mevcut.Tüp takılmasının çeşitli (narkoz,nüksetme vs..) sebeplerden dolayı bertaraf etme umudu ile yazı bu şekilde geçirmeyi denememizde ve olur ki kendiliğinden iyileşmenin olma ihtimali varmıdır. Yani beklemek kalıcı zarara sebep olurmu. Bir diğer deyişle ne olursa hemen tüp takılması gerekir.Örneğin ağrı sıklığı artarsa duyma zorluğu ileri boyuta ulaşırsamı?
ÖM
Her türlü tuzlu veya diğer sıvılarla burnu yıkama sıkıntı yaratabilir. Tüp takılmasının endikasyonları vardır. Sık orta kulak enfeksiyonu ve/veya dil gelişimini engelleyecek kadar işitme azlığı ki genelde 40dB üstüdür. KBB uzmanı takibinde yazı geçirebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam bir tv programınızda beta glukandan bahsetmiştiniz 5 yaşında oğluma bunu nasıl verebilirim immunex diye bir şurup var tavsiye edermisiniz içinde beta glukan ve c vitamini olduğu yazıyor önerirmisiniz? Tablet olarak da var sanırım. Bir de burnu yine tıkandı tıkalıydı zaten bu sabah epey bi tıkanıklık vardı ateşi olmadığı için okula yolladım fakat burun tıkanıklığı arttığı dönemlerde uykuda da sıkıntı yaşıyor burnunu açmak için ne önerirsiniz tuzlu suyu önermemiştiniz teşekkür ederim cevaplarınız için.
ÖM
Beta glukanı kısa süreli mesela bir ay deneyebilirsiniz. İmmunex şurup olur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhabalar hocam bu soru için geç kaldım ama yine de sizin fikrinizi almak istedim okulların açılmasıyla oğlumda kulak problemleri yine başladı ve geniz etinde büyüme oldu iki gün önce kbb doktoru 40 dklık işitme testi yaptı her iki kulakta da 30 db işitme kaybı olduğu görüldü doktorumuz geniz etinin alınmasını ve kulağa tüp takılmasını söyledi bizde geçen seneden çok çektiğimiz için bu sene yaptırmaya karar verdik hatta yarın sabaha gün aldık kafam çok karışık sizin fikrinizi almak istedim.
ÖM
Bu operasyonun belli yapılan kuralları vardır. Tabii muayene ve gidişat çok nenmli, sonuçta sizi muayene den hekime güvenmek zorundasınız. İşitme seviyesi 40 dB üstüne çıkarsa çocuğun günlük yaşantısını etkilediği söylenir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam geniz eti alındı ve kulağa tüp takıldı. Doktorumuz antihistaminik ilaçlara devam etmemizi istiyor. Bunlar deloday şurup, singular 5 mg, ve nasonex sprey fakat ben bunların oğlumun burun tıkanıklığını engellediğini göremedim. Sizce de devam etmelimiyim. Oğlumu geçen sene alerji doktoru gördü ve testler yapıldı bu testler sonucunda genel olarak alerjik bir durumu olmadığını söyledi. Özellikle singulair tabletin hastalıklardan koruyucu bir özelliği varmı merak ediyorum.
ÖM
Takdir edersiniz ki çocuğunuzu muayene etmeden ilaç yorumu yapmam hem doğru hem de kanuni olmaz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi