Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiroglossal kist
İyi akşamlar. Öncelikle böyle bir formu hazırlayanlara teşekkür ederim.
Benim 4 yaşında bir kızım var. Sık sık üsye oluyor. Sık sık antibiyotik kullanıyoruz. Öksürüğü neredeyse hiç geçmiyor. Özellikle kış aylarında. Aşırı terliyor.
Ancak asıl sorun kızımın boynunda bir çıkıntı hissettik KBB uzmanına götürdük. ultrasonla bu çıkıntıya tiroglossal kist olduğu teşhisi koydu.(Boyun orta hatta cilt altı dokuda trakea sağ anterolateral komşuluğunda 7.5X9 mm boyutlu kistik lezyon izlenmiştir.) (tiroglossal kist) Şu anda da sinüzütü olduğunu söyledi sinüzüt tedavisine başladı. Tedavi bitince tekrar görüşmemizi bu arada belirttiğim hastalıkla ilgili araştırmalar yapabileceğimizi söyleldi. Çıkıntı çok rahatsız etmiyor. Estetik olarakta aşırı belli değil. Bu çıkıntı büyürmü? Tekrar inme ihtimali var mı? Operasyon gerekir mi? Hastalık hakkında bilgi verirseniz memnun oluruz. Ne tavsiye edersiniz.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.,
Rahatsızlık doğuştan gelir. Kesin tedavisi ameliyattır. Ameliyat yaşını, takip eden hekimle beraber vermeniz gerekir. Şayet kist içi sık iltihap olmuyorsa acil değildir, uygun yaşta ameliyat edilebilir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İİ aksamlar bnm yaklasık 1 yıldır boğazımda tiroglossal kist var..ara ara cıkıp ara ara kayboluyor .. 2.5 ay önce bi daha cıkmışdı doktor ameliyat demişdi sonradan vazgecti.. suan yeniden cıktı ve 2 tane olarak biri 10 milimetre bi diğeri 7 milimetre sürekli boğazım agrıyor ve yutkunma zorlugu cekiyorum .. ben ne yapmalıyımm .. bu kistlerin normalmi boyutları tıpa dünyasına göre .. bu sekilde ameliyat olabilirmiyimm ..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Böyle bir teşhis kesinse ameliyat olmanızı öneririm. Aciliyeti sık iltihaplanmasına ve verdiği rahatsızlığa göre değişir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba ben 34 yaşındayım boğazımın altında dil kökünde trigolossal kist var daha önce 2 defa ameliyat oldum biri 9 yaşında ve 12 yaşında fakat ne yazıkki tekrar tekrar çıktı bu konuda umudumu yitirmiştir fakat sürekli sık sık tekrarlamaya basladı ve tekrar ameliyat olmak istiyorum fakat bu konuda tecrübeli bir doktor arıyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz.? Teşekkürler
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Tiroglossal kist ameliyatına hyoid kemik de dahil edilmeli nüksü azaltmak için. Ben yapıyorum bu tur ameliyatları, arzu ederseniz muayene ederim
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba hocam. Benim doğuştan oluşan çene altında yutkunmamla hareket eden Dermoid kist-Tiroglossal kist var.
Daha önceki senelere göre büyüme oldu ve daha yukarıya geldi. 20x17x8 boyutlu yoğun içerikli kistik lezyon mevcuttur.
Ameliyat olup olmamak konusunda kararsızız çünkü tekrarlamasından endişe ediyoruz.
Sizce ne yapmalıyız?
Ve bu ameliyatı yapan doktorun ünvanı önemli midir?
İyi günler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Ameliyat dışında bir tedavi yok. Uygun geçen ameliyat ile tekrarlamaz merak etmeyin.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi