Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Burun Kemiği Eğriliği
Öncelikle forumunuzu biraz inceledim ve gerçekten, sorulara verilen cevaplar ve insanların birbirlerine yardım etmesi çok güzel.

Benim sorum ise;

Sık faranjit olmaya başladım, birkaç zamandırda sıkı baş ağrısı ve denge problemi yapıyorum. Faranjit olduğum için boğazımın kötü olduğundan dişime ve burnuma baskı yaptığını düşünüyordum. Önce kurum doktoruna sonrada önerisi ile KBB Uzmanına göründüm. Uzman faranjit olduğumu kulağımda bir problem olmadığını fakat burun kemiğinde ciddi eğrilik olduğunu söyledi.

Aslında 30 yaşındayım ve bunu ilk defa fark ediyorum. Çok ilginç geldi bana !!! Sonuç olarak sol taraftaki burnumun değilğinden çok az nefes alıp veriyorum.

Bendeki belirtilerde çok sık boğazımın şişmesi, öksürüğün kışın kesilmemesi. Şimdilerde kilo almamla birlikte denge problemi, bağ ağrım başladı. Her zaman olmasada burnumda arada bir kanar ... Aynı durumun bu olayın stress yaptığını da öğrendim.

Kısacası uzman göz ile kontrolünde ameliyat önermedi, fakat bendeki bu rahatsızlıkların ben bu nefes probleminden olduğuna inanıyorum. Zira bu olaydan sonra yürürken vs hep ağzımla nefes aldığımı farkettim.

Kısacası bu rahatsızlıkta ne yapmalıyım. Belirtileri ve sonuçları bunlar mıdır ? İlaçla tedavisi var mı ??? ( Daha iki üç saattir böyle bir rahatsızlığım olduğunu öğrendiğim için hiçbir şey bilmiyorum)

Yardım ve bilginizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

İsmail ELMALI
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Burun tıkanıklığınız uykunuzu bozabildiği gibi günlük yaşantınıza da etki edebilir. Yine de sadece bu durumdan mı kaynaklanıyor, sinüzit var mı bir film çekilmesi mümkün. Tabii muayene olduğunuz kbb uzmanına sormanızı öneririm. Şayet sadece burun eğriliğinin şikayetleri oluşturduğu kanaatine varılırsa, tek tedavi yöntemi ameliyatla eğriliğin düzeltilmesidir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hızlı yazdığım için birkaç imla hatası yapmışım, herkesden özür diliyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim. Hastalığım ile ilgili olarak daha ayrıntılı muayene olmak istiyorum. Bunun içinde hemen bir randevu alacağım. Eğer çoktandır başıma gelen tatsızlıkların nedeni ise de, hemen bir müdehale yaptıracağım. Esnetik istemediğim için sanırım daha lokal müdehaleler yeterli olacaktır.
ÖM
SLM LAR... ben 8 yıl önce septum ve burun eti amliyatı oldum ancak tamponlar çıktı ben yine aynı zorlugu çekiyorsum.. o günden bu güne dahada azdı ve dün doktora gittim baktı ve konkalar berbat felan dedi
tomografi istedi muhtemelen ameliyat edecek.. ancak ben burun kanallarımın genişletilmesinide istiyorum iş saglam olsun die ses tellerimede şuan çok baskı yapıyor... ancak doktorumuz böyle kanal genişletme felan yok dedi fakat nette okudugum kadarı ile var deniyor. lütfen acil cavp.. yanlış bir girişim istemiyorum aydınlatırsanız sevinitrim... lütfen acil.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Forumda üç yere aynı mesajı yazmışsınız, sanırım sesinizin duyulmamasından çok endişe ediyorsunuz.
Burun tıkanıklığı çok subjektif bir konudur. Burada doğru bakış kişi uyurken havanın burnundan mı geçtiği, ağızdan mı soluduğudur. Şayet uykuda solunum ağızdan oluyorsa burun tıkanıklığı var ve kişiyi rahatsız ediyor demektir. Gündüz olan burun tıkanıklıkları iyi sorgulanmalı ve detaylı muayene edilmelidir. Çünkü burun nöbetleşe çalışır, bir sağ bir sol tıkanarak dinlenir, kişiler bunu anormal zannedebilirler. Bazen kişi burnunun boru gibi açık olmasını bekler, burun havayı filtre eden bir organ olduğu için fazla hava geçişine izin vermez ve kuvvetli soluk alındığında burun kanatları çöker hava girişine izin vermez, kişiler bunu da normal olduğu halde hastalık olarak düşünürler.
Özet olarak sizi muayene etmeden ve gerekirse tetkiklerinizi görmeden kesin bir yorum yapmam mümkün değil. Problem varsa o probleme yönelik tedavi yapılır. Problem burun etleri olabileceği gibi burun kanatlarının çökmesi de olabilir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi