Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baş Dönmesi ve Göz Hareketliliği
tekrardan çok teşekkür ederim .herşey için sağolun...
ÖM
Merhabalar. Ben 29 yasindayim ve suanda viyanada bulunmaktayim. yaklasik 2 aydir bu vertigo sorunu ile ugrasiyorum. Ilk olarak, gectigimiz ay basinda bir bas donmesi ve ucuk ile uyandim. Sonrasinda bu bas donmesi inanilmaz boyuta geldi ve yatay duzeyde donmuyordu. Kalkmaya calistigimda basim donuyordu. Hastaneye kaldirildim ilk ve isitme testim iyi cikti. Bana bazi egzersizler verdiler . bu egzersizleri evde yap dediker, aksaminda egzersizleri yaptigimdan 10 dakika sonra, hafif bir bayginlik ve kusma oldu.Sonrasinda Norolojik muayene ve emar sonuclarim iyi cikti. Ve bu beni biraz rahatlatmisti, kulak burun bogaz doktoruna ayrica gittim sikayetlerimi dinleyince boynumdan kaynaklanabilecegini dusundu.
Boynumdan 2 sene once duzlesme oldugu icin fizik tedavi gormustum. Ama bu kadar extrem bir bas donmesi boyun yaparmi bilemiyorum. Yaklasik bir aydir biseyim yoktu , ama bugece yine cok fazla bas donmesi ile uykumdan uyandim. Tabi arkasindan panik de geliyor. Suan korkumdan uyuyamiyorum. Tam teshis edilememis olmasi da beni cok gerdi. Uykumda tekrarlarsa kalkamam belki gibi dusunceler basliyor insanda. Ne yapmam gerekli yardimci olabilirmisiniz? Bu vertigonun tam teshis edilmesi nasil oluyor.? Yardimci olursaniz sevinirim
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Tavsiyem baş dönmesi ile ilgilenen bir kbb uzmanına başvurmanız ve sizde "pozisyonel vertigo" olabileceğini söylemeniz ve manevra yapılıp yapılmaması gerektiğine karar verilmesini istemeniz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tekrardan merhabalar
Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.
Dun gece ikinci kez bas donmesi yasadigimda kulagimda ugultu da beraber oldu. Bu pozisyonel vertigoda olur mu? Meniere olmasindan endiseleniyorum, bugun ayrica doktora gorundum kendisi betaserc 8 mg 3 kez verdi. Ilaca basladim. Ayrica bu ilac tasikardi yapar mi, ben ayni zamanda plaquenil kullanan biriyim. Bu ilac bana donem donem carpinti yapiyordu. Carpinti artar mi betaserc ile birlikte? Sakincasi varmi kullanmamin?
Buyuk olasilikla ben de istanbula gelip tetkiklerime devam edecegim, cok memnun olamadim maalesef burda yapilan muayeneden
ÖM
Pozisyonel vertigoda uğultu beklemiyoruz, anlattıklarınız Meniere bugularına bemzemiyor, o pozisyona bağlı olmaz ve uzun süren baş dönmesi atakları yapar. Betaserc(çarpıntı yapabilir) ben kullanmıyorum, pozisyonel vertigoda sadece manevra yapıyorum. Meniere'de ise başlangıçta tuz kısıtlaması.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Cok tesekkur ederim cevap icin. Ben de hem ugultu hem de pozisyona bagli bas donmesi olunca. Hangisi ve ne oldugunu anlayamadim ve bu surec beni geriyor tabi. Cok tesekkur ederim yardim icin . Biran evvel insallah istanbula gelip muayene olmak istiyorum.
ÖM
Ben yine birsey sormak istiyorum, bu hissedilen fenalik hissi tam uykuya dalma sirasinda geliyor ve uyumama engel oluyor, acikcasi uyku uyumaktan korkar oldum. Bu konuda ne yapabiliriz, bu herkese mi boyle oluyor
ÖM
atış pozisyonunda veya yatakta dönerken baş dönmesi olduğu için olabilir, bir süre dik yatmayı deneyebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Doktor bey dun boyunlukla yatmayi denedim, Fenalik hissi bir daha olmadi. Sanirim boyun sorunum , Pozisyonal vertigoyla birlikte olunca, daha farkli tepkiler veriyor vucut. Cok tesekkurler tekrardan. Buarada dik yatmak da ayrica dediginiz gibi fenalik hissini engelliyordu.
ÖM
Doktor bey, gectigimiz haftasonu tekrardan hastahaneye gittim ve orda manevra testini yaptilar. Pozisyonel vertigo teshisi konuldu. Evde yapmam gerekli egzersizleri verdiler. Goz hareketleriyle basliyor. Yatarken. Otururken ve ayakta diye uce ayrilmis. Bu hareketler diger eski verilenlere oranla dahayavas ve evde yapabiliorum. ilk 5 gun yatay hareketleri yapmaya basladim, doktor yavas yavas ilerle dedi. Ilginc olan goz hareketlerinde gercekten basimin donmesi ve egzersiz sonrasi hafif bas agrisi oluyor. Gerginlik hissi alnimda oluyor. Bunlar olabilecek seyler mi? Bir de istanbula ucakla gidebilirmiyim. Ucaga binmemde bir sakinca var mi . Veya ne zaman binebilirim? Cok cok tesekkurler
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi