Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baş Dönmesi ve Göz Hareketliliği
Yaklaşık 3-4 yıldır dönemsel olarak baş dönmesi ile ilgili problem yaşamaktayım. Çok sık olmamakla birlikte 6-7 ayda bir 1 haftalık bir süreç boyunca bu sorun karşıma çıkıyor.

Genellikle gece uykusunda uyanma esnasında gözlerin açılmasıyla birlikte mide bulantısı ve hafif baş dönmesi hissi ardından, gözlerimin istem dışı sağa ve sola hareket etmeleriyle birlikte baş dönmesi şiddetleniyor. Yastığa başımı sıkıca sabitleyip birkaç dakika hareketsiz kaldığımda yavaş yavaş geçiyor.

Ancak bu hadiseyi yaşadığım gecenin sabahı yeniden uyandığımda o gün boyunca tekrar uyuyup ertesi sabah uyanana kadar mide bulantısı, keyifsizlik isteksizlik çok hafif baş dönmesi gibi sorunlar yaşamaya devam ediyorum.

Yaklaşık 1,5 sene önce bir KBB uzmanına muayene oldum. Beyin tomogrofisi, MR gibi birçok tetkik yapılmasına rağmen herhangi bir bulguya rastlanmadı. Doktorum problemin muayene ile birlikte hemen tam olarak tetkik edilemeyeceğini söylemekle birlikte başımı bazı şekillerde hareket ettirerek egzersiz yapmam için önerilerde bulundu ve orta kulak denge sistemi ile ilgili tam anlayamadığım problemler olabileceğinden bahsetti.

Egzersizler sonrası tekrar sorun yaşarsam yeniden gelmemi önerdi.

Dün gece aynı sorunu tekrar yaşadım ve şuan anlattığım şekilde mide bulantısı hissi yaşıyorum.

Lütfen bu konu hakkında desteklerinizi ve önerilerinizi rica ediyorum.

saygılar.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Anlattıklarınız "pozisyonel vertigo"ya çok uyuyor. "Kanalith repozisyon manevraları" ile tedavi mümkün.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Öncelikle ilgilendiğiniz ve yanıtladığınız için teşekkür ederim.

Bunu kendim yapabilirmiyim? yoksa hekim desteği ile mi yapmalıyım? sorularının cevabını bulmak için, tedavi için söylediğiniz "Kanalith repozisyon manevraları" konusunda biraz araştırma yaptım ve aşağıdaki sonuçlara ulaştım.

Kanalith repozisyon tedavisi için uygun hastalar, pozisyona bağlı olarak gelişen baş dönmesinden şikayet eden ve Dix-Hallpike testi ile karakteristik nistagmus yanıtı oluşan hastalardır. Bu yöntemde hastaya bir gece öncesinden 5 mg transdermal skopalamin veya Diazepam verilir. Hasta uzandığında başı aşağı sarkacak şekilde bir muayene masasına alınır. İşlemi yapacak kişi hastanın başında yer alırken yardım edecek bir kişi de hastanın yanında yer alır. Bu yöntemin uygulamasında hasta, başı muayene masasından sarkacak şekilde sırt üstü yatırılır ve başı patoloji olan tarafa doğru 45° çevrilir. Baş aşağıda olmaya devam ederken aksi yöne 45° açıda olacak şekilde çevrilir. Daha sonra vücut ve baş yatar pozisyona göre 135° çevrilir. Daha sonra hasta oturur pozisyona getirilir. Baş öne döndürülür ve 20° öne eğilir. Bu manevraların uygulanması sırasında her pozisyonda uygun bir süre beklenmelidir. Bu süre baş hareketi ile oluşan nistagmusun sona erme süresidir. Nistagmus sona erdiğinde kanalitin hareketi sona ermiş ve etkisi ortadan kalkmıştır. Her pozisyon için ortalama 6-13 saniye yeterli olurken bu süre 30 saniyeye kadar uzayabilir. Eğer hastaya verilen yeni pozisyonda nistagmus oluşmaz ise en son elde edilen nistagmus için geçen latent süre kadar beklenmelidir. Hastada hiç nistagmus oluşmayıncaya ya da iki siklus boyunca ilerleme olmayıncaya kadar tüm manevralar tekrarlanır.

Burada bahsedilen tedavi yöntemi doğrumudur? ve "hastaya bir gece öncesinden 5 mg transdermal skopalamin veya Diazepam verilir" bölümündeki ilaçlar ne içindir?

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılar.
ÖM
Bunları hekim kontrolünde yapmanızı öneririm. İlaçlar şart değil, sadece panik olmanızı ve dengesizliğinizi biraz azaltmak içindir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar.

ve rahatsızlıkları olup burada bilgi almak isteyen kişilere acil şifalar diliyorum..
ÖM
Rica ederim, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

ya o anlatılanların aynısı bana da oluyor gece baş dönmesi ile uykudan uyanıyorum.bikaç gün sersem bi şekilde geziyorum.çok sık olmuyor ama beni çok etkiliyor.. üstelik bulunduğum yer büyük bi yer olmadığı için iyi denebilecek bi doktor olduunu sanmıyorum . yardımcı olursanız çok sevinirim
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Pozisyonel vertigo tedavisini yapabilecek bir uzman bulmanızı öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

gerçekten ilginiz için teşekkür ederim.... peki bunu önlemek için nelere dikkat etmem gerekiyor...
ÖM
Hekime muayene olana kadar dik pozisyonda kalmanız önemli, çünkü baş, aşağı veya yukarı eğildiğinde dönme gerçekleşir. Nadiren yatakta yan dönerken de olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi