Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
geniz eti ve kulakta sıvı birikmesi
benim 6 yaşında bir oğlum var bu yıl ilkokul 1 e gidiyor. Yaklaşık olarak 3 aydır kulağımızda sıvı birikmesi var. Üst solunum yollarında bu 3 ay içerisinde çok sık rahatsızlandı. Burunda devamlı katı koyu renkli bir akıntı oluyor. KBB doktorumuz 3 aydır takip ediyor oğlumu. Gezniz eti büyük ama geceleri uyurken onu rahatsız etmiyor horlama yapmıyor veya ağzı açık uyumuyor, doktorumuzda o yüzden alınmasının gerekli olmadığını söylemişti. Ancak bu 3 aylık dönemde 3 kere antibiyotik kullandık, 1 kere kulaktaki sıvı için 2 kere gribal enfeksiyondan dolayı ve sıvı hala kulağımızda duruyor 2 hafta süreyle nasonex tedavisi uyguladık. En son dün kontrole gittiğimizde doktorumuz kulaktaki sıvının yoğunlaştığını ve tüp takılması gerektiğini söyledi.
Tympanogram sonuçları sol kulak volume 0.62ml, compliance 0.24 ml, pressure -376, sağ kulak 0.82ml, compliance 0.23ml, pressure -300, gradşent 0.01.
Kendi doktorumuz da yaşı büyük olduğu için beklememiz gerektiğini ve zamanla geçiceğini östaki borusunun açılacağını söylüyor. Ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Takdir edersiniz ki size sadece fikir verebilirim. Kesin bir yorum yapmam muayene etmeden mümkün değildir.
Kulak problemlerinin başlaması için biraz geç bir yaş. 3 ay uzun bir süre değil ve önümüz yaz. Şayet işitme azlığı okul başarısını ve hayatını etkiliyorsa tüp düşünülebilir, yoksa yazı beklemek de mümkün, bunu hekiminize danışmanızı öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba..
Kızım 5.5 yaşında.Biz Gömeç'te oturuyoruz.Eşimin işi sebebiyle şubat ayından beri İstanbul'dayız.Kızımızı burada anaokuluna gönderdik.Neredeyse şubat ayından beri de bir türlü tam olarak iyileşmedi.En son kızılay kbb'a götürdüm.Orada muayenesi ve ölçümleri yapıldı.tympanogram sonucu şöyle sol: volume:0.39 complıance:0.09 pressure:-212 da pa gradient:0.06 sağ: volume:0.39 complıance:0.06 pressure:196da pa gradient: -- Her iki kulakta da sıvı tespit edildi.Ayrıca yapılan testlerde de işitme kaybı tespit edildi.odyolojik bulguları da şöyle: saf ses ortalaması dB ile (500-2000hz) hava 40db (her iki kulakta aynı)konuşmayı alma eşiği sol:40db
saf ses eşik odiyogramı ıso-1964 500 işitme seviyesi 10 2. işaret 0-10 arası işitme seviyesi,ıso 1000, 3. 10 - 2000,4. 0-10 arası ıso 4000 mavi ve kırmızı parantez işareti.altta:işitme sevisesi 50-ıso 250 üstte yuvarlak kırmızı altta mavi x diğerleri 2. 40-50 arası 500 yuvarlak içine x ,3 .30-40 arası 1000 yuvarlak içine x,4. 40 2000 yuvarlak içinde x işareti,5.30 da yuvarlak kırmızı 30-40 arası 4000 mavi x,son 40 -8000de mavi x,30-40 arası kırmızı yuvarlak..sonuçConfusedaf ses işitme eşikleri ortalamasına göre bilotenol hafif derecede iletim tipi işitme kaybı tespit edilmiştir. der..Doktorumuz 15 gün için klamoks bid fort 400/57 sabah akşam 1 ölçek ve zyrtec günde bir ölçek verdi.Bu tedavi sonrası kulaktaki sıvının giderilebileceğini söyledi.Geniz etinin fazla büyük olmadığını ama sonuç alınmazsa genizeti ve bademciklerin alınması gerekebileceğini ayrıca işitme kaybıyla ilgili oarak da geniz eti ameliyatı yapmaya gerek kalmazsa belki sıvı için tüp uygulaması yapılabileceğini söyledi.İlaçları kullanıyoruz ancak ameliyat konusu bizi oldukça tedirgin ediyor.Kızım çok iştahsız,ayrıca küçük bir çizik için saatlerce ağlayacak kadar canı tatlı.ameliyat belki sorunları çözecek ama iyileşme sürecinde ciddi sorunlar yaşayacağımızı biliyoruz.bu konuda ne yapabiliriz?.Gömeç'e döneceğiz bir ay kadar sonra,ameliyat ettirmezsek,oradaki temiz hava iyileşmesi için yeterli olmaz mı?Bir de bir yerde çocuğa 21 gün süt ve süt ürünü vermeyin diyor,bu konuda doktorumuz birşey demedi,süt ürünü vermesek iyileşmede faydası olur mu?Sizden öğrenmek istediğim Ameliyat olmadan bu sorunu çözebilmemiz mümkün mü?..
Saygılarımla,
Türkan Karaduman
ÖM
Merhaba,
Gecmis olsun.
Sadece fikir vermem dogru olur takdir edersiniz ki. Ben Gomec'e donene kadar beklemenizi oneririm. Tahminim orada kulak duzelecektir. Onumuz yaz oldugu icin enfeksiyon sikligi da azalacaktir.
Saygilarimla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
HOCAM,BENİM 9 YAŞINDA OĞLUM VAR.4 YAŞINDA ALERJİ+GENİZETİ+SİNÜZÜT+ORTA KULAK İLTİHABI SEBEBİ İLE AMELİYATA ALINDI.GENİZ ETİNDE PROBLEM YOK.ALERJİSİ AZALDI.FAKAT 2 KULAĞADA TAKILACAĞI SÖYLENEN TÜP TEK KULAĞA TAKILDI.1 SENE SONRA TÜPÜN ALINMASI İÇİN GİTTİĞİMİZDE TÜPÜN DÜŞTÜĞÜ SÖYLENDİ.7 YAŞINDA TÜP TAKILI OLAN KULAKTA İLTİHAP OLUŞTU.HATTA SIVI DIŞARIYA AKIYORDU.TEDAVİ UYGULANDI.KONTROLDE AMELİYAT ÖNERİLDİ.ÖBÜR KULAKTADA TÜPÜN OLMASI GEREKTİĞİDE EKLENDİ.UZMANIMIZI DEĞİŞTİRDİK VE BİLGİSAYAR EKRANINDAN OĞLUMUN KULAĞINDAKİ TÜPÜN YERİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜK.ALINDIĞINDA DELİK RİSKİ OLACAĞI SÖYLENDİ.TEKRAR BİR TALİHSİZLİK YAŞAMAKTAN KORKTUĞUMUZDAN BAŞKA BİR DOKTORA DAHA GİTTİK VE ODA DELİK RİSKİNİN YANINDA T TÜPÜN OLMASI GEREKEN YERİN DAHA ÜST KISIMA YERLEŞTİRİDİĞİ VE KEMİK ÜZERİNDE OLDUĞU BELİRTİLDİ.SAĞIRLIĞA SEBEBİYET OLABİLECEĞİ,BU AMELİYATI DA İŞİNİN EHLİ BİRİNİN YAPMASI GEREKTİĞİ ÖNERİLDİ.TÜP İŞLEVİNİ ŞU AN İYİ YAPIYOR.HAVA ALIYOR.KULAK ZARI İYİ DURUMDA.AYDA BİR KONTROL EDİYORUZ FAKAT AMELİYATA KARARIMIZI VEREMEDİK.ÇOCUĞUM HAREKETLİ.KOLLAMAYA ÇALIŞIYORUZ AMA BU KOLLAMAYLA KULAĞIMIZI NEKADAR SÜRE TUTABİLİRİZ.SİZCE BEN NE YAPMALIYIM...
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.

Yazdiklarinizi okuyunca benim bile kafam karisti ki sizin bu durumda olmanizi cok iyi anliyorum.. Cocugunuzu muayene etmek, hikayesini iyi anlamak ve son tetkiklerini gormek ancak kesin yorum yapmama imkan saglar.
Bunun disinda size su sekilde yardimim olabilirim. Bir kere cocugunuzun temel sikayetini iyi anlamaniz gerekir, sik mi kulak enfeksiyonu oluyor, isitme problemi mi on planda? Orta kulak mekanizmasini bozan temel sebep ne? Ostaki borusu 9 yasinda halen niye tam performans gostermiyor? Yoksa tup takilmasi ve teknigi sizi on planda etkilemesin.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Burun icerisinde yara olma ihtimali yuksek gibi duruyor. Tabii ancak sizi muayene eden hekim net bilgi verebilir. Yerimiz Istanbul Erenkoy'de. Www://kbbistanbul.com.tr web adresinden gerekli bilgilere ulasabilirsiniz.
ÖM
mhr.hocam 24aylık oglum varkulagında sıvı var ve genız etı%90 kapanmıs dr -76 ile170 kulak basıncı dedı işitme kybı olurmu tup takılınca ve genız etı alınınca normale donermı konusabılırmı nasıl konusmasını saglıycaz konusmuyo sadece anlamsız bıseyler soyelmeye calısıyo al ver getır bıle yapmıyoda soylemıyoda ne zamandır boyle oldu anlamadım hastalık nekadar surede olusuyo sımdıden tesekkurler
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu durum çok nadir kalıcı işitme azlığı yapar, merak etmeyiniz. Konuşmaması sıvıdan değil başka problemden kaynaklanıyor olmalı. Ya işitme başka sebeplerle azalmıştır veya işitme dışında konuşma sıkıntısı olabilir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba İrfan Bey.. Oğlum 34 aylık , 5 ay önce genizeti ve ameliyatı oldu ve 2 kulağına da tüp takıldı. 2 gün önce ÜSYE geçirdi.Yeşilimsi geniz akıntısı,burun akıntı hafif öksürük...
Çocuk dr.umuz sol kulakta tüp olmasına rağmen görüntüsünün iyi olmadığını söyledi.. Şuan antibiyotik kullanıyoruz. 1 hafta sonra kontrole gidicez.Beni tedirgin eden tüpe rağmen kulağın kötü olma sebebi..Tekrar ameliyat olmak zorunda kalmak beni çok korkutuyor.Bu gibi durumlarda yaşanan süreç nedir? Tüpün görevini yapamama gibi bir durum söz konusu ise tekrar ameliyat şart mı?
Teşekkürler...
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi