Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bademcik Taşı
Bugün Gittim hocam Doktorumun Yanına.Kendisinin Bu konuda Birşey yapamayacağını Söyledi.Dilimden değilde Bademciğin Alınmış Yerine Elimi sürdüğümde Bir koku geliyor ve Devamlı Rahatsız Eden bir tad var Bademciğin Alınan yerinde ve çevresinde.Bu Bademcik taşı kokusunu andırıyor hocam.Bilginize Sığınıyorum Bu sorun neyden kaynaklanabilir.
ÖM
Ağzımın Ön Tarafında Herhangi bir sorun yok Bademciğin Alınmış yeri Kokuyor.Ameliyat olmazdan öncede kokuyordu.
ÖM
Kokunun başka sebepleri de olmalı. Dilinizin arka kısmını diş fırçası ile fırçalayınız ve bunu bir hafta devam ediniz. Bu arada diş problemleri, sinüzit ve mide problemleri de ağız kokusu yapabilir, sanırım size bahsedilmiştir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Evet hocam biliyorum.Dediğinizi deniyeceğim.Ameliyattan 2 hafta Gibi süre sonra Ameliyat yerinde sarımsı Koyu bir Sıyı vardı. Onu Temizleyip kokladığımda Aynı koku kokuyordu.Ve Şuanda Ara sıra Sarı renkde O sıvıyı Tükürüyorum.Kokunun sebebi o olabilir mi Hocam ?
ÖM
Aynı kokuyorsa olabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Hocam sizi meşgul ediyoruz ama bu konu benim açımdan çok önemli.hayatım etkileyen bir durum.Bu Sarımsı sıvı nereden gelebilir ? Bademcigin keseciklerine yerleşen sıvı mı acaba bu.eğer o ise bundan nasıl kurtulabilirim.
ÖM
Normalde olmaması gerekir, yara yerinde bir poş oluşup oluşmadığını hekiminiz görerek anlayabilir sadece.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Hocam Dediğinizi Denedim.Dilimin Arka tarafını 2 Gündür Fırçalıyorum ve Ameliyat Yerinide Temizledim.Şimdilik Bir Sorun Yok Hocam.Yardımlarınızdan Dolayı Teşekkür ederim.
ÖM
hocam saygılar,
Bademcik taşını kendimizin temizleme imkanı var mıdır. Ben oksijenli su ve parmağım ile temizliyorum(en diplere kadar çok zor olsada) daha sonra ışığı tutup bakıyorum temiz olduğunu görüyorum görüyorum;fakat bi süre sonra ağızım ekşiyor yine koktuğunu hissediyorum.(mide,sinüzit,diş problemim yok)
Hocam afıfınıza sığınarak sorum boşa ameliyat olmamak için, koku sebebinin taş olduğu nasıl kesinleştirilir?
Tek çare aldırıp sonucu beklemek midir? Kendimiz temizliyemez miyiz?
Boğaz ceplerinin arka kısmı,genize doğru olan yerlerde taş oluşur mu?
İyi bayramlar
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Hem siz hem de başka okuyucularımız için halk arasında bademcik taşı denen durumun ne olduğunu kısaca tekrar anlatayım. Bazı bademciklerin üzerinde kraterler (oyuklar) oluşabilir. Bademcik hücreleri kendini yenilerken bu kraterlerden dışarı atılamayabilirler, ayrıca yemek atıkları da kraterlerin içerisine dolar. Bu birikinti içerisinde mikrop ürer ve koku yapar. Peynirimsi bir renktedir. Bir süre sonra kendiliğinden düşerler ve krater tekrar dolmaya başlar. Düştükleri zaman ağız kokusu azalabilir ancak kaç tane krater olduğunu bilmek gerekir. Bazen her iki bademcikte birçok krater olabilir.
Bunları temizlemeye çalışmak hem beyhudedir hem de etrafı tahriş edilerek mikrobun yayılmasına sebep olunabilir; tavsiye etmiyorum. Şayet bademcik taşını görüyorsanız bunun koku yaptığı %100'dür. Başka koku sebepleri var mı ayrı konudur. Şayet koku amaçlı (sosyal sebeplerle) tedavi olmak isterseniz ameliyat olmanız gerekir. Bademciklerin tam alınmasını öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi