Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bademcik Taşı
Bence birbirleri ile direk ilişki yok. Sadece alerji kesin var ise, çünkü maalesef hemen herkese kolaylıkla alerjik rinit teşhisi konmaktadır, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı yapar. Bu tek taraflı olmaz. Alerji varsa bütün burunu etkiler. Bademcik taşı ise bağımsız dediğim gibi.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(13-08-2013, Saat:06:08 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kraterler bademcik dokusudur, maalesef anlatamıyorum. Sanırım bu konudaki son cevabım olacak.

hocam merhaba, konu yazılalı çok olmuş.. nişanlımın bademcik taşlarından muzdaribiz.. arkadaşın paylaştığı makaleyi okudum.. basit ingilizce ile yazılmış allahtan.. tam çevirisi şöyle..

53 farklı hastaya, 15 dakikalık basit, ofis ortamı rahatlığında, 15 dakikalık lazer tedavisi uygulandı.. 28 tanesinin ilk uygulamada sorunu çözlüdü.. kalanlar ise 1 veya 2 uygulama daha yapıladıktan sonra çözüldü..

fikir çok fazla dokuyu buharlaştırmak değil.. bu ağrpıya sebep olabilir..

lazer enfekte olmuş dokuyu buharlaştırıyor ve yara dokusu oluşturup, crypt'leri bakterinin kolonize olamayacağı şekilde mühürlüyor..

yani anladığım kadarıyla, crtyp'leri lazerle yuvarlatma işleminden baya farklı bir işlem bu.. kısa cevaplı sorularım şöyle..

1- bu yöntem kabul gördü mü tıpta?
2- türkiye de uygulanıyor mu?
3- nerde uygulanıyor?
4- eğer uygulanmıyorsa, lazerle yuvarlatma işlemi için nereyi tavsiye edersiniz? (trabzonda yapan hastane veya fakülte yok maalesef)

saygılarımla..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kraterler bademcik dokusu yüzeyinde olduğu için bunların yok edilmesi çözüm olur. Bunu lazer, radyofrekans, koter hangi yöntemle yaparsanız yapın hedef aynıdır. Uygulanabilir. Uygulayan da var. Bazen hasta tercih ederse ben de uyguluyorum. Sadece kalan ufak dokuda bir daha krater %100 oluşmayacak iddiasında bulunmak mümkün değil. Yöntemin uygun yapılması halinde tekrarlama çok düşük evet. Bu işlem de genel anestezi altında yapılıyor, yara kas dokusuna inmediği için ağrı daha az oluyor. En ideal yöntem radyofrekans ile buharlaştırmadır. Ülkemizde birçok yerde yapılıyor. Ben de özellikle çocuklarda horlama için kullanıyorum. Lazer masraflı ve daha riskli bir uygulama. Koter her yerde bulunur. Tecrübeli hekimler uygun yönteme sahip değilse bunu da kullanabilir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(20-05-2018, Saat:07:26 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kraterler bademcik dokusu yüzeyinde olduğu için bunların yok edilmesi çözüm olur. Bunu lazer, radyofrekans, koter hangi yöntemle yaparsanız yapın hedef aynıdır. Uygulanabilir. Uygulayan da var. Bazen hasta tercih ederse ben de uyguluyorum. Sadece kalan ufak dokuda bir daha krater %100 oluşmayacak iddiasında bulunmak mümkün değil. Yöntemin uygun yapılması halinde tekrarlama çok düşük evet. Bu işlem de genel anestezi altında yapılıyor, yara kas dokusuna inmediği için ağrı daha az oluyor. En ideal yöntem radyofrekans ile buharlaştırmadır. Ülkemizde birçok yerde yapılıyor. Ben de özellikle çocuklarda horlama için kullanıyorum. Lazer masraflı ve daha riskli bir uygulama. Koter her yerde bulunur. Tecrübeli hekimler uygun yönteme sahip değilse bunu da kullanabilir.

Hocam ciddi zaman ayırıp yazmışsınız. Çok teşekkür ederim.

Son bir sorum var..”hasta tercih ederse ben de uyguluyorum” demişsiniz.. ben burdan, sizin pek tercih etmediğiniz sonucunu çıkardımSmile

Doğru mu çıkardım?

Siz bademciği komple mi almayı doğru buluyorsunuz acaba ?

İyi günler.
ÖM
Önceki yorumlarınızı detaylı okudum şimdi. Evet komple bacemciğin alınmasını tavsiye etmişsiniz bikaç kez.

Yani benim sorum gereksizmiş.. teşekkür ederim tekrar.
ÖM
Rica ederim.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi