Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yetişkin Geniz Eti
Slm irfan bey
En sonunda mr sonucunu aldık. Sonuçta nazofarenks posterior duvarında adenoid hipertrofi ile uyumlu kalınlaşma ve bilateral juguler zincirlerde birkaç adet lenfadenopatiler görülmüştür diyor. Doktorum bende geniz eti olduğunu ama başka kötü bişey olmadığını söyledi. ve küçük olduğu için alınması dahi gerekmezmiş. Sizin yorumunuz nedir?
Oya hanım sizlerede çok geçmiş olsun. yaşadıklarımdan sonra sizi çok iyi anlıyorum. inşallah sizde benim gibi çarşamba günü mutlu olursunuz
iyi günler
ÖM
MR bulgusu geniz eti ile uyumlu ise ve bu durum sizde burun tıkanıklığı yapmıyorsa müdahale edilmesine gerek bence de gerek yoktur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
dr bey sızı tekrar rahatsız edıyorum ama ben bıyopsı sonucumu aldım..makroskopik bulgular : 1*0.8*0.5 cm ölç.sarıbeyaz renkli yumusak kıvamlı düzensiz doku parçaları.T1k Tanı : nazofarenks biyopsi REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ sonuclar..
Dr um bır sıkıntı vermıyorsa almamıza sımdılık gerek yok dedı..Ancak ben en ufak soguk havada bu yıl sureklı burun akıntısıyla baslayan yogun genız akıntısı yasıyorum oksuruk ve bogaz agrısıyla devam edıyor.Ve su anda bogaz agrım neredeyse bır haftadır devam edıyor.Ve bayagı sıkıntı verıyor.Dr'um endoskopiiyle baktı bır sey yok dedı.2 kur antıbıyotık kullandıgım ıcın onuda veremedı.Hıc ılac vermedı daha dogrusu.Pastıl ve tantum kullan dedı.Ama benım bogaz agrım sureklı sol sag orta yer degıstırerek devam edıyor.Zaman zaman kulagıma vuruyor..Baska bır sey olabılırmı yoksa o bolge cok hassas gunlermı gecırıyor..Ne onerırsınız dr'uma ıtımatsızlık degılde ben derdımı mı anlatamadım acaba..Baska bır sey olsa BT cekıldı gorunurdu degılmı..Benım bırazda bu konuda takıntım var.Anneannnemı yemek borusu CA dan kaybettık.Yutkunma guclugu benı bıraz sıkıyor.Sımdıden cok cok tesekkurler..
ÖM
Merhaba,
Öncelikle gözünüz aydın.
Bence endişeniz ön planda ve kendinizi dinliyorsanız endişeye gerek yok. Şikayetleriniz hayatınızı engellemiyorsa biraz zamana bırakın. Şayet şikayetler uzun sürer veya şiddetli olursa hekiminize başka teşhisler için danışın. Kronik enfeksiyonlar, reflü v.b. gibi.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
merhaba sayın doktorum;
bundan yaklaşık 1 ay önce sinizüt oldum ve geçer diye doktora gitmedim 1 hafta kadar bu durum devam etti ama rahatsızlığım geçmedi bu arada sol kulağımda bir ağırlık hissi ve sanki az işitme gibi bir durum hissi oluştu bende.sonra kbb doktoruna gittim kulağıma baktı sıvı birikmesi olduğunu ve kulak zarında eğilme olduğunu söyledi antibiyotik tedavisi uygulayacağını söyledi ve yazdığı ilaçları kullanıp 10 gün sonra kontrole gelmemi istedi ilaçları kullandım kontrole gittim.ilaçları kullanınca kulağımdaki ağırlık hissi ve duyma azlığı hissi yok oldu.doktor kontrol etti ve iyileşme olduğunu fakat hala kulak zarında eğilme devam ettiğini söyledi ve bu arada kameralı bir şeyle sol burun deliğinden girerek genizime baktı ve geniz eti olma ihtimali var dedi ve beni emar çektirmeye gönderdi gittim emar çektirdim damardan ilaç verilerek çekildi bu emar.bu gün emar sonucunu doktora gösterdim genizimde bulunan geniz etimi artık o her neyse doktor dediki senin emarın ilaçlı çekilmişti oradaki şey yani genizimdeki geniz eti sanırım o emar çekilirken damardan verilen ilacı tutmuş.anladığım kadarıyla tutmaması gerekiyormuş.geniz etinde bir küçülme olmamaış dedi doktor birde sağ burun deliğinden bakalım dedi kamerayla baktı ve sağ taraftada geniz eti var dedi ve biyopsi yapacağız her iki taraftanda parça alacağız dedi ve tahlile göndereceğiz dedi.doktora sordum her hangi bir kötü durummu var şuan iyibir durum yada kötü bir durum var diyemeyiz dedi.sayın doktorum beni muayene eden doktor hangi amaçla biyopsi yapmayı istemiş olabilir bu biyopsiyi istemesindeki neden geniz etine yönelik bir tedavi uygulamak için olabilir mi?birde sayın doktorum ben kendimi bildim bileli burun akıntısı bitmeyen biriyim tabiri caizse hep burnumu çeker dururum.çok sık nezle grip olurum burunlarımdan çok sağlıklı nefes alamıyorım eşim uyurken ağzım açık uyuduğumu ve bazende horladığımı söylüyor .sabahları uyanınca ağız ve boğaz kuruluğu hissediyorum çok sık olmasada.bu bendeki görünen bulgular geniz etindenmi kaynaklanır yoksa başka bir sebebide varmıdır?

EMAR SONUCUMUDA YAZAYIM SİZE:

NAZOFARİNKS MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME(MRG)

Alt nazal konkalar hipertrofik görünümde izlenmektedir.Sol mastoid hücrelerde mukozal kalınlaşma,inflamatuar değişiklikler dikkati çekmiştir.Sağ mastoid kemik aerasyonu normaldir.

Nazofarinks adenoidal dokusu diflüz olarak kalın görünümde izlenmektedir.Adenoidal hipertrofisi sonucu bilateral lateral paringeal reses daralmış görünümde izlenmektedir.

Orafarinks hava sütunu normal genişlikte izlenmiştir.

Bilateral parotis gland ve submandibular gland normaldir.

Ağız tabanı ve dil lokalizasyonunda patolojik görünüm izlenmedi.

Boyunda submandibular submental ve juguler zincir lokalizasyonunda ve posterior sevikal zincirinde çok sayıda en büyüğü 2.5 cm çaplı lenfadenopatiler dikkati çekmiştir.Kontrastlı incelemede İVKM den sonra patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır.

Nazofarinkste izlenen adenoidel doku ve lenf nodları homojen kontrastlanma göstermiştir.

sayın doktorum yukarıda yazdıklarım ve yine yukarıda yazdığım emar raporuma göre bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler ve kolay gelsin ...
saygılarımla.....
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Genizinizdeki dokuyu çıplak gözle görebilen bir hekim meslektaşımız şüphelenmiş ki dokudan biyopsi almak istiyor. Amacı sanırım hem tıkanıklığı yok etmek hem de dokunun tam tanısını koymak. Bu sebeple benin söyleyebileceğim kendisine güvenmeniz olur. Aynı soruları ona da sormanızı tatmin olmazsanız bu sefer başka bir görüş almanızı öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

çok teşekkür ederim sayın doktorum
çalışmalarınızda başarılar ....
ÖM
Teşekkürler, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Selamlar.
34 yaşındayım, bir çocuk babasıyım. Günde 8-10 adet sigara, hafta sonları da birkaç bira içerim.
Bundan 3 hafta önce grip oldum ve daha önceden de hasta olunca hep başıma geldiği üzere alt dudağımda aft benzeri deformasyonlar belirdi. Hastalığım geçince bunlar büyük ölçüde kayboldu ancak mercimek büyüklüğünde beyaz renkli acı vermeyen bir kitle halen şeklini bozmadan duruyor. Birkaç gün önce merak edip KBB uzmanına gittim ve kendisi bu kitlenin muhtemelen dil ya da dişimle devamlı olarak temas halinde olduğu için kaybolmadığını, küçük bir operasyonla alınabileceğini belirtti. Ayrıca muayene bitiminde endoskopi yaptı ve geniz etimde dikkatini çeken bir görünüm (kılcal damarlar ve kan) olduğunu ve geniz etimden de biyopsi almak istediğini belirtti. Bu dikkat çekiciliğin kötü sonuçlar doğurabilecek bir durum olmasının binde bir oranda olduğunu ama yine de tedbir amaçlı biyopsi almak istediğini yineledi.
Binde bir oran da olsa o günüm biraz moral bozukluğu ile geçti. Yakınlarımın, özellikle eşim ve babamın bir özel hastaneye gitmem yönündeki tavsiyelerini dikkate almadım ve yarın biyopsi için devlet hastanesine gideceğim.
Bu konuda merak ettiklerim;
Doktor dudağımdaki kitlenin patolojiye gönderileceği ile ilgili bir şey söylemedi, sadece alınmasından bahsetti, bu parçanın da patolojik değerlendirmeden geçmesi gerekmiyor mu?
Geniz etinden biyopsi alınması gereksinimi acaba benim kötü alışkanlıklarımdan kaynaklanıyor olabilir mi?

Teşekkürler şimdiden.
İyi akşamlar.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bütün alınan dokular patolojiye gönderilir.
Genizinizdeki dokudan alınan parçanın sonucunu görmek gerekir öncelikle. Ben önemli bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi