Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yetişkin Geniz Eti
38 Yasındayım.1 ay kadar once sogukalgınlıgı gecırdım sıddetlı bogaz agrıısyla dr!a basvurdum.Endoskopi ile baktıgında cok buyuk bır genız etımın oldugunu antıbıyotık kullandıktan ufalma olmazsa sonra tomografıyle bakılması gerek oldugunu soyledı ve sonucta nazofareks tomografı cekıldı.Tomografıde sonucunda sol maksiller sinüs içinde 2 adet düzgün konturlu homojen yumusak doku dansitesi(retansiyon kisti) izlenmektedir.SONUÇ:1- Nazofareksde yumusak doku kalınlıgında artış(Tm?) 2- Sol maksiller sinüsde 2 adet retansiyon kisti. rapor edildi.Ve dr'um ameliyat olmamı kistlere biyopsi yapılacagını alınan parcanın da patolojiye gitmesi gerektiğini söyledi.Acıkcası ben amelıyattan korkuyorum.Dr um soyledıgıne gore bu yasta boyle bır genız eti cok sasırtıcıymıs %3 olurmus.% 99 Kotu bır sey cıkacagını sanmadıgını, cok onemlı bır operasyon olmadıgını sabah olursa bır kac saat ıcınde hastaneden cıkabılecegımı soyledı.Ama bu arada ben amelıyat ıcın hastanelerı arastırırken konustugum bır bayan dr cok rısklı bır amelıyat oldugunu devlet hastanesınde olmamı tavsıye ettıgını (Kendı tabırıyle "ben kanser amelıyatlarında bıle bu kadar tırsmam cok kanama olabılır " dedı ve kafam ıyıce karıstı.Ben cok hasta nezle grıp olan bır ınsan degılım.Hıcbır sıkayetımde yoktu bogaz agrısı olana kadar su anda hıcbır sıkayetım yok.Yıne sogukalgınlıgı gecırmeme ragmen.Tek sorunum son yıllarda kılo almamla ortaya cıkan horlama dısında.Sızın onerınıze cok ıhtıyacım var.Sımdıden cok tesekkurler..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Anlattıklarınıza göre tavsiyem, genizde bulunan dokunun biopsi amaçlı alınmasıdır, korkacak bir şey olduğunu düşünmüyorum, kanama da damarsal bir yapı değilse çok olmaz, bu konuda şüphenizi hekiminizle paylaşın derim. Sinüs içerisindeki kistlerin yerleşim yeri önemli, çoğunlukla hiç ellemiyoruz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
slm
30 yaşındayım 1,5 ay önce burun ameliyatı geçirdim ve sol taraftaki kemikler alındı ve sağ tarafa ise et olduğu için radyoterapi yapıldı. Ameliyatı başka Şehirde olmuştum tekrar doktorımu görme imkanı olmadığı için bulunduğum şehirde tavsiye üzerine kbb doktoruna kontrole gittim. kontrol sonucu çok iyi bir ameliyat geçirdiğimi söyledi ancak kamera ile burnuma baktığında geniz etimin olduğunu fark etti. kulaklarımı kontrol eti sonra %99 sende nadir görülen geniz eti var dedi ve 1 ay sonra gel tekrar kontrol edelim dedi. ama benim içim rahat etmedi ameliyat eden doktoru aradım ve o yapılan muayenede sende bişey görmedim korktuğun nazoferinks ile ilgili bişey olsaydı kulaklarında su toplamasıolurdu senin kulakların sağlam dedi. sonra muayene eden doktorla görüştüm. ben bişeyden şüphelenmedim ama senin için rahat etsin diye mr çekmemizi önderdi. mr için 2 gün sürem var ve ben çok tedirginim. lütfen bana yardımcı olurmusunuz
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Hekim genizinizde normalde beklenmeyen bir doku artışı görmüş bu sebeple de takip ve tetkik istemiş. Onun açısından böyle yapması doğal, sizin de hasta olarak enişe etmeniz doğal. Söyleyebileceğim şey bu konuda rahat olmanızdır. Ciddi bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Bu konuyu fazla dert etmeden, hayatınızı etkilemesine izin vermeden tetkiklerinizi yaptırın ve hekiminizle teşhisinizi konuşun.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
peki irfan bey yetişkinlerde geniz eti üşütme tarzı hastalık sebebi ile geçici olarak büyüyebilir mi
ÖM
Yetişkinlerde geniz eti nadirdir, bu istisnalar olacağı anlamına gelir. Geniz eti tam küçülmeyen ve alerjik yapısı olan, sık enfeksiyon geçiren kişilerde var olan geniz eti büyüyebilir. Sorunuzun cevabı "evet"dir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

yardımlarınız için çok tsk ederim irfan bey gerçekten rahatlamamı sağladınız
size iyi çalışmalar diliyorum
ÖM
Rica ederim, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Ben 23 aralıkta yazmıstım sorunumu..Benım kı genız etı degılmıs .Yenı bır dr'a gıttım.Bugun bıyopsı yapıldı.Dr'um Kotu bır sey oldugunu sanmıyorum polıp olabılır dedı.Cok yumusak ve cok duzgun kenarlı bır kıtleymıs.Biyopsi sonucunu çarşamba alacagım alacagım..
ÖM
Hekim kötü düşünmüyorsa merak etmeyin.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi