Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bademcik taşı
doktor bey merhaba. ben geçen hafta boğazımın sol tarafında yutkunurken batma dolayısıyla polikliniğe gittim. bu batma iki ay önce falan da vardı, sonra geçti yine başladı. Ve batmayla beraber birşey yememiş olmama rağmen birşeyler yutuyormuşum hissi vardı. gittiğim kişi durumu dinledi ve boğazımdan bir parça çıkardı. kötü kokulu, beyaz siyaha dönük rengi olan bir maddeydi. sonradan buna bademcik taşı dendiğini öğrendim. bana bademciklerimi aldırmam gerektiğini, yoksa bu durumun kokudan dolayı bir sosyal sorun olacağını ayrıca vücuduma (kalp, böbrek gibi organlara) zarar vereceğini söyledi. sonra bana duocid antibiyotik ve tanflex sprey yazdı. şu an hala boğazım acıyor. sanırım o parçayı çıkardığı yer tahriş olduğu için. bu durumun kesin çözümü bademciklerin alınmasımıdır?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bahsettiğiniz rahatsızlık bademcik yapısından kaynaklanmaktadır. bazı kişilerde bademcik üzerinde kraterler oluşur ve içerisi yemek atıkları ve hücre atıkları ile dolar. Koku yapar, bir süre sonra düşer, bu kraterler sonra tekrar dolar. Ağız kokusu yapar, yutkunurken batma olabilir ve yutunca da mideyi rahatsız edebilir. Kalp, böbrek gibi organlara zarar verdiğini söyleyemem. Ya buna katlanarak yaşayacaksınız veya ameliyat olacaksınız. Maalesef ameliyat dışında kesin tedavisi yoktur.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
cevabınız için teşekkür ederim. peki bademciklerin alınmasının uzun vadede vücuda önemli bir zararı olur mu? çoğu kişinin bu ameliyatı yaptırdığını biliyorum. ve okuduklarım kadarıyla alınan ve alınmayan insanlarda hastalanma konusunda bir farklılık olmadığını öğrendim.
ÖM
Bademcik dokusunun 4 yaşından sonra bilinen bir görevi yoktur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar
ÖM
doktor bey yeniden merhaba.
ben bademci taşı sorununu yaşadığım dönemde bir iki doktora gitmiştim. o dönemde bademciklerin alınmasını önerdiler. fakat o parçayı çıkardıktan sonra boğazım rahatladı. batma sorunu yaşamıyorum şu an herşey gayet normal. koku sorununu hiç yaşamadım zaten. bugünlerde tekrar kontrol ettirmek istedim. bu gidişimdede bir iki küçük parça (toplu iğne başı kadar) çıkardılar. bu gittiğim kişi ise amieliyat olmayı gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. bademcik taşı yani magma çok fazlalaşırsa koku yapar ve rahatsız eder. böyle durum yok şu an dedi. çıkardıkları küçük parçalar dışında da magma bulunmadığını söyledi.
şu an şaşkınım. ne yapacağımı bilmiyorum. ameliyat olmalımıyım, yoksa bekleyip aynı sorunu yaşayıp yaşamayacağım görmeliyim tereddütteyim.
ÖM
Problemin büyüklüğü ve sizi ne kadar rahatsız ettiği ile ilgili bir durum . Şayet rahatsız değilseniz ameliyat olmanıza gerek yok, hatta rahatsız olsanız bile bu rahatsızlığa katlanmak istediğiniz takdirde amliyat zorunlu değildir. Koku sizi rahatsız ediyor, boğazınızda batma oluyor ve siz de bunlardan kurtulmak istiyorsanız ameliyat olmanız gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba doktor bey.
konu için geç kaldım ama...Benim sorunum 1küsür yıldır var.iğrenç koku dışında belirti yok.diş sağlığım şu an gayet iyi.Doktora gittim hap verdiler 1 ay kullandım hiç işe yaramadı.araştırdım bademcik taşı var galiba bendede.ameliyat olmaktan çekiniyorum tabiki.acaba ameliyat dışında çözüm önerebilirmsiniz ? sarımsak ve benzeri bir şey denemedim çözüm olurmu ..kolay gelsin teşekkürler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Şayet koku sebebi magma (bademcik taşı) ise maalesef başka çare yoktur. Ancak ağzı kokusunu azaltan klasik yiyeceklerle veya mentolüü şekerlerle kokuyu geçici bastırabilirsiniz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

ilgendiğiniz için çok teşekkür ederim. Son olarak şunu sorayım.Bademciklerimde ara sıra iltihap gibi çıkıyor.temizliyorum tekrar çıkıyor bademciklerden koku geldiğinden dolayı bademcik taşıdır diyebilirmiyim..Ameliyat için size başvurmam mümkünmü ?
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi