Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tinnitus Maskelemesi
Merhaba doktor bey. bazı yabancı sitelerden, tinnitus maskelemesi ile ilgili programlar ve ses dosyaları indirdim. maskelemede genellikle white noise nin kullanıldığını okudum. peki her türlü çınlama çeşidinde, maskeleme amacıyla white noise kullanabilir miyiz? mesela benim çınlamam, white noise gibi hışırtı şeklinde değil, sabit ve ince frekanslı metalik bir çınlama şeklinde, ben de white noise kullansam , uzun bir süre boyunca, maskelemeye yetecek şiddette mp3 player ımdan dinlesem, maskelele yapmış olur muyum ve bir süre sonra bunun faydasını görür müyüm?

çok teşekkürler...
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bu konuda detaylı inceleme yapmışsınız, evet deneyebilirsiniz. Daha fazla fayda görmek için çınlama sesisle aynı veya yakın frekanstan maskeleme yapanlar da var, bunun için önce çınlama frekansınızın tespit edilmesi ve daha profesyonel kişilerin maskelemesi mümkün. Maalesef ülkemizde bu konu ihmal edilmiş durumda.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Doktor bey,

cevabınız için çok teşekkürler. yeni edinmiş olduğum basit bir software ses programı yardımı ile, frekans değiştirerek deneme yanılma yöntemi ile çınlamamın neredeyse aynısını üretip mp3 formatına dönüştürdüm. açıkçası endişem, bilmeden birşey yapıp çınlamamı azaltmak yerine daha da artmasına sebep olmam hususu. bu yüzden, frekansı neredeyse aynı olan ürettiğim tonu, çınlamayı maskeleyebilecek en düşük ses şiddetinde dinliyorum. umarım maskeleme yapayım derken daha da artmasına sebep olmam. ilginiz için tekrar teşekkürler.
ÖM
Bayağı profesyonelce, sonuçtan haberdar ederseniz memnun olurum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Doktor bey,

Bugün itibarı ile 2400 Hz frekansındaki tonla maskeleme uygulamamın üçüncü günü. bunu uygularken genel olarak dikkat ettiğim hususlar şu şekilde,

1- Ses şiddetini, çınlamayı kapatan en düşük şiddet olarak ayarlıyorum.
2- Tonu dinlerken sessizlik olmamasına özen gösteriyor, normal gündelik işlerime devam ediyorum, televizyon izlerken ya da biriyle konuşurken de tonu dinlemeye devam ediyorum, böylelikle dinlediğim tona adapte olmamın daha kolay olacağını düşünüyorum.
3- Psikolojik olarak, bu çınlamanın bir düşman değil, etkisiz eleman olduğunu kabullenmeye çalışıyorum, çünkü günlük hayatımıza şöyle bir bakarsak sesin sıfır olduğu bir ortamda hemen hemen hiç bulunmuyoruz, sabah kalkmamızdan gece yatağa girmemize kadar sürekli sesler mevcut, bu sesler bizi rahatsız etmiyorsa, çınlamanın da etmesine gerek olmadığını düşünüyorum.
4- Kafein içeren hiçbir şey kullanmıyorum, çay bile içmiyorum ve yemeklere tuz eklemiyorum, sigarayı bir hayli azalttım ancak bırakmadım, sigara içtikten sonraki 15-20 dakika boyunca çınlama şiddetinin arttığını söyleyebilirim.

uygulamada yaptığımı düşündüğüm bir hata da, tonu dinleme sürem. yaklaşık günde 2 saati buluyor, bu az mıdır normal midir bilmiyorum, sizce ne kadar olmalı?

çınlamanın ilk başladığı zamanlarda, bu çınlamayla ömür boyu yaşayamayacağım, böyle bir hayatın anlamı kalmadığı ve artık hiçbir şeyden zevk alamayacağım düşünceleri hakimken artık yavaş yavaş alışmaya başladığımı hissediyorum, zaman zaman umutsuzluğa kapılsam da, ilk zamanlardaki düşüncelerim kaybolmaya başladı.

şu an çınlamaya daha az dikkat ediyorum diyebilirim, bunda maskelemenin de etkisi var. dikkatimi çeken başka bir şey de şu oldu; çınlamamın ana tonunu pek duymamaya başladım, fakat zaman zaman daha yüksek frekansta, dalgalanma şeklinde çınlama olmaya başladı. Fakat tahminim, bu çınlamaların eskiden de olduğu, fakat benim daha yeni dikkat etmeye başladığım yönünde, çünkü bu olay başladığından beri herşeyden çok, kulaklarımdaki sese dikkatimi yöneltiyorum ister istemez.

sonuç olarak bugün sadece üçüncü gün, ve daha az rahatsızım ve eski hayatıma kaldığım yerden devam edebileceğime dair umutlarım artmaya başladı, yani olumlu bir etkisinin olduğunu söyleyebilirim. uygulamayı sürdürecek ve sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğim.

saygılar...
ÖM
Paylaşım için teşekkürler.
Daha yüksek şiddette dinleyebilirsiniz ve günlük zaman dilimi yoktur, istediğiniz kadar uzatın yani 2 saatten fazla olabilir rahatlıkla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhabalar Doktor Bey,

Sizden, satın alıp kullanabildiğimiz ''tinnitus tedavi kalemi'' hakkında bilgi rica edeceğim. İnternette biraz araştırdım, türkiye tinnitus derneği ve avrupa tinnitus derneği gibi kurumlarca tavsiye ediliyormuş ve yaklaşık %80 lere varan iyileşme sağladığı belirtiliyor. Bunların aslı var mıdır? Ben açıkçası ilk duyduğumda para tuzağı sanmıştım, fakat bu kurumlarca tavsiye edildiğini görünce ciddiye almaya başladım.

Bu arada yaklaşık 2 hafta önce çınlamalarım epey azalmıştı, ben de maskeleme uygulamasını bıraktım fakat son 3 gündür çınlamanın artmasına ek olarak bir de uğuldama başladı. Maskelemeye tekrar başlayacağım, zaten kısa zamanda sonuç beklemek yanlış olur diye düşünüyorum.

saygılar...
ÖM
Yayınlarda başarı şansı %50-70 arası bahsediliyor.
Pratik uygulamamda %50 gibi duruyor.
Bir de bu maske tedavisinin aylarca evde uygulaması mümkün ve belki de daha faydalı.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Cevabınız için teşekkürler.
%50 derken, sadece %50 sine mi etki etti, yoksa tamamına etki edip çınlamayı %50 azalttı mı?

saygılar..
ÖM
Hastaların yarısı fayda gördü, azalma veya kesilme. Diğer yarısı farketmedi. Bazı hastalarım ise aleti eve alıp kendileri aylarca kullandı.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi