Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sol kulak ve kafa içi çınlama
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulak çınlamanızın birçok sebebi olabilir. Anlattıklarınızdan benim şüphelendiklerim: 1-Akustik travma (yüksek sese baplı) 2-Çene eklemi rahatsızlığı 3-Stres. Tabii birkaç tanesi bir arada da bulunabilir. Alınan ilaçlar kısmi yardımcı olurlar. Normal şartlarda tam teşhis edebilmem için takdir edersiniz ki sizi muayene etmem ve tetkiklerinizi görmem gerekir. Genelde kişiler çınlamalarının geçmeyip artacağını, kendilerini çok sıkıntya sokacağını düşünürler. Çoğunlukla böyle olmaz merak etmeyiniz. Bu arada yükses sesten uzak durmanızı öneririm mümkün olduğunca. Atış sırasında mutlaka kulak tıkacı kullanınız.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
teşekkür Ederim İrfan bey;
size bi kaç sorum daha olacak sizin bu rahatsızlıgı tedavi yöntemleriniz arasında en etkili yöntem hangisidir Lazer Soft tedavisini duymuştum ama yinede size sormak istedim. ben sigara,kahve yada alkol kullandıgım zaman bu cınlama şikayetlerim daha çok artıyor o yüzden bu alışkanlıklarımı şimdilik terkettim bir nevide olsa azalma var ama bide çok yorgun kalıyorum eğitimler v.s derken o yüzdende rahatsız oluyor olabilirim.bana yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim iyi çalışmalar herkese sağlıklı mutlu ve huzurlu günler geçirmek dileğiyle .....
ÖM
Şayet çınlama bir süre sonra geçmiyor ve sizi rahatsız ediyorsa ilaç ve/veya soft lazer tedavisi denenebilir. Başarı oranları %100 değildir. Denenerek hastadaki etkisine bakılır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Sayın doktor bey,

Müsadenizle bir sorum olacak. Yaklaşık bir gündür devam eden ve sadece sol kulağımda mevcut olan çok tiz ve çok düşük şiddette bir çınlama mevcut, 24 yaşındayım ve ilk kez oluyor. Çok rahatsız edici değil, başka faaliyetlerle uğraşırken çok rahatsız etmiyor, ama hiç geçmeyeceği düşüncesi beni çıldırtıyor.

Kendim hakkında bilgi vermem gerekirse, 24 yaşındayım, günde 1 paket sigara içiyorum, uyuduğum odada sigara içiyorum, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinliyorum, birkaç yıldan beri her iki çene eklemimde de kütürdeme mevcut.

1 yıl önce hastanede odyometri testi yaptırmıştım, doktor sorun olacak derecede bir işitme kaybının olmadığını, ama sol kulağımın biraz daha az duyduğunu söylemişti, kulaklıkla müzik dinlemememi söylemişti.

Şu ana dek hiçbir ağrım olmadı, sizce vahim bir durum mudur, hiç geçmemesi olasılığı var mıdır?

Şu an sigortam yok, muhtemelen doktora gitmem pek mümkün olmayacak. Bana önerebileceğiniz, kendi imkanlarımla yapabileceğim bir şeyler var mı?

Çok teşekkürler...
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
İlk aklıma gelen akustik travmaya bağlı tiz ses bir çınlamanızın olabileceği. Yükses sesten özellikle uzak durmanızı öneririm. Tabii geçmezse bir kbb uzmanının değrlendirmesi gerekir.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

İlginiz için teşekkür ediyorum.

Bazı sitelerde kulağa sirke damlatılması, kaynayan sirke buharının kağıt huni yardımıyla kulağa verilmesi gibi şeylerin çınlamaya iyi geldiği söyleniyor. Uygulamamızda bir sakınca var mıdır?

Teşekkürler.
ÖM
Uygulamanızı önermem.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

selam irfan bey size daha öncede yazmıştım benim çınlama sorunum var bir nevide olsa bu sese alıştım ama esnediğim zaman bu sorun dahada çok artıyor ama kulagımda çınlama oldugu zaman sol elimin avuç içi ile kulagıma vurdugum zman pinggg die bi ses çıkıyo ve çınlama gidiyo bir nevide olsa rahatlıyorum 2dk sonra yine başlıyor bu neden olabailir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ii günler
ÖM
Çene eklemi rahatsızlığınız olabilir, çene hareketleri ile değişme böyle açıklanabilir.
Kulağa baskı yapınca kulak zarınızı biraz oynatıyorsunuz ve çınlama sesi, zar tekrar eski haline gelene kadar değişiyor, bunu ancak bu şekilde açıklayabilirim.
Kendinizi çok dinlememenizi öneririm, müsait olunca muayene olursunuz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Merhaba İrfan Hocam.
Geçtiğimiz yıl ağır bir uyuşturucu kullanımı sonucu gelen çınlama sesi 1 haftalık bir süreçten sonra kaybolmuştu. Bu yıl malesef yine aynı sebeple olduğunu düşündüğüm çınlama tekrar geldi fakat bu kez kabus gibi. Çınlama kulağımda değilde beynimin içindeymiş gibi ve oldukça şiddetli hatta geceleri başımı yastığa koyduktan sonra belli olmayan aralıklarla ama defalarca yakınımda bir patlama sesi duymuşçasına şiddetlenip yerimden zıplatıyor. Bu sesin ben uyurkende yankılandığını düşünmeye başladım çünkü ; şaka gibi gelebilir ancak her rüyam kabusa dönüşüp eninde sonunda bu sese bağlanıyor ve sıçramayla uyanıyorum. Kan testi istenmesi endişesiyle doktora gitmiyorum. Kısa sürede doktora görünmem önemli midir, neler tavsiye edebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi