Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulakta Basınç
Doktor Bey Merhaba;
Benim sorunum 2 yıl önce ağır bir griple birlikte kulakta dolgunluk, yüksek rakım, veya evde otururken olsun, sürekli basınç oluşumu ile başladı. Doktora gittim ve bilgisayarlı tomografi çektirdim, sağ burunda devinasyon çıktı, ve ameliyat olmam tüm sorunu çözebileceği söylendi.
Ben sürekli seyehat eden biriyim, problemimin kulakta olduğu inancındayım. Birçok insan tanıyorum burun tıkanıklığı çeken ama benim gibi kulak şikayetleri yok. öncelikle benim problemimin kulakla ilgili bir sorun olduğu düşüncesindeyim. Otururken hiçbirşey yokken birden yüksek bir basınç oluşuyor ve delircek gibi oluyorum. Sürekli kulağım açılıp kapanıyor ve deliriyorum. Ne iş hayatın nede sosyal hayatım kaldı, açıkçası sadece deviasyon ameliyatının bunu çözebileceğini sanmıyorum kulağımda daha ciddi bir problemim olduğu kanısındayım. Lütfen bu konuda bana yardımcı olun.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Probleminizi anlıyorum ve düşüncenize katılıyorum. Sizde östaki borusunda bir çalışma sorunu başlamış. Sebepleri araştırılmalı. Alerji, enfeksiyon, reflü, sigara, havuz v.b. her ihtimal değerlendirilmeli.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Teşekkür ederim.Timpanogram ölçümü ile bu sorun saptanabilirmi?Nereye gittiysem bu ölçüm yapılmadı. Biraz ihtimalleri daraltmak açısından bazı bilgileri paylaşmak isterim. Sigarayı bırakalı 2 yıl oldu, her yıl düzenli grip aşısı olmama rağmen, 2 yıldır yaz ayları hariç, 2 ayda bir grip oluyorum ve bu şikayetlerim en üst seviyeye çıkıyor. Yaklaşık 5 adet özel doktora gittim, Beyin Tomografisi, Kulak duyum Ölçümleri bunun dışında normal aç ağzını, kulağa aletle bakma gibi işlemlerin dışında, alerji testi olsun veya başka ihtimaller üzerine testler istenmedi. Deviasyonu gören ameliyat etmek istiyor. lıpo Flavonoıd isimli bitkisel bir ilaçtan bahsediliyor. Tavsiye edermisiniz. Birde penisiline alerjim olmasından dolayı eritrosin harici ilaç kullanamıyorum, acaba bu sebepten dolayı , bakterilerden tam anlamıyla kurtulamadığım içinmi, sürekli grip tekrarlıyor diye düşünüyorum. Saygılarımla. Teşekkür ederim.
ÖM
Timpanogram fikir verebilir o kadar. Probleminizin olduğu belli. Uzun ve sık grip olma sebepleri araştırılmalı.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Bende benzer problemler yaşıyorum ve artık doktorlarlara karşı güvenim iyice sarsıldı. Kulakla ilgili şikayetlerimi 3 ayrı doktora dile getirmem ve tüm tetkikler yapılmasına rağmen bir sorun yok denmesi canımı çok sıkıyor. 6 aya yakındır sabahları sıklıkla olmak kaydıyla kulağımda ani nabız atışlarına benzer şeyler hissediyorum. Daha öncesi yüksek kulak ağrısı şikayetimle doktora gittim ve yine sonuç aynı 3 ay o ağrıya sabrettim kendisi geçti. Doktoruma göre hiç bir problem yok.
Ayrıca bazı rahatsızlıkları dile getirmek inanılmaz zor olabiliyor. Kulak ağrımla birlikte mide ağrısı çekiyorum. Alakasız olmasına rağmen hangisi ağrıyor kestiremiyorum.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Kulakta nabız sesinizi duymak kulağa yakın geçen damarların atışını hissetmeniz demektir. Aralıklı oluyorsa mesela sizdeki sabah oluyor mu? O an olan bir kan basıncınızdaki artışa bağlı olabilir. Ani kalkış, aç olmak sizi etkiliyor olabilir. Bu sebeple hekimler önemli bir problem görmemiş olabilir. Mide ağrınız da stresle alakalı olabileceği gibi şayet sizin yaşamınızı etkiliyorsa bir gastroenteroloğa muayene olmanızı öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Selam Hocam benimde bi sorunum varda yardımcı olursanız sevinirim.bundan 5 yıl once bi fabrikada calısıodum cok tozlu bi yerdi.sol kulagım orda kapandı bende işten cıktım.kulagımı yıkatmam gerekiomus bende yıkattım.sonra bu olaydan sonra her 2-3 ayda bi sol kulagım kapanıyor.gliserin filan kullanınca geciyo.ama neden hep boyle.kulagıma noldu bi defa yıkattırdım sonra hep kapanıyo boyle.sol kulagım bi kac gun once kapalıydı.bugunde kalktım ilk defa sag kulagımda kapanmıs gibi basınc var kulagımda oda cok az duyuyo.ben Kaplıcaya gitmistim orda su mu kactı.lutfen yardım hocam
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Bazı kişilerde kulak akıntısı dışarı çıkmamakta ve birikmektedir. Bu yıkamanın yaptığı bir sonuç değil kişinin özelliğidir. Süresi ise kişiden kişiye değişir. Çoğunluk yılda bir kere temizletir, bazıları daha sıktır. Yapılmaması gereken kulağa pamuklu çöp sokarak kulağı temizlemeye çalışmaktır.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

tsk ederim hocam denicem..kulaga çöp koymaktan hep korkmusumdur bisi olmaz umarım
ben 2 3 yaşındayken kulağıma patlamamış mısır tanesi sokmuşum ve bunun için 2 3 hastane dolaşmışız sonunda o mısırı çıkartmışlar fakat hasar vermişler ve daha sonralarında arasıra kulak akıntım oluyormuş bu bir süre devam etti birazını da hatırlıyor gibiyim neyse 7 8 yaşından sonra bu geçti ve ben geliştikçe sağ kulağımın yani mısır soktugum kulagımın sol kulağa göre daha az duydugunu farkettim ve bazen otobüsdeyken veya otobüste cam açılıp kapandığında sağ kulağımda tıkanmalar oluyor ve hala da oluyor bu sene biraz daha ağrı hissi olduğunu farkettim ve yatağa yatıp sabah kalktığımda kulağımda bir basınçla kalkıyorum ve ayağa kalktığımda düzelme oluyor her hafta kulak temizliğimi yapıyorum bu durum beni biraz tedirgin etti oturdugumuz evde 7. kattayız acaba bununla alakası var mı doktora gitmeme gerek var mı sadece bu sabahları tedirgin ediyor sadece sesleri düzgün alıyorum kulaklıkla müzik dinliyorum yüksek seste dinlediğimde pek bişey olmuyor fakat arada bir sağ kulağımda basınçtan olacak herhalde ailemden birinin konuşmasında ağrı yaptığı oluyor tabi kulağımda basınç oluştuğu zaman bunun nedeni nedir yardımınlarınız bekliyorum!
ÖM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi