Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.86/5 - 7 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delik kulak zarı ameliyat bilgi istiyorum
Ne tür tampon kullandığını bilmem gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
SLM BEN EBUBEKİR ÖZTÜRK GECEN SENE UZMAN ERBAŞLIĞA GİRMİŞTİM ..AMA KULAK ZARIM YIRTIK DELİK DİE SOL KULAĞIM ELENMISTIM ŞİMDİ AMELİYAT OLSAM DÜZELİRMİ? DOKTORA GÖSTERMISTIM Bİ DEVLET HASTENESINE SIMDI DIO BUNUN BI SAKINCASI YOK 50 YASINDA AMELIYATTA OLURSUN DIO SİZCE AMELIYAT OLSAM DÜZELİRMİ HOCAM
ÖM
HOCAM TANPOM KULLINMIYOM AMELIYAT OLSAM
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
İstanbul dısında olduğum için kısa cevap veriyorum, kusura bakmayın.
Muayene etmeden bir yorum yapmam takdir edersiniz ki doğru olmaz. Her kulak birbirinden farklıdır.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
slm hoçam bnede kulakamelyatı oldum kulak zarımyırtıkdı içinde kirecleme olmustu amelyat olmam sartı amelyat oıldumolmasınıda kulak zarım tuttu duyma sorunum iyice azldı bazen ağrılarım oluyorr..peki neden böleee oluyo ?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Orta kulakta kireçlenme varsa ve düzeltilemiyorsa, zarın kapanması bazen işitmenin de azalmasına yol açar.
Nasıl bir ameliyat olduğunu ameliyatı yapan doktorunuza sorabilirsiniz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

slm hocam ben bir hatfta önce kulak zarı ameliyatı oldum ameliyatımda şunlar yapılmış aynen yazıyorum:

G.A.A endotrakeal entübasyonu takiben hasta hazırlandı. Retroauriküler bölgeye, tragal bölgeye ve dış kulak yoluna yapılan jetokain infiltrasyonu yapıldı. Tragal kartilaj alındı ve hazırlandı. Takiben retraauriküler klasık insizyon yapıldı. Cilt, cilt altı geçildi. Periosta U insizyonu yapılarak periost elevasyonu yapıldı. Linea temporalis, timponamastoid ve timpanosquamöz sütür hatları ortaya konulacak şekilde periost elevasyonu uygulandı. Linea temporalis, Henle spini ve area cribrosa belirlenerek mastoid kemik iyice ortaya konacak şekilde otomatik ekartörler yerleştirildi. Alt kadranları tutan perforasyon mevcuttu. Perforasyon kenarları deepitelize edildi. Manibrium malleinin önünde retraksiyon cebi vardı. Anulastan 6-8 mm lateralde paralel sirkumferansiyel ensizyon yapıldı. Timpanomeatal flep kaldırıldı. Orta kulağa girildi. Attikotomiye geçildi. Kemik zincir ortaya kondu. Kemik zincir hareketi sınırlı idi hareketi engelleyen bantlar açıldı. Kemik zincir hareketlendirildi. Aditus et antrum açıldı önemli bir patoloji tespit edilmedi. Seröz bir mayı geldi.kemik zincir yeniden değerlendirildi. Malleus, incus ve stapesin sağlam ve hareketli olduğu görüldü. Bunun üzerine retraksiyon cebinin çıkarılmasına başlandı. Retraksiyon cebi mümkün olduğunca temizlendi ancak kemik sincir sağlam olması nedeniyle incus ve malleus başını çıkartmadan temizlik yapıldı. Bir adet perkondrium kartilaj grefti manibrium malleinin altından geçecek şekilde underlay yerleştirildi. Greft sponjel ile desteklendi turlanan bölgeye hazırlanan kartilajlar konarak DKY rekonstiksiyonu uygulandı. Cilt, cilt altı usulüne uygun sütüre edildi. Dış kulak yoluna antibiyotikli meç konuldu. Operesyon sonlandırıldı. ve bir hafta sonra yani bu gün dikişlerim alındı ve kulağıma konulan tamponlar çıkarıldı şuan çok az işitiyorum acaba kulağımın içinde tampon varmı ondanmı duymuyorum burda bazı arkadaşların mesajlarını okudum ameliyattan sonra çok yüksek seste işittiklerini yazmışlar ben neden duymuyorum bilgilendirirseniz sevinirim çok tşk ederim hocam .
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Muhtemelen orta kulak boşluğunuzda ve dış kulak yolunuzda halen zamanla eriyecek tamponlar vardır. Son durum 6 hafta sonra ortaya çıkar merak etmeyiniz.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

çok tşk ederim hocam hayırlı çalışmalar.
ÖM
Rica ederim, geçmiş olsun.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi