Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilateral Sensörinöral
İyi akşamlar Böyle bir forumu hazırladığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Benim sorunum küçüklüğümden beri var olan doktorların dediğine göre bilateral sensörinöral işitme kaybım bulunmaktadır.

GATA'da yapılan testler sonucu bilateral sensörinöral olarak askerliğe elverişsiz raporunda :

Saf ses odyometrik : Sol H/Y : 70dB, KY:65+dB Sağ HY: 78 dB,KY:65+dB

Ayrıca kulağımda nadirde olsa çınlama ve 1 sene önce kulak akıntısı başlamış ve KBB uzmanı bir doktor enfeksiyon oldugunu söyledi ve ilaç tedavisi ile bu sorunu ortadan kaldırdı.

5 Senedir dijital işitme cihazı kullanıyorum ( Sadece sol kulak ) ve cihazı çıkardığımda eslisinden daha iyi duymadığımı ( Kulağımı 1 gün dinlendirdiğim halde) kendi sesimi çok kısık duydugumun farkına vardım.

Acaba bilateral sensörinöral işitme kaybı için yapılabilecek birşey varmıdır ? Ameliyat ile giderilebilirmi ? Bunun için yapmam gereken şeyleri bana söylerseniz memmun kalırım.

En kısa zamanda ve en önemlisi KBB konusunda en iyi olan bir hastanede tedavi kontrolü yaptırmayı düşünüyorum.

Saygılarımla
Sedat Ozer
ÖM
Merhaba Sedat Bey,

Geçmiş olsun, mailiniz için teşekkür ederim.

Anlattıklarınızdan sizde işitme sinirinde hasar olduğu ortaya çıkıyor ve işitme cihazından faydalanıyorsunuz. İşitme sinirinin hasarında maalesef henüz bir operasyon veya ilaç mevcut değil. Tamamen duymayanlarda, işitme cihazından faydalanamayanlarda "kohlear implant" isimli bir operasyon mevcuttur. Hem işitme seviyeleriniz hem de cihaz kullanabilmeniz böyle bir operasyonu gereksiz kılmaktadır.

Sadece iki kulağınıza birden işitme cihazı kullanmanızı öneririm, böylece verim artacaktır. Bir de tabii kulaklarınızı enfeksiyondan, yüksek sesten korumanız ve ilaç kullanırken hekime kulak rahatsızlığınızdan bahsetmeniz gerekir.

Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Cevabınız için teşekkür eder merakımı gidermek için sormak istediğim Ayhan beyin sordugu soruda :

Orjinalini yazan: ayhanozgul

cevabınız için
teşekkür ederim
peki coclear implant denen bir uygulama varmış bu uygulama bana uymaz mı

Bildiğimiz gibi Bilateral Sensörinöral ilerlemesi sonucunda 2 kulak kaybedildiğinde kohlear implant operasyonu kişilerde 100%100 işitme sağlıyormu ?

Teşekkürlermi sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla..
ÖM
Merhaba,
Kohlear implantları iç kulağa yerleştirilen elektrik taşıyan çok ince kablolar olarak düşünün. Bu cihazlar iç kulak sinirleri sağlam ancak çok az işiten veya işitmeyen kişiler için kullanılmaktadır. Faydalı olduğu kişiler önce duyan sonra işitmesini kaybeden çocuklardır. Cihazlar kulağa yepyeni bir ses iletirler bu daha önce duyduğunuz ses değildir ve uzun bir süre bu sesleri baştan öğrenmeniz gerekir. Yetişkinde çok zordur. %100 işitme gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bu sebeple size en uygun tedavinin işitme cihazı olduğu kanaatindeyim.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
MERHABA
BENİM PROBLEMİM 1.5 SENE ÖĞRENDİĞİM İŞİTME KAYBI.DOKTOR BEY KULAK ZARINDA HERHANGİ BİR PROBLEM OLMADIĞINI AMA RAHATSIZLIĞIN İÇ KULAKTA OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ SOL KULAĞIMIN NORMAL AMA SAĞ KULAĞIMDA 25DB KAYIP OLDUĞUNU SÖYLEDİ ONDAN SONRA BAŞKA BİR DOKTORA GİTTİM O DA BUNA BENZER ŞEYLER SÖYLEDİ AMA HERHANGİ BİR TEST VEYA DİĞER ŞEYLERİ YAPMADILAR SADECE KULAĞIMIN İÇİNE KAMERA SOKTULAR VE ODİYOMETRİ SONUÇLARINA BAKARAK KONUŞTULAR.ACABA BENİM PROBLEMİMİN BİR ÇÖZÜMÜ VARMI BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Şayet sinir hasarınız varsa bu şekilde rahatlıkla idare edersiniz, zaten 25 dB sizi çok rahatsız etmez. Şayet orta kulak problemi ise mesela "otoskleroz" başlangıcı gibi bu durumda operasyon mümkün, teşhisi hekiminize teyit ettirmenizi öneririm.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(10-02-2013, Saat:08:42 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Sedat Bey,

Geçmiş olsun, mailiniz için teşekkür ederim.

Anlattıklarınızdan sizde işitme sinirinde hasar olduğu ortaya çıkıyor ve işitme cihazından faydalanıyorsunuz. İşitme sinirinin hasarında maalesef henüz bir operasyon veya ilaç mevcut değil. Tamamen duymayanlarda, işitme cihazından faydalanamayanlarda "kohlear implant" isimli bir operasyon mevcuttur. Hem işitme seviyeleriniz hem de cihaz kullanabilmeniz böyle bir operasyonu gereksiz kılmaktadır.

Sadece iki kulağınıza birden işitme cihazı kullanmanızı öneririm, böylece verim artacaktır. Bir de tabii kulaklarınızı enfeksiyondan, yüksek sesten korumanız ve ilaç kullanırken hekime kulak rahatsızlığınızdan bahsetmeniz gerekir.

Saygılarımla.

ben işitme cihazı kullanıyorum dijital kulak arkası siemens tv dan seri olarak konuşulanları ayırt edemiyorum duyuyorum ama anlayamıyorum işitme kaybım orta derecede %58 %55 iki kulaktada Sensörinöral işitme kaybım var liseyi bitirdim yüksek okula gidecem okulda zorlanıyordum ders dinlerken ortaya söylenen şeyleri hiç anlayamıyordum şimdi yüksek okuldada zorluk çekeceğimi düşünüyorum söylenen şeyleri farklı anlıyorum bir kaç kere soruyorum ''öylemi dedi ''diye benim için ameliyatlı çözüm varmı yada daha net duymamı sağlayan kulak içi cihaz varmı varsa markalarını veya kullananlar için görüşlerinizi alabilirmiyim önem rica olunur şimdiden teşşekkürler.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sesleri duymak başka şey anlamak, yani algılamak başka şeydir. Bazen duyar anlamayız. Maalesef işitme siniri hasarında kelimeleri ayırdetme de zorlaşır. Sizinle konuşan kişilerin dikkatli ve yavaş konuşmasını sağlamak ve onları uyarmak durumundasınız.
Koklear impant genelde işitme cihazından fayda görenler uygulanmıyor.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

hocam benim kulaklarımda sensörinöral işitme kaybı var sağ 40db sol 42db civarı, aynı sorun ablamdada var, anne ve babamızda bu sorun yok ama çok merak ediyorum bu durum ırsi olabilirmi diye, ve ileride çocuk sahibi olduğumda onada geçermi diye. birde benim kulaklarımdaki işitme kaybım sabit kalırmı yoksa zamanla ilerlermi? ve ilerlerse ne hızla ilerler? mesela 20 sene sonra sağır kalma ihtimalim varmı acaba? çok teşekkür edrrim şimdiden
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Vereceğim fikirler sadece anlattıklarınızdan çıkardığım yorumlardır. Sizi muayene etmeden ve gerçek testlerinizi görmeden bir şey söylemek kesin değildir öncelikle belirtmek isterim. Sinir tipi işitme kaybı genelde ilerleyici değildir. Çocuklarınızda olma ihtimali düşüktür. Ablanızda olması bence tesadüfi.
Saygılarımla.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi