Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek taraflı bademcik şişmesi
Mehaba hocam
On gün önce balık yerken küçük bir kılçık boğazımın sağ tarafında takıldı. Ekmek su tüketerek çıkarabileceğimi düşündüm. Ertesi gün hala takılma hissini alınca parmağımla epey kurcaladım ve boğazımı tahriş ettiğimi düşünüyorum. 8 gündür sağ bademciğimin şiştiğini farkettim hafif ağrıda da mevcut ve ağrı arada kulağıma da vuruyordu. Bu şikayetler üzerine bir kbb uzmanına göründüm detaylı muayene edip kılçık vs olmadığını ancak sağ bademciğimin şişip iltihaplandığını yazacağı ilaçları (antibiyotik) kullanmadığım taktirde iltihabın ilerleyeceğini söyledi. Antibiyotiği ( 1000 mg) 4 gündür sabah akşam kullanmama rağmen bademciğimde bi küçülme göremedm. Hafif bir yanma dışında ağrı ateş vs bir rahatsızlık durumum yok. Ancak internetten araştırınca ki keşke araştırmasaydım tek taraflı bademcik şişmesinin lenfona belirtisi olduğu yazıyor çok korkuyorum nasıl bir yol izlemeliyim.
Saygılar
Ayrıca daha önceden tek taraflı bademcik şişmesi var mıydı bilmiyorum sadece boğazımı incelerken 8 gün önce şiş olduğunu farkettim. Bu şişlik nefes almamı engelleyecek ya da bir rahatsızlık uyandıracak büyüklükte değil sadece yutkunurken kulağıma da vuran hafif yanma mevcut
Merhaba,
Geçmiş olsun.
İnternette genelde kaygı uyandıracak bilgiler paylaşılıyor maalesef. Hekiminizin takibi altında kalın. Lokal bir tahriş yapmış olabilirsiniz. Bazen de belli olmaz derine kaçan kılçık parçası olabilir. Vücut bir şekilde atar öyleyse.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi