Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta Kulak İltihabı Sonrası Başlayan Tinnitus
tam 6 ay önce orta kulak iltihabı geçirdim. otrivine, cefaks ve coldaway flu adlı ilaçları kullanmaya başladım. Sağ kulağım hiç denecek kadar az duymaya başlamıştı. İlk 3 gün bu ilaçları kullandıktan sonra sağ kulakta tinnitusum ortaya çıktı. Dekort 0,75 mg hap, Vasoserc ve Diprospan ampül kullandım kulağımın duyması normale döndü fakat çınlama geçmedi. özel hastane ve hacettepede yapılan 3 odyoloji işitme testinde de duyu kaybım yok ama tinnitusum 7/24 artarak devam ediyor! hatta bu aralar bazı bazı sol kulağımda çınlıyor! kulaklarımda iltihap yok şu an, daha dün kbb uzmanına gittim her iki kulağında tertemiz dedi. sadece kulak zarlarımda 1nci seviye çökme varmış o da çocukluktan kalma gibi gözüküyor dedi doktor bey. ben hem alerji hemde astım hastasıyım, hacettepe de 5 sene aşı tedavisi oldum, çocukken alerjim olan gıdalar tükettiğimde tüm vücudumda döküntüler olurdu, yine çocukken ilkbaharda hapşırık krizlerine girer gözlerimi yuvalarından çıkartırcasına kaşırdım, ama şu an böyle semptomlarım yok aşı tedavisi sayesinde. yani demek istediğim kendimi bildim bileli KBB ile aram iyi değil. şimdi üstüne tinnitus belası çıktı. tabiki tam bilmemekle birlikte bu tinnitusu genellikle travmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir şey diye algıladım ben, benim öyküm ise yukarıda yazdığım gibi iltihabik bir durum sonrası gelişti. öğrenmek istediğim benim bundan kurtulma şansım travma sonrası gelişenlere göre daha mı az? daha yaşım 36 böyle yaşayamam diye düşünüyorum ciddi ciddi! gün içinde iş güç derken durup dinlemezsem pek duymuyorum ama sessiz ortamlarda özellikle gece yatağa girince delirecek gibi oluyorum. zaten obsesif bir kişiliğim var bu da eklenince tuz biber oldu! 6 aydır ya alkol alıyorum ya da çeşitli sakinleştirici ve uyku haplarıyla uyuyorum. karaciğer değerlerimde yükseldi sırf bu yüzden. ne düşünürsünüz benim bu durumum hakkında?
ÖM
kardeşim öncelikle geçmiş olsun. bende 7 yıldır var. hiç geçmedi sadece şiddeti azaldı. ama artık duymuyorum..beyin alışıyo artık. duyamaya konsantre olursan çınlama 3-4 kat artar... takmazsan duymazsın..hatta ben o kadar alıştım ki bazen duymaya çalışıyorum ancak öyle duyuyorum..benimde psikolojim bozulmuştu..geceleri uyuyamiyordum..3-5 ay sonra alıştım..sana tavsiyem çınlama ile ilgilenme..geceleri radyo dinle..bir müddet sonra alışırsın..
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Sorunuzu başka bir bölümde görüp cevapladım.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi