Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İç kulak hastalığı
Hocam daha öncede yazmıştım ama yine sormak istediğim bazı sorular var. Bana hidrops teşhisi konuldu ama sıkıntılarım geçmek bilmiyor. Teşhis konusundada şüphelerim de var aslında. Hastalığım atak atak geliyor ilk önce çınlamanın tonu değişiyor ince bir kuş sesi gibi geliyor. Sonra çınlama ve uğultu giderek çok şiddetli bir şekle dönüşüyor. Bu sırada işitme de yavaş yavaş azalmaya başlıyor yüksek frekanslardan başlayarak. Telefonumda odyogram programı var ordan takip ediyorum 2000 hz ve sonraki yüksek frekanslarda buyuk düşüş oluyor. Geçen hafta kulağıma 3 tane kortizon iğnesi vuruldu bu bana çok iyi geldi. Hergün yaşadığım işitmede dalgalanma durdu işitme normale döndū. Sadece artık yüksek frekanslarda oluşan kalıcı bir zarar vardı ama çok sorun teşkil etmiyordu.Ama bugün yine atak geçirdim. Hemde herşey çok iyiyken birden bire çınlama artmaya işitme kaybi oluşmaya başladı. Bu neden oluyor artık çok yoruldum bunla yaşamaktan. Diğer kulağımda çocukken yaşadigim bir rahatsizliktan dolayı ileri derecede kayip var zaten sağlam kulağımda hastalandı. Sınava hazirlaniyorum birde bu beni çok kötü etkiliyor konsantrasyonum çok dağılıyor. Kulağım steroit tedavisinede çok iyi cevap veriyor ama sonra yine kötü oluyorum. Bir yorumunuz tavsiyeniz var mı hocam? Hastalıģım otoimmun iç kulak hastalığı olabilir mi acaba? Bu hastalıkta mı ataklar halinde seyrediyor? Biraz uzun yazdim kusura bakmayın. Saygılarımla.
ÖM
Hidrops ise tuzu kısıtlayın. Kortizon ataklar durumunda ağızdan da alınabilir. Bunu hekiminize danışın. Sakinleştirici de iyi olabilir yaşam açısından.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tuz söktürücü ilaç kullanıyorum zaten hocam. Çocukluğumda sol kulağımda oluşan ileri derecede kayıpla şimdi sağ kulağımda yaşadığım sıkıntı arasında bir bağ kurulabilir mi hocam? Birde otoimmum iç kulak hastalığı belirtileride hidrops gibi mi oda mı ataklar halinde seyrediyor. okuduğum makalelerde hidropsta klasik bulgu hep pes tonlarda kayip ama bende tiz tonlarda kayip oluyor. Otoimmum iç kulak hastalığı aklıma geliyor. son olarak atak sırasında kulağımda yutkunurken sanki sıvı var gibi bir ses çıkıyor hocam öyle hissediyorum.
ÖM
Çocukluktaki problem başkadır. Otoimmün hastalıkta da dediğiniz bulgular olabilir. Hidropsta baş dönmesi ve çınlama daha ön plandadır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Bende baş dönmesi yok hocam son 3 senede 2 defa yaşadım onlarda da çok şiddetli atak geçiriyordum. Vasoserci biraksam sorun olur mu hocam bence hiçbir etkisi yok boşuna içiyormuşum gibi geliyor.
ÖM
Ben vasoserc kullanmıyorum. İlaç bırakmayı bunu veren hekime sormanız gerekir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Peki hocam geçen hafta kulağıma 3 tane kortizon iğnesi yapıldı bu çok iyi geldi. Dün affınıza sığınarak söylüyorum kuvvetli sümkürdüm ondan sonra atak başladı. Sümkürmek iç kulak basıncını etkilemiş olabilir mi?
2. sorum ise yine bu hafta kortizon iğnesi vurulacak olursa sakıncalı bir durum olur mu hocam?
ÖM
Sümkürmenin bu kadar etkili olması zor. Kortizon orta kulakta son derece güvenlidir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi