Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kulakta uğultu bas sesi....
Acil görünmüyor. Biraz daha bekleyebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Doktor bey benim problemim hala devam etmekte.Bu ses sadece geceleri yattığımdan 5 dakka sonra hafif sonra birazdaha şiddetli bir şekilde nabız tarzı ses tonunda kalın bir ses olarak başlıyor.Ve bu ses başladığında kulağımda hafifiten ağrı be tıkankıklık olusuyor.Gündüzleri kesinlikle yok çok sessiz ortamlarda denedim kulağımı tıkadım o ses yine yok zaten olsa duymamanında imkanı yok.Ne olursa gece kafamı yastığa koyduğumda başlıyor ve sabaha kadar devam ediyor.Gece dışardaken bile bu ses yok ne olursa yatınca oluyor.Bu ses tahammül edilecek gibi değil.
3 ay önce devlet hastenesine gittim ilk başlangıcında orta kulak iltahabı var dedi ozamanlar kulağımda tıkanıklıkda vardı ve sabah kalktığımda kulağım dolgun şeklinde kalkyıordum o dolgunluk gün içinde gidiyordu ama gece yatınca yine o ses kulağıma geliyordu.Antibiotik yazıldı kulak iltahabı geçti ama tıkanıklık devam ediyordu sabah kalktığımda dolgunlukda aynı şekilde.Devlet hastanesine bir dafa daha gittim bu şikayetlerimi söyledim bu sefer vasosoerc denilen ilacı verdi faydası olmadı.
1 ay sonra kulağımdaki tıkanıklık geçti sabah kalktığımda o dolgunluk çok çok az oluyordu ama o ses bazen şiddetli bazen az bir şekilde yatınca hep devam etti.Gece sessliğiyle alakası yok gündüzde sessiz ortamda çok kez denedim hiç ses yok kulaklarımda.SOnra özel hastaneye gittim kortizon tadavisi uygulandı 4 seans 2 günde bir kere,ozaman bu sesler çok azalmıştı ama çınlama şeklinde sesler duyuordum kulağımda.Doktoruma söyledim bekleyelim dedi son yapılan iğnenden bu yana 12 gün geçti ama hala daha kulağımda o ses geliyor.Şuan yazıyorum gram ses yok kulağımda ne oluyorsa gece başıma yastığa koyduğumda başlıyor.Şimdi size sorum özel hastanedeki doktoruma tekrar gideyimmi yoksa üniversiteyeme gideyim.Damar problemi olmasından bile şüpheleniyorum artık.İşitme testi kan testleri bir sorun yok.2 kulağımdada işitme kaybı yok.Ne yapmamı önerirsiniz irfan bey..
ÖM
Baş ve boyun damarlarına bakılmasını öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(16-09-2018, Saat:08:13 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Baş ve boyun damarlarına bakılmasını öneririm.

İrfan bey 3 gün önce üniversitiye gittim ve bir doçent öğretim üyesine muayene oldum.Bakar bakmaz kulak zarlarında çökme var dedi sinüzit var dedi ve geniz etin var dedi.Bu vonk vonk sesler kulağının havasız kalmasından basınçtan dolayı geliyor dedi.Sinüsler için antibiyotik Ceftinex 600 mg ağrı kesici olarak diclomec 100 ve burun sprey Avamys verdi.Birde nasorinse nazal yıkama ile burnunu günde 5 defa yıka dedi.Şimdi ilaç tedavisiyle geçmez ise geniz etin alınacak ve kulaklara tüp takılacak dedi.Enfeksiyon giderse küçülmede olabilir dedi.Bu geniz etinin bu ilaçlarla küçülme durumu varmıdır.Şikayetlerimde azalma var.Yoksa illa geniz etinin alınmasımı gerekiyor.Birde sormak istediiğim valsalva manevrasının gözlere zararı oldğunu duydum.Bu durum hakkında bir bilginiz varmı acaba.
ÖM
Sadece benim yöntemimde tuzlu su kullanımı önermiyorum. Bunun kulakta ve sinüslerde aksine problem yarattığını hastalarda görüyorum. Valsalva da öyle. Sadece direk gözle ilgisi yoktur.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Doktor bey genizimden biyopsi yapıldı ve sonuçları geldi.

MAKROSKOPİ:1 Adet 0.2*0,2*0,2cm ölçülerinde kirli sarı renkli doku parçası
Tamamı 1 parça 1 kasette takibe alındı.

uygulama özel yöntemler:
Histokimyasal PAS Boyası uygulandı
Uygulanan imminohistokimyasal boyamada pansitokeratin(+)pozitifdir.(epitel hücrelerinde)

Tanı:KRONİK NAZOFARENJİT.Nazofarenks,punc biyopsi materyali..

Genizimden parça alınırken kulaklara tüp takılacaktı ama ben septomlar azaldığı için tüp takılmasını istememiştim.O günden bu yana septomlarda bir değişiklik yok.Bugün tekrardan mayeneye gittim ve doktor iyileşme olduğunu AVAMYS adlı fıs fısı 3 ay daha kullanmamı önerdi.Kulak zarlarımda çökme halan devam ediyor dedi ama iyileşme oldğunuda söyledi.Kulaklarımda o vonk vok sesler etkisini yitirdi ama bazen çok çok hafif bir şekilde duyuorum.Şimdi sormak istedğğim bu genizle alakalı bu durum düzelirse kulaklardaki çökmede düzelirmi yoksa hep çökük bir şekildemi kalacak.Ayrıca sinüztte vardı oda baya iyileşmiş ve bunun içinde izotoniks sodyum klorür diye bir serum vrdi ve burnumdan şırıngala günde 1-2 defa yapıyorum.DOKTOR bey bu durumda ben kulaklarıma tüp taktırmamam hatamıydı.Çökük kulak zarı hep çökük olarakmı kalıyor düzelmiyormu yani.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Elbette sinüzit ve dolayısı ile östaki borusu fonksiyonu düzelmeli. Bir süreçtir. Ben serum fizyolojik türü yıkamaların aksine sinüzit ve orta kulak problemi yaptığını görüyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(07-12-2018, Saat:06:39 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Elbette sinüzit ve dolayısı ile östaki borusu fonksiyonu düzelmeli. Bir süreçtir. Ben serum fizyolojik türü yıkamaların aksine sinüzit ve orta kulak problemi yaptığını görüyorum.

Doktor bey kulak zarındaki çöküklük geniz eti iltahaplanması geçitğinde östaki borousu görevini yerine gitmeye başladığında düzelirmi.İşitme testide yaptırdım testlerde sol ve sağ kulakta işitme kaybı yok.Kulaklarımda akıntıda hiç olmadı.Kulak zarı çökmesinde hafif uğıltu olurmu.Bu uğultunun sebebi kulak zarı çökük oldğu için orta kulağa zararmı verdi acaba.Ama işitme testinde bir sorun gözükmüyor.
ÖM
Sebepler ortadan kalkınca kulak zarı da düzelecektir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi