Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akustik Travma işitme kaybı ve çınlama
(05-12-2018, Saat:03:43 AM)sorunluadam Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yabancı kaynaklara göre çınlamalar genellikle 6 ay - 2 yıl gibi sürelerde belirgin iyileşme gösteriyor. Yani çınlamanız hiç bir zaman şuanki gibi olmuyor. Ya tamamen iyileşiyor yada cidden sizi hiç rahatsız etmeyecek ufak bir tiz sese dönüşüyor. Buna beynin sese alışmasıda dahil tabi ki. Ama genelde kulak çınlamasının kalıcı kaldığı insanlarla konuştuğumda ilk 6 ay azalma olmuyor diyorlar. Yabancı forumlarda çınlamasının geçen örnekleri çok var kimisi 5 ayda kimisi 1 yılda hatta 2,5 yılda bile azalarak tamamen bitti diyenler var. Ki siz herhangi bir travmaya maruz kalmamışsınız. Yüksek sesten dolayı ölen hücrelerin yenilenmesi daha zor hatta bir yerden sonra duruyor. Doktorlar dahil bu hastalığı yaşamayan bilemiyor zorluklarını. Ama Allah'tan ümit kesilmez elbette hiç ummadığın bir an çınlaman kaybolup tekrar sessizliğe kavuşabilirsin.

Dün akşam daha önce Ani işitme kaybı yaşayan bir arkadaşımla görüştüm , 2 yıl geçmiş üzerinden ve çınlamayı artık sadece uykuya dalış esnasında kulağının üzerine yattığında duyduğunu söyledi. Benim çınlamam da ilk başlardaki seviyede elbette değil. Bir ara intiharı dahi düşünmüştüm, çünkü beyninizin içinde bir ses var psikolojinizi alt üst ediyor, uyku uyuyamıyorsunuz ve en zoru bunu kimseye anlatamıyorsunuz. Çünkü anlamıyorlar.

Sizin yazdığınız verilerle beraber arkadaşımın söyledikleri pekişince az da olsa ümitlendim şimdi.

Kimseye bir faydası yok ama kulak çınlaması deyince hep Children of Men filminden aşağıdaki replik gelir aklıma, muhtemelen doğru değildir sadece edebi amaçla uydurulmuştur ama vurucu cümle.

Julian Taylor karakteri bombalı terör saldırısından kılpayı kurtulmuş eski kocasına söyler:

"You know that ringing in your ears? That 'eeeeeeeeee'?
That's the sound of the ear cells dying, like their swan song.
Once it's gone you'll never hear that frequency again.
Enjoy it while it lasts. "

Tercümesi :

Kulağında duyduğun şu çınlama var yaa, hani şu "iiiiiiiiii" sesi.
Işte o şu anda ölmekte olan kulak hücrelerinin sesi, bir nevii ölmeden önceki son şarkıları.
Bir kere sustu mu bir daha o frekanslari asla duyamayacaksın.
Hala duyabiliyorken keyfini çıkar.
ÖM
(05-12-2018, Saat:03:59 AM)Taspar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dün akşam daha önce Ani işitme kaybı yaşayan bir arkadaşımla görüştüm , 2 yıl geçmiş üzerinden ve çınlamayı artık sadece uykuya dalış esnasında kulağının üzerine yattığında duyduğunu söyledi. Benim çınlamam da ilk başlardaki seviyede elbette değil. Bir ara intiharı dahi düşünmüştüm, çünkü beyninizin içinde bir ses var psikolojinizi alt üst ediyor, uyku uyuyamıyorsunuz ve en zoru bunu kimseye anlatamıyorsunuz. Çünkü anlamıyorlar.

Sizin yazdığınız verilerle beraber arkadaşımın söyledikleri pekişince az da olsa ümitlendim şimdi.

Kimseye bir faydası yok ama kulak çınlaması deyince hep Children of Men filminden aşağıdaki replik gelir aklıma, muhtemelen doğru değildir sadece edebi amaçla uydurulmuştur ama vurucu cümle.

Julian Taylor karakteri bombalı terör saldırısından kılpayı kurtulmuş eski kocasına söyler:

"You know that ringing in your ears? That 'eeeeeeeeee'?
That's the sound of the ear cells dying, like their swan song.
Once it's gone you'll never hear that frequency again.
Enjoy it while it lasts. "

Tercümesi :

Kulağında duyduğun şu çınlama var yaa, hani şu "iiiiiiiiii" sesi.
Işte o şu anda ölmekte olan kulak hücrelerinin sesi, bir nevii ölmeden önceki son şarkıları.
Bir kere sustu mu bir daha o frekanslari asla duyamayacaksın.
Hala duyabiliyorken keyfini çıkar.

İşitme kaybı ve kulak çınlaması yaşayan hemen hemen herkes ilk 1-2 ay intihar düşüncesi, ağır depresyon ve uyumada problem yaşaması çok normaldir. Fakat zaman ilerledikçe umursamamaya başlıyorsunuz. Ben hiç çınlamanın üstünden 2 yıl geçtikten sonra hala çok rahatsız oluyorum diyeni görmedim. Çünkü çınlamanız geçmese bile beyniniz o sese ayak uyduruyor ve normal bir şeymiş gibi karşılıyor. Bir nevi beyniniz size sessizliği unutturuyor. Yani artık sessizliğin öyle olduğunu varsayıyorsunuz. İnsan bunu yaşayınca sessizliğin ne kadar önemli bir şey olduğunu hatırlıyor.
ÖM
Bunlar internette karşılaşılan endişe yaratan yorumlardan çok farklı güzel paylaşımlar. Tebrik ediyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba hocam 4 yıl önce ani işitme kaybı sonucu sol kulagımı kaybettim hiberbarik kulak içi kortizon VS. Geri dönüş olmadı ses çok çok çok fazla kulagım da duymuyorum total kayıp sormak istediğim böyle damar filan yok mu bu sesi kesecek amaliyatla kesilse inanın çekilecek gibi değil 7 24 saat kulagım da şelale yanında oturur gibi ses tahammülüm kalmadı yasım 32 ?????
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Maalesef bazen sinir kesilse bile çınlama devam edebiliyor. Hekiminizle sesi baskılayan bir tedavi yöntemi araştırabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Tesekkür ederim doktor bey araştıracagım. Çok sagol un ??
ÖM
(06-12-2018, Saat:10:18 PM)didar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba hocam 4 yıl önce ani işitme kaybı sonucu sol kulagımı kaybettim hiberbarik kulak içi kortizon VS. Geri dönüş olmadı ses çok çok çok fazla kulagım da duymuyorum total kayıp sormak istediğim böyle damar filan yok mu bu sesi kesecek amaliyatla kesilse inanın çekilecek gibi değil 7 24 saat kulagım da şelale yanında oturur gibi ses tahammülüm kalmadı yasım 32 ?????

Tedaviniz hemen mi başladı? İyileşme hiç mi göstermedi? Şu an İçin duyma seviyesi nedir?
ÖM
İrfan Bey Merhaba, bilgi vermek için yazıyorum. 6 ay sonu oldu. İşitme değerleri aynı bir gelişme yok. Çınlamada aynı seviyede diyebilirim. Tek gelişme artık eskisi gibi rahatsızlık vermiyor. Sanırım beyin alışmaya başlıyor. Yani çınlama şiddeti aynı olmasına rağmen eskiden olduğu gibi uykuda vs sıkıntı yaratmıyor.
ÖM
Bilgi için teşekkürler. Sevindim, genelde alışma önemli.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi