Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AİK- BAŞ DÖNMESİ-KULAK ÇINLAMASI
11 ay önce AİK oldu. Kortizon intratimpamin Hb oksijen tedavisi yapıldı. Şubat ayında 3 defa baş dönmesi atağı oldu. Dahiliye Nörolojik tetkikleri temiz çıktı. Kulak çınlaması devam ediyor. Yataktan kalkınca Baş dönmesi devam ediyor. Bundan sonra ne yapabilirim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Baş dönmesi AİK ile ilgili olmayan bağımsız bir hastalık olabilir. Pozisyonel vertigo veya Meniere gibi bir hastalık olup olmadığının kontrolünü öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
İyi akşamlar..
Hocam ben 19 yaşındayım. Bir sene önce kaslarımda istemsiz uzun süreli kasılmalar yaşadım bu bende uzun süreli endişeye sebep oldu nöroloji bölümüne gittim. hiçbir sorun cıkmadı birkaç ilaç kullanımı ile atlattım. Ama doktorum bana muayene sırasında boyun düzleşmesi oldugunu ve bunun cınlamaya sebep olacagını söyledi o gün kendimi dinleme gereği hissettim ve cok az bi cınlama duydum. Bir sene boyunca hissetmedim cok umursanmayacak seviyedeydi hatta duymuyordum bile bundan yaklaşık iki ay önce konserlerde bulundum ama ses o kadar rahatsız edicek düzeyde değildi hatta rahatlıkla yan yana konusabilirdiniz arkalardaydım acık havadaydım o günden sonra cınlamayı farkettm işitme testi yaptırdım vakit kaybetmeden ama işin garibi duyma kaybı değil 10 db bekliyorken testte 8db yazdıgını gördüm iki hafta sonra birdaha girdim teste yine aynıydı kulağımdaki inanılmaz derecede yüksek cınlama geçmişti ama geride kafamın arkasında bir tiz ses ve bazen solda aralıkla sağda devamlı cınlama yaşamaya başladım beyin cerrahisinde ise doktor yaygın anksiyete ve kulak arkasında beyin apsesi tespit etti epilepsi ilacıyla birlikte antibiyotik kan sulandırıcı ilaçlar kullandım ilaç süresince cınlama umursanmayacak duruma geliyor ve bazen de sesler tamamen değişiyordu ilaçlardan sonra aynı seviyeye döndü merk ettiğim şey beyin apsesi cınlamaya bu şekilde sebep olabilir mi veya sinirsel bi tahribatın yaşamansına sebep olabilir mi eğer sinirlerim geri dönülmez hasar alsaydı bu kadar iyi duyabilir miydim yani geçici midir yardımcı olur musunz lütfen teşekkürlerimi sunuyorum değerli vaktinizi uzun yazıp aldıyorsam eğer simdiden özür dilerim tekrardan iyi aksamlar
ÖM
(18-08-2018, Saat:01:30 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Baş dönmesi AİK ile ilgili olmayan bağımsız bir hastalık olabilir. Pozisyonel vertigo veya Meniere gibi bir hastalık olup olmadığının kontrolünü öneririm.
ÖM
Sayın hocam, AİK 1. yılını doldurdu. Doktor bütün tedavilerin uygulandığını artık cihaz kullanacaksın dedi. P.vertigo- meniere olmadığını söyledi. Cihazdan sonra çınlama devam ederse müzikli tedavi yaparız dedi. Sizce yapacak başka bir işlem var mı? Teşekkür ederim.
ÖM
Hekiminizin takibinde olmanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba Caner.e,
Geçmiş olsun.
Beyin apsesi olduğunu zannetmiyorum. Bu önemli bir konu, yanlış anlamış olabilirsiniz. Kendinizi dinlerseniz çınlama duymanız mümkün. En sık çınlama sebebi kaygıdır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(01-09-2018, Saat:11:29 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Caner.e,
Geçmiş olsun.
Beyin apsesi olduğunu zannetmiyorum. Bu önemli bir konu, yanlış anlamış olabilirsiniz. Kendinizi dinlerseniz çınlama duymanız mümkün. En sık çınlama sebebi kaygıdır.

Beyinde apse olduğu mr da tespit edildi ve kulaklarımın arkasında bulunan bölümde bu apse iki tarafta da olduğu mrda tespit edildi ve ciddi bir ilaç tedavisi gördüm ve bu beni biraz olsun rahatlatmıştı daha önce de diş iltihabı geçirdim doktor burdan beyne ilerleme yaptığını söyledi bunun cınlama sebebi olabileceğini de söyledi şöyle bir durum var doktor bey çınlamam o yaşadığım şiddetli çınlamadan sonra azaldı ama kendimi dinlemem ile duyduğum şey olmaktan cıktı tamamen gün içinde de hissettirmeye başladı kaygının böyle bir düzeyde çınlama yapacagını düşünebilir miyiz psikolojik yardım almalı mıyım ve de mr da tespit edilen apseler bu düzeyde çınlama yapıyor olabilir mi ? Merak ettiğim konuşar bunlar değerli cevabınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler
ÖM
Ayriyeten sol kulakta çınlama yok veya ben hissetmiyorum ama sağ kulağımda çınlama var ve beynimin içinde ona eşlik eden farklı bir çınlama mevcut aşırı tiz bir ses bugun farkettiğim olay ise sol kulağımda kulak kiri normal düzeydeyken çınlayan sağ kulağımda bu kirin az olduğu cok belli bir şekilde farkeliyor temizlerken bunun ne anlama geldiğini de açıklayabilir misiniz.
ÖM
Apse varlığı için beyin cerrahisinden fikir alın. Aktif olsa bu şekilde olamazsınız. Psikolojik destek her durumda faydalıdır.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi