Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kafamda Geçmeyen Uğultu
Merhabalar.

30 Yaşındayım. 65 gün önce sağ kulağımda uğultu duymaya başladım. ( rüzgar sesi)
Bu ses ile birlikte kafamın tepe noktasında 2 adet yara eş zamanlı olarak gelişti.
Sesin yara dan kaynaklı olabileceğini çok düşünmemekle beraber bir KBB Uzmanına muayene oldum.
Yapılan ilk muayene de , sağ kulakta iltihaplanma olduğu söylendi.
AKSEF 500 - BRUFEN RETARD ve İLLİADİN SPREY yazıldı. Düzenli olarak kullandım. Fakat ses geçmedi. Aksine %20 daha da arttı.
Bunun üzerine aynı doktora tekrar gittim.
Odyogram testi yapıldı. Sol 15 db - sağ 13 db olarak sonuç çıktı.
Bu tetkik üzerine doktorumuz kulak içi sinirlerinde zedelenme olduğunu ve azalmış olan iltihabın kulak iç sinirlerine bası yaparak zedelediğini ve sesin bu durumdan kaynaklandığını söyledi.
İlaç olarak , DELTACORTİL 5 mg ve mide koruyucu olarak da LANSOR önerdi.
Bunu da düzenli olarak kullandım.
3 gün sonra ses kesildi. Fakat ilaçlar bitince ses tekrar başladı.
Şu an kulağımda iltihap yok. Kafamın tepe noktasındaki yaralar iyileşti. Fakat ses devam etmektedir.
Ne yapmam gerekir. Ya da tam olarak benim kafamda ki sesin sebebi nedir. Hangi durumdan kaynaklanmaktadır.
Lütfen yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürlerimi bir borç bilirim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Meslektaşımızın dediklerinden bir teşhis çıkaramadım. Teşhis sormanızı rica ediyorum. Yani akut otitis media mı olmuş? Arkasından efüzyon mu var? Vb.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
Merhaba İrfan Bey

Teşhis olarak doktorumuz, kulak iç kısmında bulunan sinirlerin, iltihabın oluşturduğu baskı sonucu zedelendiğini söyledi.
Teşhis tam olarak bu.
Buna bağlı olarak kortizon verdi. Fakat ses hala devam etmektedir.
Şu an da kulağımda iltihap yok. 2. muayene de iltihabın geçtiğini söyledi.
Kulak içi temiz, herhangi bir kir vs yok. İltihap yok. Ama ses devam ediyor.
Sinir zedelenmesi denildi. Bu zedelenme ne şekilde geçebilir. ilgili ilaçları da kullandım. Fakat geçmiyor.
Saygılar sunarım
ÖM
Bir de İrfan Bey.

Bu kulak uğuldaması genel olarak neden olur. Yüksek gürültüye maruz kalma vs hariç.
Bu tarz durumlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Genel olarak kulak uğuldaması baş uğuldaması gibi durumlarda sizin koymuş olduğunuz teşhis ağırlıklı olarak nedir ?
Saygılar
ÖM
Açıklama var ama teşhis başka. Yani sinir tipi işitme kaybı mı mesela sormanızı isterim. Bu isimlere yabancı olduğunuzu anlıyorum, sadece ortak dil ve yorum için teşhis adı önemli.
Çınlama çok geniş bir konu ve yüzlerce sebebi var. Tedavi de sebebe yönelik. Maalesef her zaman açıklayıcı bir sebep de bulunamayabiliyor.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi