Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağ Kulakta İnce (tiz) Çınlama 5 aydır.
Ben de 6 ay önce kulak cinlamasi sonra bas donmesi sonra başta ugultu başladı. KBB de çözüm bulamadım. Diş ağrısından dolayı dış hekimine gittiğimde dişlerimi sıktığımı söyledi. Gece plağı verdi 2 aydır kullanıyorum. Çok rahatlattı. Işitme probleminiz yoksa diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Hep dediğimiz gibi çınlamanın birçok sebebi vardır. Diş, çene, boyun da sık görülenler arasında. Pozitif bir deneyim paylaştığınız için teşekkürler.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
http://www.kbbistanbul.com.tr

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
hocam benimde tam 6 ay önce orta kulak iltihabını müteakiben sağ kulağımda tinnitus başladı. kortizonlu ilaçlar ve burun spreyleri kullandım fakat geçmedi. yapılan işitme testlerinde duyu kaybım yok ama tinnitusum 7/24 artarak devam ediyor! hatta bu aralar bazı bazı sol kulağımda çınlıyor! kulaklarımda iltihap yok şu an, daha dün kbb uzmanına gittim her iki kulağında tertemiz dedi. sadece kulak zarlarımda 1nci seviye çökme varmış o da çocukluktan kalma gibi gözüküyor dedi doktor bey. ben hem alerji hemde astım hastasıyım, hacettepe de 5 sene aşı tedavisi oldum, çocukken alerjim olan gıdalar tükettiğimde tüm vücudumda döküntüler olurdu, yine çocukken ilkbaharda hapşırık krizlerine girer gözlerimi yuvalarından çıkartırcasına kaşırdım, ama şu an böyle semptomlarım yok aşı tedavisi sayesinde. yani demek istediğim hocam kendimi bildim bileli KBB ile aram iyi değil. şimdi üstüne tinnitus belası çıktı. bu tinnitus genellikle travmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir şey diye algıladım, benim öyküm ise yukarıda yazdığım gibi iltihabik bir durum sonrası gelişti. öğrenmek istediğim benim bundan kurtulma şansım travma sonrası gelişenlere göre daha mı az? daha yaşım 36 böyle yaşayamam diye düşünüyorum hocam! gün içinde iş güç derken durup dinlemezsem pek duymuyorum ama sessiz ortamlarda özellikle gece yatağa girince delirecek gibi oluyorum. zaten obsesif bir kişiliğim var bu da eklenince tuz biber oldu! 6 aydır ya alkol alıyorum ya da çeşitli sakinleştirici ve uyku haplarıyla uyuyorum. karaciğer değerlerimde yükseldi sırf bu yüzden. ne düşünüyorsunuz hocam benim durumum hakkında?
ÖM
Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çınlamanın birçok sebebi var. Sizin orta kulak enfeksiyonu sonrası uzun sürmesi enteresan. Tesadüf de olabilir. Çınlama için belki bazı ilaçlar denenebilir. Bir de kaygı ve kendini dinleme çok sık hem sebep hem artırıcı faktördür.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(Not:Bu bilgilerle sadece fikir vererek yardımcı olmak amaçlanmıştır, kesin teşhis ve tedavi sadece muayene eden ve varsa tetkikleri inceleyen hekim tarafından yapılır.)
(28-09-2018, Saat:09:30 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Geçmiş olsun.
Çınlamanın birçok sebebi var. Sizin orta kulak enfeksiyonu sonrası uzun sürmesi enteresan. Tesadüf de olabilir. Çınlama için belki bazı ilaçlar denenebilir. Bir de kaygı ve kendini dinleme çok sık hem sebep hem artırıcı faktördür.
Teşekkür ederim geri dönüşünüz için.
Bugün bir yerden okuduğuma göre bende büyük ihtimalle ya boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi var. Tüm semptomlarını taşıyorum neredeyse. Baş dönmesi, sık sık boyun ve sırtın tutulması, parmaklarda uyuşma, gün içinde yorgunluk, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, ne kadar uyursam uyuyayım sabah hep bitkin kalkıyorum. Orta kulak iltihabı geçirmeden birkaç ay önce iltihaptan sonra 6 ayda 3 kez boynum tutulmuştu ağrısı sırta vururcasına. böyle teşhis etmeniz mümkün değil biliyorum ama eğer boyunla ilgili böyle bir rahatsızılığım varsa benim kulak çınlamamın nedeni bu olabilir mi? ve tedavi edilirse çınlamam tam kaybolmasa bile şiddeti azalabilir mi?
ÖM
Elbette olabilir. Sebep buysa tedavi ile düzelir.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(29-09-2018, Saat:05:59 PM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elbette olabilir. Sebep buysa tedavi ile düzelir.

hocam birde benim hgb, hct değerlerim sürekli yüksek! doktor sigara kullanımından dolayı olduğunu, polisitemi vera veya başka bir kan hastalığımın olmadığını söyledi. bir buçuk sene öncesine kadar 3 ayda bir hematolojiye gidip kan boşaltımı yaptırırdım. yorgunluk bitkinliğime de iyi gelirdi kan verince. kan vermeyi bırakalı çok oldu. bununda çınlamanın ortaya çıkmasında etkisi olmuş olabilir mi?
ÖM
Mümkün. Tekrar verip deneyebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

(01-10-2018, Saat:05:19 AM)Dr. İrfan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mümkün. Tekrar verip deneyebilirsiniz.

hocam bir sorum daha olacak. değerli vaktinizi alıyorum ama çok kötü durumdayım! çınlamam son 10 gün hem daha tizleşti ve şiddeti arttı hem de beynimin içinden de gelmeye başlad artıkı! normalde enfeksiyon geçirdiğim kulak sağ kulağımdı ve çınlama da 6 ay önce o kulağımda başlamıştı zaten, ilk 2 ay sol kulağımda hiç duymadığım çınlamayı şimdi sanki sol kulağıma da sıçramışcasına çok duyuyorum ve tabi sağ kulağımda da şiddeti iyice dayanılmaz hal almaya başladı. kısa zaman önce babamı kaybettim,3 buçuk aydır çok alkol alıyor ve sağlıksız yaşıyorum! gece alkolden dolayı uykuya çabuk dalınca çınlamayı o 3 buçuk ay pek önemsemiyordum ama alkolü bırakalı 1 hafta oluyor çınlamam 3 ay öncekinin 5 katı arttı! ve dediğim gibi sola da sıçradı.psikolojim iyice alt üst oldu! işimde stresli bir iş zaten birde yaşadığım büyük acı ve sıkıntı iyice stresimi artırdı.1 haftadır her gece yatmadan 0.5 mg xanax ın 3/4 ünü içip şu orman müziği,su müziği, kuş böcek müziği vs tinnitus terapi müziklerini dinlemeden uyuyamıyorum! resmen bağımlı oldum. o müziklerde psikolojimi bozuyor bundan sonra her gün böyle mi uyuyacam diye düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum! xanax olmasa uykuya dalamıyorum. uyuduğum uykudan da bir şey anlamıyorum dinlenemeden uyanıyorum. ayrıca hafif karaciğer yağlanmam var doktor alkolü bırakıp iyi bir diyete girmen gerek demişti 1 ay önce ayrıca bahsettiğim gibi kanımda hgb ve hct yüksekliğ var. gün içinde sürekli bir esneme ve bitkinlik halim var eve gelince 9 olmadan yoruluyorum. demek istediğim bu 3 ay tinnitusumda geri dönülmez yollara sokmuşmudur beni hocam? artık sol kulağımda ve beynimin içindede mi duyacam bu sesi?! 36 yaşındayım bunlardan başka bilinen sistemik bir hastalığım yok genel olarak enerjik bir insanım sağlığıma dikkat edip vücut direncimi artırınca yine eski haline döner mi hocam çınlamamın şiddeti? ilk 1-2 ay bu kadar şiddetli değildi ve sol kulağımda dediğim gibi çok nadir olurdu beynimdeki ses hiç yoktu mesela. ama son 10 gündür böyleyim hocam bu ani yükselişin nedeni sağlığımla alakalı olabilir mi? ve sol kulağım ile kafamın içi için endişelenmeli miyim?
ÖM
Kaygıyı azaltıp dahili yönden dengeli duruma geçmeniz önemli şu an. Bir dahiliye hekiminin kontrolüne girmenizi öneririm.
Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi